Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2021Alfonz
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Testovanie obyvateľstva na COVID-19, Afrika.
Testovanie obyvateľstva na COVID-19, Afrika.
21.04.2020 14:00 Zahraničie
Koniec lekárskeho turizmu pre africké elity
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.04.2020 14:00 Zahraničie

Koniec lekárskeho turizmu pre africké elityMOSKVA - Afrika nie je pripravená na pandémiu. Politické elity tohto kontinentu boli liečené iba v zahraničí. Koronavírus je pre tie africké krajiny, kde úrady dlhodobo odmietali investovať do zdravotnej starostlivosti, veľkou výzvou.


Zdravotná turistika   

Bývalý prezident Zimbabwe Robert Mugabe uprednostňoval liečenie v Singapure, kde nakoniec aj zomrel. Kamerunský vodca Paul Biya cestuje s cieľom obnoviť zdravie do Švajčiarska. Nigérijský prezident Muhammadu Buhari bol liečený na neznáme ochorenie v Londýne niekoľko mesiacov v roku 2017 a vodca Beninu Patrik Talon išiel na operáciu do Francúzska.

 

Africké elity – hlavní predstavitelia takzvanej lekárskej turistiky. Kvôli nedostatku moderných kliník a nemocníc vo väčšine krajín kontinentu mnohí z miestnych vodcov odchádzajú do zahraničia, dokonca aj za zubárom. Zosnulý prezidenti Nigérie, Malawi, Guiney-Bissau, Etiópie a Zambie nezomierali doma, ale v zámorských nemocniciach.

 

Liečba v zahraničí pre Afriku nie je lacná záležitosť. Podľa výpočtov novinárov, z prostriedkov, ktoré napríklad Uganda ročne vynakladá na liečbu vysokopostavených úradníkov, by sa v krajine mohlo postaviť desať nemocníc.

 

Ale po tom, čo európske a ázijské krajiny uzavreli hranice kvôli pandémii koronavírusu, väčšina bohatých a vplyvných Afričanov sa musí spoľahnúť iba na miestnu zdravotnú starostlivosť.

 

"Nikto z vodcov sa už nebude môcť ukrývať v zahraničí," cituje slová CNN vedúceho lekárskeho združenia krajín Spoločenstva Osahona Enabulele. "Celá situá s úradníkmi v Afrike, ktorí míňajú peniaze daňových poplatníkov na cestu do zahraničia pri najmenšej nevoľnosti, sa s koncom pandémie zmení",  pokračoval. Navyše poznamnal, že za súčasných podmienok bude obyvateľstvo oveľa tvrdšie reagovať na takéto plytvanie štátnymi peniazmi.

 

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie boli v roku 2015 v Etiópii iba tri nemocničné lôžka na 10 000 ľudí. Stredoafrická republika má v celej krajine s počtom obyvateľov 4,6 milióna iba tri pľúcne ventilátory.

 

Lekári v Zimbabwe tvrdia, že operácie musia vykonávať bez rukavíc a používať plastové vrecká od chleba na testovanie moču.

 

Ochorieť môžu milióny   

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa koronavírus rozšíril v Afrike doslova v priebehu niekoľkých týždňov. Nakazených je niekoľko ministrov v Burkine Faso ako aj hlavný asistent prezidenta Nigérie. Somálsky bývalý premiér Nur Hassan Husajn zomrel na komplikácie vírusu. Podľahol taktiež aj pomocník vodcu v Kongu.

 

Dňa 16. apríla bolo na celom kontinente hlásených viac ako 17 000 prípadov infekcie COVID-19. WHO zároveň pripúšťa, že celkový počet prípadov v Afrike môže dosiahnuť 10 miliónov ľudí. Úrady zavádzajú karanténne opatrenia, ľudia sú nútení zostať doma.

 

Minulý týždeň 88 afrických spisovateľov, učiteľov a vedcov adresovalo otvorený list africkým vodcom, v ktorom ich vyzývajú, aby prijali okamžité opatrenia na záchranu ľudských životov.

 

"Vírus nám ukázal, že africký model vývoja nikam nevedie. Musí sa to zmeniť", uvádzalo sa v adrsovanom liste. "Ide o to, aby sa táto kríza využila ako príležitosť na prehodnotenie štátnej politiky, najmä aby urobila všetko, čo je v jej silách, aby fungovala v prospech obyvateľstva."

 

Zdroj:   http://go.tass.ru/K0dG

      reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: N.R Netky.sk TASS.ru

Foto:  TASS.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok