Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. nov. 2020Milan
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Pre väčšinu expertov je kľúčová zmena legislatívy. Tá totiž podľa odborníkov dokáže vytvoriť vyšší tlak na ochranu zdravotníkov v rámci celého zdravotníckeho systému.
Pre väčšinu expertov je kľúčová zmena legislatívy. Tá totiž podľa odborníkov dokáže vytvoriť vyšší tlak na ochranu zdravotníkov v rámci celého zdravotníckeho systému.
09.12.2019 21:21 Domov
Kontaminové liečivo môže nakaziť aj zdravotníkov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.12.2019 21:21 Domov

Kontaminové liečivo môže nakaziť aj zdravotníkovBRATISLAVA - Zdravotníci v slovenských nemocniciach sú vystavení riziku kontaminácie toxickými cytostatickými liečivami, podávanými pri chemoterapii. Tvrdí to pilotný monitoring Slovenska realizovaný v rámci medzinárodného projektu Masarykovho onkologického ústavu a Recetoxu v štyroch nemocniciach na Slovensku.


Monitorovacia štúdia sa realizovala na jeseň roku 2018 a na jar 2019. Zúčastnili sa na nej Národný onkologický ústav v Bratislave, Národný ústav detských chorôb v Bratislave, banskobystrická fakultná nemocnica s poliklinikou a Nemocnica Komárno, odobratých bolo 68 vzoriek. Výsledky boli prezentované na sympóziu "Príprava a podávanie chemoterapie", ktoré usporiadala vzdelávacia organizácia Aesculap Akadémia v spolupráci so Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA).

 

 

Vďaka monitoringu bola stanovená kontaminácia priestorov cytostatickými liečivami (CL) v nemocničných lekárňach, kde sa chemoterapia pripravuje, a na onkologických oddeleniach, kde sa chemoterapia aplikuje. Najčastejším miestom výskytu boli priestory aplikácie, ako stacionár a lôžková časť, či podlaha toaliet pacientov. V tejto skupine priestorov bolo na cytostatiká pozitívnych až 72 % sterov. 

 

 

Na sesterských izbách bolo na cytostatiká pozitívnych 51,5 % odobratých vzoriek. V priestoroch lekární bolo pozitívnych celkovo 54,6 % vzoriek. Najvyššia nameraná hodnota pochádzala z prostredia aplikácie a prekročila odporúčaný limit viac ako 2000-krát.

 

 

"Kontaminácia cytostatikami je veľké nebezpečenstvo a myslím si, že málokto si to uvedomuje. Zamestnávatelia nedodržiavajú bezpečnostné podmienky pre zdravotníckych pracovníkov pri príprave cytostatík," mieni prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová.

 

 V rámci aktivít smerujúcich k pravidelnému monitoringu sa pripravuje v Národnom onkologickom ústave v Bratislave s podporou Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR projekt, ktorý je práve v prípravnej fáze.

 

 

Na začiatku sa bude realizovať vo vybraných priestoroch ústavu monitoring kontaminácie. Následne sa tieto priestory čo najviac dekontaminujú.

 

"Na vopred stanovené obdobie približne troch až štyroch mesiacov sa po riadnom tréningu zavedú nové štandardy pre ošetrovateľské postupy a budú striktne dodržiavané už známe účinné opatrenia vrátane tzv. zónovania alebo používania viacramenných infúznych setov. Po uplynutí tohto obdobia sa opäť vykoná monitoring kontaminácie," komentoval člen projektového tímu František Vojík. Je presvedčený, že zistené hodnoty budú v porovnaní so vstupným stavom podstatne nižšie a v odporúčaných limitoch.

 

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Unsplash, Pexels, TASR,Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok