Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. mar. 2023Adrián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Komisárka Zuzana Stavrovská
Komisárka Zuzana Stavrovská
24.10.2022 14:25 Domov
Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím chystá počas spojených regionálnych volieb prieskum bariérovosti volebných miestností
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.10.2022 14:25 Domov

Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím chystá počas spojených regionálnych volieb prieskum bariérovosti volebných miestnostíBRATISLAVA - Počas volieb do orgánov samosprávy obcí a volieb do orgánov samosprávnych krajov 29.10.2022 spustí Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím (ÚKOZP) internetový prieskum architektonickej prístupnosti volebných budov a miestností.


Uskutoční tak na linku www.komisar.sk/RegionalneVolby. 

Do prieskumu sa môže zapojiť ktokoľvek, nielen ľudia s obmedzenou schopnosťou pohybu. Každý občan bude môcť anonymne vyplniť 8 otázok, napríklad, či do jeho volebnej miestnosti bol zabezpečený bezbariérový vstup alebo ako okrsková volebná komisia umožnila odvoliť voličovi  s obmedzenou schopnosťou pohybu, ktorý sa sám nemohol dostať do volebnej miestnosti. „Vyzývame všetkých voličov, či už so zdravotným postihnutím alebo ich sprievodcov, rodinných príslušníkov, alebo kohokoľvek, aby sa zapojili do prieskumu. Cieľom je zistiť, či a ako sa od parlamentných volieb v roku 2020 zmenila bariérovosť budov a volebných miestností,“ konštatuje komisárka Zuzana Stavrovská. 
Prieskum bude možné vyplniť od 29.10. 2022 do 6.11.2022 (vrátane).


Výsledky prieskumu z roku 2020


Počas parlamentných volieb 29.2.2020 uskutočnil ÚKOZP prieskum podmienok realizácie volebného práva osôb so zdravotným postihnutím, a to formou osobného pozorovania priebehu volieb zamestnancami ÚKOZP v 50 vybraných volebných miestnostiach.
Existenciu vyhradených parkovacích miest pre osoby so zdravotným postihnutím ÚKOZP zaznamenal v 22 prípadoch, teda v necelej polovici -  z celkového počtu 50 monitorovaných volebných miestností. Podobne, bezbariérový vstup do budovy s volebnou miestnosťou bol iba v 23 prípadoch z 50.  Čo sa týka samotných volebných miestností, z 50 malo bezbariérový prístup iba 14. Samotný interiér volebných miestností bol bez bariér v 37 prípadoch z 50. 
Mnohé volebné miestnosti sa nachádzali v priestoroch základných a stredných škôl, do ktorých bolo možné vstúpiť len po schodoch. Ak aj na nich boli nájazdové koľajnice, často boli také strmé, že človek odkázaný na invalidný vozík nebol schopný sa po nich dostať do budovy bez pomoci, dokonca veľakrát ani so zapojením zdatného pomocníka. 
Ľudia so zníženou mobilitou museli často čakať v chladnom počasí pod schodami budovy na okoloidúcich občanov, ktorí by im pomohli dostať sa dovnútra alebo sprostredkovali odkaz pre volebnú komisiu, že čakajú pred vchodom a chcú realizovať svoje volebné právo. V rozhovoroch so zamestnancami ÚKOZP potvrdili, že ich to ponižuje a cítia sa nedôstojne. Ak aj člen okrskovej volebnej komisie prišiel za voličom s hlasovacími lístkami a volebnou schránkou, nedoniesol paraván, za ktorým by sa volič mohol rozhodnúť o výbere svojho kandidáta v rovnakých podmienkach ako iní voliči, a nenaplnila sa tak zákonná podmienka dodržania tajnosti volieb. 


Právo voliť na rovnakom základe s ostatnými


Voliči s obmedzenou schopnosťou pohybu síce majú možnosť požiadať, aby za nimi prišli na adresu ich trvalého pobytu vyslaní členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou volebnou schránkou, podľa komisárky Zuzany Stavrovskej to však  nie je ideálne riešenie: „Každý človek má právo zúčastňovať sa na verejnom a spoločenskom živote na rovnakom základe s ostatnými, v tomto prípade zažiť atmosféru volieb a volebných miestností. Ak má byť pre ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu jedinou možnosťou hlasovanie do prenosnej volebnej schránky doma, naplní sa síce ich volebné právo, ale v izolácii a vylúčení.“ 
Bariérovosť volebných budov a miestností je problémom nielen pre ľudí odkázaných na invalidný vozík, ale aj starších či iných občanov, ktorým sa ťažšie chodí, prípadne rodičov s kočíkmi.
„Postupné odstraňovanie bariér je pritom potrebné nielen na účely volieb, ale aj na účely všeobecného prístupu ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu do týchto objektov. Od tohtoročného prieskumu preto očakávame aj zistenie, ako sa vlastníci a správcovia volebných budov vysporiadali s touto úlohou,“ uzatvára Zuzana Stavrovská.


Výsledky prieskumu by mali byť známe do konca decembra 2022. reklama


Zdroj: Elena Koritšanská/Martin Petráš, Netky.sk

Foto:  pravda.skNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok