Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
26.02.2020 14:57 Environetky
Koronavírus môže za zníženie emisií v Číne
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.02.2020 14:57 Environetky

Koronavírus môže za zníženie emisií v ČíneEmisie oxidu uhličitého, ktoré sú hlavnou príčinou klimatických zmien, súvisia predovšetkým s priemyslom a dopravou. Ako je to prepojené, ukazuje súčasná epidémia nového koronavírusu v Číne.


Odborný server Carbon Brief vydal 19. februára rozsiahlu správu, ktorá opísala, ako sa zmenili emisie najrozšírenejšieho skleníkového plynu v Číne.

 

 

Obyčajne tam na začiatku februára výrazne klesajú, predovšetkým kvôli novoročným sviatkom, kedy továrne v krajine nefungujú.

 

Krajina počas osláv čínskeho Nového roka na týždeň uzavrie stavby a obchody a väčšina závodov obmedzí prevádzku. Prázdniny tak majú po celej krajine významný krátkodobý vplyv na dopyt elektriny, produkciu, a tým pádom aj objem emisií.

 

Carbon Brief ale zameral svoju pozornosť na druhú časť februára, teda tú po sviatkoch, kedy sa za normálnych okolností rozbehnú továrne naplno.

 

Tento rok ale čínske úrady kvôli koronavírusu prázdniny predĺžili o ďalších desať dní až do 10. februára a rad tovární zostalo aj potom zatvorených - a zostávajú zatvorené aj teraz.

 

 

Najnižšia spotreba uhlia za posledné 4 roky

Za posledné dva týždne (od 3. do 16. februára) emisie CO2 v Číne dosiahli 300 miliónov ton, uviedol hlavný autor správy Lauri Myllyvirta z fínskeho Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA). V dvoch týždňoch po novoročných sviatkoch minulý rok krajina do ovzdušia vypustila 400 miliónov ton.

 

"Zníženie spotreby uhlia a ropy viedlo k poklesu emisií o 25 percent za porovnateľné obdobie," uvádza Myllyvirta.

 

To podľa neho zodpovedá zhruba šiestim percentám celosvetových emisií. Spotreba uhlia v elektrárňach klesla podľa CREA na najnižšiu úroveň za posledné štyri roky a produkcia oceliarní je za uplynulých 14 dní na najnižšej úrovni za posledných päť rokov.

 

 

Prispelo aj obedzenie dopravy

K celkovému poklesu emisií prispelo aj obmedzenie osobnej a hromadnej dopravy. Napríklad čínska vnútroštátna letecká doprava vo februári klesla o 70 percent v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom.

 

Nie je ale príliš pravdepodobné, že podobný stav vydrží aj potom, čo táto druhá najväčšia svetová ekonomika obnoví výrobu, pokiaľ sa Číne podarí Koronavirovú epidémiu poraziť, poznamenal Myllyvirta.

 

Obzvlášť ak Peking podobne ako po svetovej finančnej kríze v roku 2008 prijme stimulačné opatrenia, ktoré naopak produkciu CO2 zvýšia.

 

Najnovšie informácie ale súčasne hovoria, že sa choroba začala šíriť aj v ďalších významných priemyselných krajinách - napríklad Južná Kórea len v piatok hlásila 142 nových prípadov, prvých 15 prípadov oznámilo už tiež Taliansko.reklama


reklama


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok