Košice vo finále odvrátili prvý mečbal Zvolena

NETKY.SK • 13 Apríl 2013, 08:48 • 2 min

KOŠICE - Hokejisti HC Košice v piatok deklasovali vo štvrtom zápase finále Slovnaft play-off Tipsport extraligy na domácom ľade HKm Zvolen 6:2 a znížili stav série hranej na štyri víťazstvá na 1:3. S prehľadom teda odvrátili prvú šancu súpera ukončiť sezónu a získať svoj druhý titul. Tri presné zásahy "oceliarov" dosiahol Dušan Pašek, Richard Jenčík si pripísal až štyri body keď k dvom gólom pridal aj dve asistencie. Tri gólové prihrávky zaznamenal Gabriel Spilar. Piaty zápas finále je na programe v pondelok 15. apríla vo Zvolene.

Hokej - Tipsport extraliga 2012/2013 - finále Slovnaft play-off - štvrtý zápas (hrá sa na 4 víťazstvá):

HC Košice - HKm Zvolen 6:2 (1:0, 2:0, 3:2) - stav série: 1:3
Góly: 5. R. Jenčík (Spilar, T. Marcinko), 21. D. Pašek (Marcel Haščák, Štrbák), 31. Mlynarovič (Spilar, Jokeľ), 50. R. Jenčík (Spilar), 52. D. Pašek (Marcel Haščák, R. Jenčík), 54. D. Pašek (Marek Slovák, R. Jenčík) - 56. L. Jurík (Škvaridlo, Podkonický), 60. L. Čierny (Juraško)
Vylúčení: 9:9 na 2 minúty, navyše: Marcel Haščák - Čurilla (obaja 10 min za údery), presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Baluška, Jonák - Gajan, Valach, 7788 divákov

Košice: Hylák - Cebák, Štrbák, Kolba, Šeda, Martin Chovan, Takáč, M. Novák, Macejko - Marcel Haščák, D. Pašek, R. Jenčík - Boltun, T. Marcinko, Spilar - Š. Novotný, Marek Slovák, Jokeľ - P. Svitana, Mlynarovič, O. Gmitter
Zvolen: Šimko - Juraško, L. Čierny, Novajovský, J. Mucha, Hertl, Hraško, Pichnarčík, Ľ. Zuzin - P. Zuzin, Brabenec, Podkonický - Michal Chovan, L. Jurík, Škvaridlo - Kalla, M. Jurík, Čurilla - Martin Ďaloga, Mahdalík, Puliš

Už v polovici 4. min sa Košičanom naskytla možnosť hrať presilovú hru, keď si na trestnú lavicu išiel za faul na Marcela Haščáka sadnúť Pichnarčík. Stačilo im z nej 55 sekúnd, aby sa ujali vedenia. Richard Jenčík šikovne zasunul za chrbát bezmocného Šimka vo zvolenskej bránke puk po strele Spilara. Na začiatku druhej polovice úvodnej tretiny najskôr išiel zohriať "lavicu hanby" domáci Marek Slovák a v tej istej sekunde, keď mu vypršal trest, ho vymenil Dušan Pašek, ktorý dokonca inkasoval 2+2 minúty. Zvolenčania však výhodu nedokázali premeniť na vyrovnávajúci gól, navyše ich v jednom momente bolo na ľade viac, ako povoľujú pravidlá, a Peter Zuzin si odsedel dvojminútový trest za tento priestupok lavičky. "Oceliari" vystrelili v prvej tretine na súperovu bránku 17-krát, domáci gólman Hylák musel zasahovať iba v siedmich prípadoch. Skóre sa však do sirény už nezmenilo a mužstvá odchádzali do kabín za stavu 1:0.

Z druhej tretiny uplynulo iba 51 sekúnd, keď sa tribúny košickej Steel arény opäť zatriasli gólovou radosťou. Dušan Pašek prebral puk od Marcela Haščáka a švihom prekonal zvolenského gólmana Šimka. Košice prvýkrát vo finálovej sérii viedli o viac ako gól. Na začiatku 29. min fauloval Mlynarovič. Zvolenčania počas presilovky zvierali domácich v ich obrannom pásme, ale výsledkom bola iba žŕdka po delovke Ladislava Čierneho. V momente, keď Mlynarovič naskočil na ľad, hostia urobili hrubú chybu na útočnej modrej, puk po ľavej strane potiahol až k ich bránke Spilar, nádhernou kľučkou sa zbavil obrancu a ponúkol Mlynarovičovi šancu, aká sa nedala nepremeniť - 3:0. Zdalo sa, že Zvolenčania rezignovali. Do konca prostrednej časti hry sa viac - menej iba korčuľovalo, hokej sa vytratil. V poslednej minúte ešte vzrušil divákov zákrok Juríka na Marcinka, po ktorom sa strhla pred zvolenskou bránkou menšia šarvátka.

Tretia tretina veľa hokejovej krásy nepriniesla. Hráči spod Pustého hradu evidentne nemali svoj deň, domáci s prehľadom kontrolovali dianie na ľade. Nemohúcnosť Zvolenčanov potvrdil aj štvrtý gól v ich sieti, ktorý inkasovali vo vlastnej presilovej hre. Jeho autorom bol opäť Richard Jenčík po nezištnej prihrávke Spilara, ktorý zaznamenal už svoju tretiu asistenciu. Potom prišli chvíle Dušana Pašeka, ktorá v rozpätí 105 sekúnd strelil piaty a šiesty gól a uzavrel svoj hetrik. Štyri a pol minúty pred koncom strelil gól hostí Lukáš Jurík a necelú polminútu pred záverom uzavrel skóre pri presilovke piatich proti trom Ladislav Čierny.