Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. dec. 2020Oldrich
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
V piatok 4. mája 2012 uviedli do života v centre Vranova nad Topľou nový environmentálny projekt mesta s názvom Intenzifikácia separovaného zberu.
V piatok 4. mája 2012 uviedli do života v centre Vranova nad Topľou nový environmentálny projekt mesta s názvom Intenzifikácia separovaného zberu.
09.09.2020 14:28 Environetky
Kontrola odpadu ukázala, čím sa domácnosti previňujú
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.09.2020 14:28 Environetky

Kontrola odpadu ukázala, čím sa domácnosti previňujúRezervy v separácii a zhodnocovaní biologicky rozložiteľných odpadov preukázal audit odpadkov. Uskutočnilo ho v utorok mesto Vranov nad Topľou v mestskej časti, v ktorej je individuálna bytová výstavba.


Vranov nad Topľou – Vranovský primátor Ján Ragan apeloval na ľudí, aby vnímali ekologický i ekonomický rozmer tohto problému. "V komunálnom odpade, ktorý ide do čiernych nádob, je mnoho vecí, ktoré sa ešte dajú vyseparovať," vysvetlil.

 

40 percent

Skontrolovaný bol komunálny odpad približne 60 domácností. Táto činnosť ukázala, že v nádobách na tuhý komunálny odpad určený na skládkovanie, bolo až 40 percent biologicky rozložiteľného odpadu. Išlo o záhradný i kuchynský odpad.

 

 

Pomoc mesta

Primátor vysvetlil, že mesto pred niekoľkými rokmi rozdalo ľuďom z rodinných domov kompostéry. "Bolo by dobré, keby veci, ktoré sa dajú kompostovať, skončili v tých kompostéroch. Ľudia si dokážu vyrobiť kvalitnú rašelinu, ktorú môžu použiť," pripomenul.

 

Finančne náročné

No zdôraznil aj ekonomický rozmer. "Čím viac vecí skončí v čiernych nádobách, tým viac peňazí nás to všetkých stojí," upresnil. Analýza odpadu, ktorú pre Vranov nad Topľou urobila spoločnosť JRK Slovensko, bude podkladom pre vypracovanie štvorročnej koncepcie nakladania s odpadmi.

 

 

Význam sledovania

"Aby sme vedeli, na čo sa zamerať, ktoré oblasti treba zlepšiť, aké opatrenia prijať," povedal Ragan s dôvetkom, že sledovanie odpadu môže samospráve dať aj informácie o efektívnosti aktuálneho harmonogramu zberu odpadu. "Ak bude potrebné, môžeme zvážiť dodávku ešte nejakých kompostérov alebo centrálnych kompostérov," doplnil primátor.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Michal Albert

Foto:  TASR/Tomáš DobošNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok