Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. apr. 2021Dana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
29.04.2015 14:17 Relax
Kliešte sa vyskytujú nielen na Slovensku, ale aj v Stredomorí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.04.2015 14:17 Relax

Kliešte sa vyskytujú nielen na Slovensku, ale aj v StredomoríKOŠICE – Kliešte sú už všade, ale nie je dôvod na paniku, ak ľudia dodržia elementárne pravidlá ochrany vrátane používania repelentov.


Zdôraznil to dnes na tlačovej besede riaditeľ Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Košiciach Branislav Peťko. „Kliešte sa stali bežnou súčasťou nášho životného prostredia a je potrebné tomuto faktu venovať príslušnú pozornosť,“ zdôraznil Peťko.

 

Aj na Slovensku sa pre otepľovanie rozširuje areál výskytu kliešťa. Kliešte sa však vyskytujú aj na pobreží stredomorských krajín. Peťko uviedol, že štyri roky robili výskum na Slovensku, ale aj v stredomorských krajinách ako sú Grécko, Chorvátsko a Bulharsko. „Monitoring na vegetácii v horských oblastiach Slovenska potvrdil strednú až vysokú hustotu kliešťov v stredných polohách okolo 600 až 800 metrov nad morom (m.n.m.), čo v minulosti nebolo. Bol pozorovaný výskyt kliešťov aj v horských polohách nad 1 000 metrov,“ povedal Peťko. Kliešťa obyčajného zaznamenali už aj vo výške 1 200 až 1 350 m.n.m., rekordný nález je však z výšky 1 460 m.n.m. na hrebeni Veľkej Fatry. Nielen nadmorská výška, ale aj expozícia miesta k svetovým stranám má vplyv na hustotu kliešťov. Kým na severných svahoch hôr Oravskej kotliny bola horná hranica výskytu kliešťov okolo 700 - 800 m.n.m., na južných svahoch boli kliešte pomerne časté aj vo výškach okolo 1 000 m.n.m. 

 

Existuje viacero druhov kliešťov. Na Slovensku je rozšírený najmä kliešť obyčajný. Naším najväčším je kliešť pijak. Na pobreží prímorských krajín je rozšírený kliešť psí. „Kliešť psí napáda predovšetkým zvieratá a vyskytuje sa najmä v neudržiavaných a nekosených oblastiach. Vyskytuje sa bežne v lesnom pásme pobrežnej vegetácie, ale aj v neudržiavaných záhradách domov, kde sú psy a drobné hlodavce, aj v zalesnených oblastiach. Peťko doložil, že kliešť psí sa hojne vyskytuje v Grécku, kde je veľa túlavých psov. Vyskytuje sa však aj v Chorvátsku. V Bulharsku pri monitoringu zaznamenali aj výskyt kliešťa obyčajného. 

 

Pri cestovaní do prímorských krajín aj so psom sa odporúča dodržiavať preventívne opatrenia – používanie repelentných prípravkov a obojkov, nájdené kliešte treba okamžite odstrániť. Treba sa vyhýbať návšteve miest s výskytom kliešťov, vodeniu psa na pláž, netúlať sa s ním na neznámych a neudržiavaných miestach, nedovoliť mu voľný pohyb za mestom. Tým sa značne zníži riziko prenosu a zavlečenia nových druhov prenášačov ochorení na naše územie. Ako dodal Peťko, nositeľmi kliešťov môžu byť aj korytnačky, preto ich netreba donášať domov od mora tajne. 

 

Kliešte sú nebezpečné tým, že sú infikované rôznymi prenášačmi chorôb. Cicajú krv hostiteľa a tak prenášajú rôzne ochorenia nielen na zvieratá, ale aj na človeka. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  InternetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok