Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jún. 2022Adriána
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
31.10.2016 11:14 Domov
Kompetencie zdravotníckych asistentov sa rozšíria
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.10.2016 11:14 Domov

Kompetencie zdravotníckych asistentov sa rozšíriaBRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR rozširuje kompetencie zdravotníckych asistentov. Vyplýva to z návrhu vyhlášky, ktorú rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania.


Oproti platnej právnej úprave sa kompetencie zdravotníckeho asistenta doplnia o niektoré činnosti, ako napríklad sledovanie vyprázdňovania hrubého čreva a močového mechúra, odber spúta, odsávanie sekrétov z horných dýchacích ciest a podávanie stravy sondou. "Podávať lieky intramuskulárne (medzisvalové podávanie séra - pozn. redakcie) a odoberať venóznu krv na vyšetrenie budú oprávnení zdravotnícki asistenti vykonávať len osobám od 15 rokov veku," píše sa v návrhu.


Ak zdravotnícky asistent, ktorý získal úplné stredné odborné vzdelanie na strednej zdravotníckej škole v študijnom odbore zdravotnícky asistent podľa predpisov platných do 31. augusta 2013, nemal v študijnom programe nácvik zdravotných výkonov, môže ich vykonávať len po preškolení. To by mal zabezpečiť zamestnávateľ v spolupráci s príslušnou strednou zdravotníckou školou. Rozsah preškolenia stanovilo ministerstvo v trvaní najmenej 40 hodín primerane rozdelených na teoretickú časť a na praktickú časť. O preškolení zamestnávateľ vyhotoví záznam, ktorý zašle komore, v ktorej je zdravotnícky pracovník registrovaný.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok