Korupcia v krajinách tzv. arabskej jari sa od revolúcií zhoršila

NETKY.SK • 9 Júl 2013, 10:34 • 2 min
Korupcia v krajinách tzv. arabskej jari sa od revolúcií zhoršila

DUBAJ - Korupcia sa vo väčšine arabských krajín zhoršila od revolúcií v roku 2011, hoci hnev na skorumpovaných štátnych predstaviteľov bol hlavným dôvodom povstaní tzv. arabskej jari. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý dnes zverejnila mimovládna organizácia Transparency International (TI), sledujúca korupciu vo svete.

slovakia

left justify in out

Jej zistenia zrejme zničia nádej, že arabská jar prinesie regiónu Blízkeho východu vlády a podnikanie s menšou mierou korupcie, napísala agentúra Reuters.

Pretrvávajúca nespokojnosť arabskej verejnosti s korupciou môže oslabiť snahy vlád o obnovenie politickej stability, mariť hospodársky rast i zahraničné investície. 

Zo štyroch krajín, kde došlo k zmenám vlády počas tzv. arabskej jari, väčšina opýtaných v troch krajinách - Egypte, Tunisku a Jemene - má pocit, že úroveň korupcie v uplynulých dvoch rokoch stúpla. V Egypte si to podľa výsledkov prieskumu TI myslí 64 percent opýtaných, v Tunisku 80 percent. Výnimkou je Líbya, kde si 46 percent opýtaných myslí, že je krajina skorumpovanejšia, ako bola.

V samotnom Egypte 78 percent respondentov uviedlo, že polícia je skorumpovaná alebo mimoriadne skorumpovaná. O súdoch si to myslí 65 percent opýtaných a o armáde, jednej z najrešpektovanejších inštitúcií, ktorá minulý týždeň zvrhla islamského prezidenta Muhammada Mursího, 45 percent opýtaných. 

Prieskum ukázal narastajúce rozčarovanie verejnosti v mnohých ďalších arabských krajinách, ktoré nezažili revolúcie, arabská jar v nich však zvýšila politické napätie. V Libanone 84 percent opýtaných uviedlo, že sa korupcia v uplynulých dvoch rokoch zhoršila, v Maroku si to myslí 56 percent respondentov a v Iraku 60 percent. V Jordánsku je tohto názoru 39 percent opýtaných, 44 percent uviedlo, že úroveň podplácania zostala rovnaká.  

Riaditeľ TI pre Blízky východ a severnú Afriku Christoph Wilcke povedal, že polícia, súdnictvo a politické strany v arabských krajinách potrebujú prejsť reformami, aby si získali dôveru verejnosti. V sociálnom a ekonomickom chaose, ktoré nasledovali po revolúciách, však vlády nemali čas ani energiu na presadenie takýchto reforiem.

Prieskum sa uskutočnil od minuloročného septembra do tohtoročného marca, v každej krajine odpovedalo na otázky TI zhruba tisíc ľudí.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies