Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. apr. 2021Fedor
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
01.12.2016 16:54 Relax
Košickí medici informujú mladých o riziku nákazy HIV
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.12.2016 16:54 Relax

Košickí medici informujú mladých o riziku nákazy HIVKOŠICE – Do osvetovej akcie pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS sa dnes zapojili i študenti Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach. V priestoroch internátu na Medickej ulici si postavili infostánok, oslovujú okoloidúcich a ponúkajú im rôzne propagačné materiály, ako aj červené stužky, ktoré sú symbolom Svetového dňa boja proti AIDS.


"Snažíme sa informovať najmä mladých ľudí o tom, čo je to ochorenie AIDS, čo ho spôsobuje a ako sa dá účinne ochrániť pred týmto ochorením. Máme tu dotazníky, ktoré nám vypĺňajú mladí ľudia, ktorých zastavíme. Pre toho, kto nám vyplní dotazník, je pripravená odmena a je zaradený do žrebovania o ceny," uviedla pre TASR jedna z organizátoriek podujatia a zároveň študentka medicíny Lucia Čergeťová.

Bariéry voči ochoreniu AIDS sa snažia odbúrať aj video prezentáciou o slávnych ľuďoch, ktorí zomreli na toto ochorenie, alebo ním trpia. V rámci osvety si pripravili i ukážku účinnej prevencie. "Je to naťahovanie prezervatívov na banány. Zvyčajne sa ľudia toho štítia," povedala Čergeťová.

 

Podľa nej, sa najmä mladí ľudia snažia vyhýbať akýmkoľvek informáciám o tomto ochorení, "pretože možno majú pocit, že ak sa nebudú o to zaujímať, tak sa im to nejako vyhne," myslí si. "Vlastne opak je pravdou, pretože ochorenie sa neprenáša len ihlami, ako si niektorí myslia, že to môžu mať len narkomani, alebo homosexuáli, ale mnohí ľudia sa nakazili napríklad tak, že dostali nakazenú transfúziu, alebo nejaký transplantovaný orgán," zdôraznila študentka medicíny.

 

Rovnako i študentka, ktorá sa pri infostánku pristavila si myslí, že mladí ľudia HIV a AIDS na Slovensku neriešia. "Možno sa spoliehajú na to, že je to v iných štátoch," myslí si Stanka Vasilegová. Podľa študentky Dagmar Mišenkovej je na internete dostatok informácií. "Podľa mňa dosť mladých ľudí to nerieši. Myslí si, že je to niečo, čo existuje v zahraničí a tu sa to nemôže dostať. Nedávno som sa informovala medzi kamarátmi, že existuje to už aj tu. Aj v mojom okolí je šesť takýchto prípadov," dodala.

 

Dnešné podujatie v Košiciach vyvrcholí večerným vypúšťaním lampiónov šťastia na pamiatku tých, ktorí tomuto ochoreniu podľahli, ako i na znak solidarity s tými, ktorí ním trpia.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
BANNER_13_REPLACE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok