Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jan. 2021Tamara
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračná foto
Ilustračná foto
12.01.2021 14:51 Domov
Za falšovanie zmeniek si Kočner a Rusko odsedia 19 rokov vo väzení!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.01.2021 14:51 Domov

Za falšovanie zmeniek si Kočner a Rusko odsedia 19 rokov vo väzení!BRATISLAVA - Padlo definitívne rozhodnutie v kauze miliónových zmeniek televízie Markíza. Najvyšší súd vymeral obvineným Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi 19 rokov za mrežami.


  • aktualizované 12. januára 16:31

Dnes o tom rozhodol senát Najvyššieho súdu SR, keď zamietol odvolania obžalovaných aj prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jána Šantu. Rozhodnutie súdu je právoplatné. Dvojicu z pojednávania odviedli priamo do výkonu trestu.

 

Falšovanie zmeniek sa preukázalo
Podľa predsedníčky senátu odvolacieho súdu Aleny Šiškovej dokazovanie vykonané v tejto kauze preukázalo, že skutok, pre ktorý bola na súd podaná obžaloba, sa stal a že ho spáchali obžalovaní.

 

 

Falšovanie zmeniek podľa nej konkrétne preukázali znalecké posudky, výpovede svedkov ako aj listinné dôkazy. Šišková poukázala napríklad na posudok písmoznalkyne Eriky Strakovej, podľa ktorého podpisy exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska na sporných zmenkách nevznikli v roku 2000, ako tvrdili obžalovaní, ale až po roku 2013.

 

Posudky, ktoré v súdnom konaní predložila obhajoba, podľa Šiškovej tieto závery nevyvrátili.

 

Prečítajte si tiež: V kauze zmenky prebehne dnes jedno vypočúvanie

 

Rusko vystavil zmenky oveľa neskôr, ako tvrdil
Predsedníčka senátu tiež verziu obžalovaných, že zmenky vznikli v roku 2000 ako spôsob urovnania kauzy Gamatex, označila za nepresvedčivú a nehodnovernú.

 

V tejto súvislosti poukázala na to, že nikto zo svedkov, ktorí pôsobili na vedúcich pozíciach v Markíze, o ich existencii nevedel pod dobu 15 rokov.

 

Zároveň podľa Šiškovej z dokazovania vyplynulo, že zmenky, ktoré Rusko vystavil pravdepodobne v období 2013 až 2016, nemal nikdy v úmysle zaplatiť. Slúžili teda len na odčerpanie financií z Markízy.

 

Mohlo by vás zaujímať: Pavol R. sa dnes dostaví na pojednávanie priamo z cely, kauza s kyselinou mu nevyšla

 

Najvyšší súd potvrdil verdikt ŠTS
Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v kauze miliónových zmeniek ešte vo februári 2020 uznal za vinných podnikateľa Mariana Kočnera a exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska.

 

 

Obom vymeral tresty vo výške 19 rokov väzenia, pričom Kočner musí tiež zaplatiť finančný trest vo výške 10-tisíc eur. Súd tak uznal argumenty obžaloby, že zmenky v hodnote 69 miliónov eur, ktorých vyplatenia sa na súde domáhal Kočner voči Pavlovi Ruskovi a spoločnosti Markíza Slovakia, nepochádzajú z roku 2000 a boli teda sfalšované.

Obaja odsúdení sa voči verdiktu o vine odvolali. Odvolanie podal aj prokurátor ÚŠP Šanta, ktorý konkrétne pre Kočnera požadoval trest 20 rokov väzenia a tiež prepadnutie majetku. Najvyšší súd však dnes označil trest uložený ŠTS za primeraný.

 

„V prejednávanej veci obžalovaní majetkový prospech nezískali,“ dodala Šišková v súvislosti s požiadavkou na prepadnutie Kočnerovho majetku.

 

Prečítajte si viac: Jankovská v kauze zmenky LEN pomáhala kamarátovi, voči Markíze nejavila žiadne sympatie

 

Ako hodnotí výšku trestu prokurátor Šanta?

"Vyhrali sme nielen bitku, ale aj závažnú vojnu," skonštatoval po vynesení rozsudku prokurátor Ján Šanta. „Orgány činné v trestnom konaní dokázali, že sú schopné nielen odhaliť a obviniť, ale aj obžalovať akúkoľvek kauzu a slovenské súdy sú schopné vyniesť rýchle, zákonné a spravodlivé rozhodnutie,” povedal prokurátor. Dodal, že trest 19 rokov väzenia nepodmienečne pokladá za exemplárny, zákonný a spravodlivý.

"Nevidel by som závažný problém, či 19 alebo 20 rokov väzenia. Treba si uvedomiť jednu závažnú vec, že dnes už právoplatne odsúdení môžu byť prepustení po troch štvrtinách trestu. To znamená zhruba po 15 rokoch, to znamená v ich sedemdesiatke,“ vysvetlil Šanta.

 

Problém nevidí prokurátor ani v prepadnutí majetku. „V tejto chvíli sa aktivujú iné ekonomické kauzy, kde je Marian Kočner trestne stíhaný a predpokladám, že príslušný prokurátor bude aj ďalej viesť vyšetrovanie, aby dosiahol tento trest,“ uzavrel.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  NetkyNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok