Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
31. jan. 2023Emil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
14.05.2020 17:02 Koronavirus
Koronavírus sa rozšíril extrémne rýchlo, postupne sa mení a adaptuje
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.05.2020 17:02 Koronavirus

Koronavírus sa rozšíril extrémne rýchlo, postupne sa mení a adaptujeNový koronavírus SARS-CoV-2 po svete koloval už na konci minulého roka a už vtedy sa extrémne rýchlo rozšíril. Nebude teda zrejme možné nájsť prvého nakazeného.


Plynie to z analýzy britských vedcov z genetického inštitútu londýnskej univerzity UCL, ktorí preskúmali vzorky odobraté viac ako 7600 nakazeným na celom svete. Vírus, ktorý mutuje, je podľa štúdie vo fáze adaptácie na ľudského hostiteľa.

 

Mení sa, no neznamená to, že je horší

"Vírus sa mení, ale to samo o sebe neznamená, že je horší. Všetky vírusy prirodzene mutujú. Mutácie samy o sebe nie sú zlé a neexistujú dôkazy pre tvrdenie, že SARS-CoV-2 mutuje rýchlejšie alebo pomalšie, než by sme očakávali," povedal genetik z UCL Francois Balloux.

 

"Zatiaľ nemôžeme povedať, či sa SARS-CoV-2 mení vo viac či v menej smrteľný a nákazlivý vírus," doplnil.

 

Balloux s kolegami vytiahol génové sekvencie vírusu z globálnej databázy, pričom vedci porovnávali vzorky získane v rôznom čase na rôznych miestach. Koronavírus podľa nich začal napádať ľudí na konci minulého roka.

 

 

Vedci vylučujú niektoré scenáre

"To vylučuje akýkoľvek scenár, ktorý predpokladal, že SARS-CoV-2 mohol cirkulovať dávno predtým, než bol identifikovaný a už infikoval veľkú časť populácie," stojí v štúdii uverejnenej v časopise Infection, Genetics and Evolution.

 

To znamená, že si ľudia na vírus zatiaľ nevytvorili imunitu alebo protilátky. To by oslabilo hrozbu pandémie. 

 

"Každý v to dúfal, aj ja," priznal Balloux CNN. Teraz odhaduje, že vírusu mohol byť vystavený nanajvýš desatine svetovej populácie, ale zrejme je to oveľa menej.

 

 

Príliš nový vírus

"Je veľmi nový," povedal Balloux, podľa ktorého k prenosu z netopierov na človeka - možno ešte cez ďalší medzičlánok - došlo nedávno. 

 

"Sme naozaj, naozaj presvedčení, že k preskoku zo zvieracieho nositeľa došlo na konci minulého roka," dodal genetik.

 

Ukazovať na to má zhoda genetických sekvencií vírusov so spoločným predkom. Balloux zmienil, že vzorky vírusu z celého sveta majú viac mutácií, ale sú to veľmi podobné mutácie.

 

Výskum londýnskych genetikov odhalil takmer 200 opakujúcich sa genetických mutácií koronavírusu, ktoré podľa nich ukazujú, ako sa môže vírus vyvíjať pri šírení v populácii.

 

Podľa spoluautora štúdie Françoisa Ballouxa možno značnú časť genetických variácií vírusu nájsť vo všetkých najpostihnutejších krajinách. 

 

Na základe toho sa vedci domnievajú, že sa vírus rozšíril do sveta veľmi rýchlo krátko potom, čo vypukla prvá epidémia v Číne. Presné miesto, odkiaľ sa vírus začal šíriť, sa výskumníkom identifikovať nepodarilo.

 

Tím tiež našiel genetické dôkazy, že vírus nakazil ľudí v Európe, USA a inde týždne, možno až mesiace predtým, než boli nahlásené prvé prípady v januári a vo februári.

 

Nedávno sa potvrdilo, že vo Francúzsku bol vírus už v decembri. V Kalifornii sa našli prípady nákazy zo začiatku roka.

 

Podľa Ballouxa teda bude nemožné v každej krajine nájsť prvého nakazeného: "Všetky úvahy o snahe nájsť pacienta nula sú nezmyselné, pretože je tu veľa pacientov nula." Vírus sa jednoducho šíril medzi ľuďmi skôr, než bol detekovaný.

 

Ballouxova štúdia už bola podrobená recenzii iných odborníkov.reklama


reklama


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok