Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. máj. 2019Gertrúda
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
08.03.2019 11:42 Domov
Kompetencie pri reštaurovaní pamiatok budú prísnejšie vymedzené zavedením nového zákona
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.03.2019 11:42 Domov

Kompetencie pri reštaurovaní pamiatok budú prísnejšie vymedzené zavedením nového zákonaBRATISLAVA - Pamiatkový úrad (PÚ) SR už nebude mať oprávnenie reštaurovať zbierkové predmety z oblasti výtvarného umenia. Vyplýva to z novely zákona o múzeách a galériách a ochrane predmetov kultúrnej hodnoty, ktorá je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Zmenu zákona predkladá Ministerstvo kultúry (MK) SR v súvislosti s nálezom Ústavného súdu (ÚS) SR.


Z toho isté dôvodu sa novelou sprísňuje aj znenie časti zákona o ochrane pamiatkového fondu. Podľa predloženého návrhu bude mať právo reštaurovať zbierkové predmety z oblasti výtvarného umenia múzeum alebo galéria, člen Komory reštaurátorov, prípadne vysoká škola, v rámci študijného programu reštaurátorská tvorba.

 

 

V prípade úpravy zákona o ochrane pamiatkového fondu už nebude môcť reštaurovaním kultúrnej pamiatky poveriť PÚ SR fyzickú osobu spĺňajúcu kvalifikačné predpoklady.

 

"ÚS SR svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že doterajšie ustanovenie liberalizovalo kvalifikačné predpoklady pre výkon reštaurátorskej činnosti pre oblasť národných kultúrnych pamiatok len vo vzťahu k určitému subjektu oprávnenému reštaurovať (PÚ SR), kým vo vzťahu k druhej skupine oprávnených osôb (reštaurátorom združeným v Komore reštaurátorov) zákon zachoval pôvodné, a teda prísnejšie kritériá," ozrejmil rezort kultúry.

 

 

"Zmenou navrhovaného ustanovenia bude môcť reštaurátorské práce vykonávať PÚ SR prostredníctvom právnickej osoby, ktorú môže na tieto účely zriaďovať," dodalo ministerstvo.

 

ÚS SR tak rozhodol na základe podnetu 30 poslancov Národnej rady SR ešte z 2. novembra 2016. V podanom návrhu upozorňovali na možnú protiústavnosť zákona v ustanoveniach, ktoré rozšírili oprávnenia poskytovať reštaurátorské služby okrem samotných reštaurátorov aj na ďalšie subjekty a zverili oprávnenie vykonávať rovnakú podnikateľskú činnosť aj PÚ SR – štátnemu orgánu. Tým podľa poslancov došlo k vážnemu narušeniu hospodárskej súťaže.

 

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok