Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračný záber na bieloruské hlavné mesto Minsk.
Ilustračný záber na bieloruské hlavné mesto Minsk.
08.12.2020 19:10 Zahraničie
Komu Lukašenko navrhol presunúť časť prezidentských právomocí?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.12.2020 19:10 Zahraničie

Komu Lukašenko navrhol presunúť časť prezidentských právomocí?MINSK - Prezident Bieloruska Alexander Lukašenko navrhol presunúť časť prezidentských právomocí na Bieloruské ľudové zhromaždenie. Informovala o tom tlačová agentúra BelTA.


Lukašenko predtým inicioval ústavnú reformu, v dôsledku ktorej bude časť prezidentových právomocí prevedená na iné orgány.

 

„Ak z prezidenta odstránime niektoré povinnosti, musia byť niekde prenesené. Pre vládu a parlament tieto právomoci nie sú vhodné. Kam ich preniesť? Musíme hľadať taký orgán. A máme Bieloruské ľudové zhromaždenie," uviedol na stretnutí s pracovníkmi okresnej nemocnice.

 

 

Lukašenko dodal, že delegáti Bieloruského zhromaždenia budú pracovať na dobrovoľnej báze, zatiaľ čo sa za ne budú zodpovedať šéfovia parlamentu, ministri a guvernéri. Podľa bieloruského prezidenta tento systém nebude duplikovať ani nahrádzať inštitúciu poslaneckého zboru.

 

„Potrebujeme orgán, ktorý by okamžite všetkých stabilizoval. Bude konať v mene ľudí, pracovných kolektívov. Nejde o opakovanie poslaneckého zboru: tak, ako boli zvolení, tak aj budú," vysvetlil.

 

Lukašenko tiež navrhol urobiť z Bieloruského ľudového zhromaždenia ústavný orgán a voliť delegátov zhromaždenia na päťročné funkčné obdobie.

 

 

V Bielorusku v súčasnosti prebiehajú prípravy na ďalšie – šieste Bieloruské ľudové zhromaždenie. Uskutočniť by sa malo v januári až februári 2021. Orgány republiky tvrdia, že tentoraz by zhromaždenie malo hrať dôležitú úlohu pri príprave ústavnej reformy, ktorú inicioval Lukašenko.

 

Bieloruské ľudové zhromaždenie bolo vytvorené ako zvláštna forma demokracie, ktorá umožňuje občanom republiky vo väčšej miere zúčastňovať sa na štátnych záležitostiach. Tradične sa ho zúčastňujú zástupcovia všetkých vládnych odvetví, všetkých výrobných sfér, ako aj podnikania, vedných oblastí, vzdelávania a kultúry, delegáti z každého regiónu krajiny, autority verejného života a študentskí aktivisti.

 

Fórum, ktoré sa koná každých päť rokov, sa zameriava na kľúčové úlohy a schvaľuje program sociálno-ekonomického a politického rozvoja krajiny na ďalšie päťročné obdobie. Prvé bieloruské zhromaždenie bolo zvolané v roku 1996. Ostatné v júni 2016.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASS.ru/ Netky N.R

Foto:  Unsplash/ouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok