Národná rada SR väčšinou 102 hlasov odobrili zmenu, ktorú predtým presadil vo výbore poslanec Jozef Buček (Smer-SD). Zákon o správnych poplatkoch navrhol zmeniť cez vládny návrh zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu, ktorý parlament schválil.
Podľa spoločnej správy parlamentných výborov zavedenie tohto poplatku vyvolalo u obyvateľstva polemiku o potrebe takéhoto poplatku. Často ho totiž spájali so samotným uzavretím sobáša pred orgánom cirkvi a nie s úkonom vykonaným na matrike. Vzhľadom na celospoločenskú diskusiu ako aj stanoviská prezentované v médiách vznikol návrh tento poplatok zrušiť.
So zmenou súhlasil aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý je predkladateľom vládnej novely a na zrušení poplatku sa dohodol na stretnutí so signatármi petície Fóra kresťanských inštitúcií v Bratislave. Pred poslancami minister priznal, že došlo k chybe v zákone, pričom poplatok na základe návrhu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) presadil podpredseda vlády SR pre informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD). Nápravu cez poslanecký pozmeňovaní návrh vo výbore považuje za štandardné riešenie.
Poplatok za cirkevný sobáš účtujú obecné matriky od začiatku tohto roka. Zavedený bol na základe požiadavky ZMOS-u a matrikárov, ktorí pripomienkovali zákon o elektronickej verejnej správe z dielne podpredsedu vlády Pellegriniho. Kresťanské organizácie označili poplatok za diskriminačný. Spustili petíciu, ktorú v priebehu niekoľkých dní podpísalo takmer 20 000 ľudí. Kaliňák po stretnutí s nimi skonštatoval, že ľudia, ktorí sa rozhodnú uzavrieť sobáš v kostoloch, by nemali byť znevýhodnení a štát by nemal rozlišovať, či ide o sobáš civilný alebo cirkevný.
Minister Kaliňák prijal delegáciu Fóra kresťanských inštitúcií a platformy CitizenGO 22. januára. "Napriek tomu, že tá suma nie je vysoká, ide o princíp. Ak štát chce podporovať základnú bunku štátu – vznik rodín, v žiadnom prípade by nemal rozlišovať, či ide o sobáš civilný alebo cirkevný," povedal po stretnutí.
"Aj keď sme chápali určité dôvody, ktoré viedli predkladateľov tohto poplatku, myslíme si, že je správne, aby tieto veci boli rovnocenné. Po dohode s predstaviteľmi Fóra kresťanských inštitúcií sme sa rozhodli ísť cestou, aby sa zo zákona tento poplatok vypustil,“ dodal s tým, že ľudia, ktorí sa rozhodnú zobrať v kostoloch, by nemali byť znevýhodnení.
"Musím povedať, že sme sa na ministerstve stretli s veľkou ústretovosťou. A keď minister hovoril o tom, ako vníma tento poplatok a rodinu, museli sme súhlasiť. Chceme sa za túto podporu veľmi pekne poďakovať," reagovala Miriam Kuzárová z platformy CitizenGO.
Ročne sa na Slovensku uzavrie asi 26 000 sobášov, z toho 12 000 je cirkevných. Poplatok sa predtým do platnosti dostal cez zákon o e-Governmente realizovaný Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, a to na základe pripomienky Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Ten reflektoval na požiadavky matrikárov. Fórum kresťanských inštitúcií, ktoré zastupuje 60 členských organizácií, však tento poplatok vnímalo ako diskriminačný a následnej spustilo petíciu, ktorú v priebehu niekoľkých dní podpísalo takmer 20 000 ľudí.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.