Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jún. 2022Adriána
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Hoci je reformácia a jej pripomínanie už niekoľko storočí súčasťou historickej tradície obyvateľov Slovenska, väčšina z nich v súčasnosti 31. október na prvom mieste spája s Halloweenom.
Hoci je reformácia a jej pripomínanie už niekoľko storočí súčasťou historickej tradície obyvateľov Slovenska, väčšina z nich v súčasnosti 31. október na prvom mieste spája s Halloweenom.
28.10.2019 07:30 Domov
Koniec októbra je na Slovensku čoraz viac spájaný s Halloweenom, naše tradície sú však iné
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.10.2019 07:30 Domov

Koniec októbra je na Slovensku čoraz viac spájaný s Halloweenom, naše tradície sú však inéBRATISLAVA - Hoci Sviatok všetkých svätých je určený na pripomenutie iných udalostí ako Dušičky, mnohí ľudia tento rozdiel nerozlišujú. Do obsahu osláv sa, navyše, začína miešať aj novo udomácnený sviatok Halloween.


"Na Slovensku sú dnes obidva sviatky vnímané ako pamiatka zosnulých predkov," uviedla Katarína Popelková z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied. 

 

Najtypickejšou aktivitou je v období tesne pred prelomom októbra a novembra čistenie a úprava hrobov príbuzných a ich výzdoba kvetmi. "Najviac ľudí spája predvečer 2. novembra s navštevovaním cintorínov a zapaľovaním sviečok na hroboch. Okrem hrobov príbuzných a známych ľudia zapaľujú sviečky aj pri ústredných krížoch cintorínov, ale tiež pri sekulárnych pamätníkoch obetiam násilia a pri hroboch významných osobností," povedala Popelková.

 

 

Okrem osláv Sviatku všetkých svätých a dňa Pamiatky zosnulých sa toto obdobie spája aj s pamätným dňom 31. októbra, nazvaným ako Pamiatka reformácie, a zdomácneným sviatkom Halloween.

 

 

Hoci je reformácia a jej pripomínanie už niekoľko storočí súčasťou historickej tradície obyvateľov Slovenska, väčšina z nich v súčasnosti 31. október na prvom mieste spája s Halloweenom. "Halloween s vlastnými zvykmi a sviatočnou praxou u nás na konci 20. storočia voľne nadviazal a rozšíril domácu tradíciu vyrezávania tekvíc a lampiónových sprievodov, a jeho oslavovanie sa stalo súčasťou obdobia spomienkových dní," dodala Popelková na záver.

 

 

Najznámejší symbol Halloweenu - oranžová tekvica s vyrezanými otvormi v podobe očí, nosa a úst, prípadne osvetlená sviečkou vloženou dovnútra - sa začína u nás objavovať aj vo výzdobe hrobov, čo dokladá voľné prelínanie spomínaných sviatkov.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  Pexels, TASR, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok