Kométa 67P dosiahla najbližší bod k Slnku

NETKY.SK • 13 August 2015, 15:44 • 2 min
Kométa 67P dosiahla najbližší bod k Slnku

BRATISLAVA - Kométa 67P/Churyumov-Gerasimenko dnes o 4:03 SELČ dosiahla najbližší bod k Slnku, ktoré obletí raz za 6,5 roka.

slovakia

left justify in out

Kométa, ktorú sprevádza sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a na jej povrchu sa nachádza modul Philae, bola v spomínanom čase vzdialená od Slnka 186 miliónov kilometrov.


Rosetta počas približovania sa ku Slnku sledovala, ako z kométy vytryskuje sublimujúci ľad, pričom 29. júla sa jej podarilo odfotografovať krátky, no veľmi jasný výtrysk plynu. Z tejto udalosti vznikli tri snímky, ktoré predstavitelia ESA zverejnili v utorok. "Väčšinou sú tieto výtrysky v porovnaní s jadrom kométy celkom nejasné, a preto aby sme ich mohli vidieť, musíme zmeniť kontrast fotografií. Tento výtrysk však bol jasnejší než jadro," uviedol Carsten Guettler z Max-Planck-Institut für Sonnensystemforschung. Vedci pritom očakávajú, že početnosť výtryskov plynov sa bude ešte zvyšovať, hoci sa kométa od Slnka už vzďaľuje. Z tohto dôvodu preto vyslali Rosette príkaz, aby sa od kométy vzdialila na minimálne 300 kilometrov. Koncom roka by sa však mala zas priblížiť na 10 až 30 kilometrov od kométy a následne bude môcť zdokumentovať zmeny na jej povrchu.

 


Sondu Rosetta vypustila ESA do vesmíru 2. marca 2004, pričom cestou ku kométe absolvovala aj prelety okolo planétok 2867 Šteins (september 2008) a 21 Lutetia (júl 2010). V júni 2011 ju potom technici z ESA uviedli do hibernácie, aby znížili spotrebu jej energie. Z hibernácie sa prebrala vlani v januári, od polovice marca až do konca apríla potom vedci postupne zapli jednotlivé prístroje a v máji sonda naštartovala svoje motory a začala sa približovať ku kométe. Na obežnú dráhu kométy vzdialenej od Zeme 509 miliónov kilometrov sa dostala 6. augusta, pričom záverečný približovací manéver trval šesť a pol minúty. Dvanásteho novembra potom sonda vypustila spomínaný modul Philae, ktorý pristál približne o sedem hodín neskôr, čím sa stal prvým ľudskou rukou vyrobeným strojom na kométe. Po niekoľkých dňoch sa mu však vybila batéria a prepol sa do hibernačného režimu. Počas krátkeho obdobia fungovania ale stihol na povrchu kométy zaznamenať prítomnosť organických molekúl. Z hibernačného režimu sa prebral 13. júna a následne prostredníctvom Rosetty vyslal signál na Zem. Od 9. júla však znova nekomunikuje.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies