Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jún. 2022Olívia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Poškodená jadrová elektráreň Fukušima v Okumamači na severe Japonska.
Poškodená jadrová elektráreň Fukušima v Okumamači na severe Japonska.
26.08.2021 06:54 Zahraničie
Kontaminovanú vodu z Fukušimy začnú vypúšťať do Tichého oceánu už na jar budúceho roka!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.08.2021 06:54 Zahraničie

Kontaminovanú vodu z Fukušimy začnú vypúšťať do Tichého oceánu už na jar budúceho roka!TOKIO - Prevádzkovateľ jadrovej elektrárne Fukušima plánuje postaviť podmorský tunel, cez ktorý chce do oceánu vypustiť upravenú, no stále rádioaktívnu vodu!


Spoločnosť Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO) o tom informovala s tým, že chce vodu vypustiť do oceána asi kilometer od elektrárne, aby zabránila narušeniu miestneho rybárstva.

 

Kľúčovým bude reaktor 5
S vypúšťaní vody plánujú začať na jar 2023. V závode sú podľa nich stovky nádrží, ktoré je potrebné odstrániť, aby vytvorili miesto pre zariadenia potrebné na odstavenie elektrárne.

Juniči Macumoto, ktorý je zodpovedný za projekt na odstránenie vody, vysvetlil, že chcú vybudovať podmorský tunel pri reaktore číslo 5, ktorý nehodu v elektrárni prežil, aby minimalizovali riziko kontaminácie pôdy alebo úniku rádioaktívnej vody do tunela.

Rádioaktívnu vodu zhromažďujú v asi tisícke nádrží od roku 2011, keď rozsiahle zemetrasenie a cunami zničili tri reaktory a začala unikať kontaminovaná voda určená na ich chladenie. Nádrže by podľa prevádzkovateľa elektrárne mali naplniť svoju kapacitu koncom budúceho roka.

 

Súvisiaci článok: Japonsko vypustí do Tichého oceána rádioaktívnu vodu z Fukušimy! Rozhodnutie vlády nezastavili ani protesty či nevôľa okolitých krajín

 

Ekológovia bijú na poplach!
Vláda v apríli rozhodla, že na jar 2023 začnú vodu po jej úprave a zriedení vypúšťať do Tichého oceána. Bezpečnostné štandardy pre túto operáciu by mali nastaviť regulačné úrady. Tento nápad sa však stretol s ráznym odporom rybárov, obyvateľov i susedných krajín vrátane Číny a Južnej Kórey.

Vypustenie prostredníctvom potrubia vloženého v betónovom tuneli predstavuje pokus o minimalizáciu „poškodenia povesti“, ktoré by podľa nich nastalo, ak by kontaminovanú vodu vypustili v blízkosti morského života pri pobreží Fukušimy.

Vodu by mali vypúšťať v hĺbke asi 12 metrov pod hladinou oceána. TEPCO pritom plánuje kontaminovanú vodu riediť veľkými množstvami morskej vody, aby znížili koncentráciu rádioaktívnych materiálov pod povolené limity.

 

Pracovníci budú následne kontrolovať vodu pred vypustením a tiež denne zbierať a kontrolovať vzorky morskej vody z viacerých oblastí.

 

Japonsko v tejto súvislosti získalo pre spoluprácu na zbieraní vzoriek a monitorovaní aj súhlas Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.

 

Proces bude trvať 30 rokov
Kontrolované vypúšťanie vody, s maximálnym ročným limitom na rádioaktívne materiály, by malo podľa Macumota trvať asi 30 rokov alebo do ukončenia prevádzky elektrárne.

Vláda v utorok prijala predbežný plán, ktorý zahŕňa aj fond na zmiernenie dopadov negatívnych správ o vypúšťaní a kompenzáciu škôd pre rybárov a ďalších miestnych podnikateľov.

Japonské úrady tvrdia, že vypúšťanie rádioaktívnej vody do mora je najrealistickejším riešením, ako sa jej zbaviť pred definitívnym odstavením elektrárne.

 

Podľa vlády i predstaviteľov TEPCO z vody nedokážu odstrániť trícium, ktoré v malých množstvách nie je škodlivé, no všetky ďalšie izotopy, vybrané na úpravu, dokážu pred vypustením zredukovať na bezpečné hladiny.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok