Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. jún. 2018Ján
BratislavaBratislava 17°
Biblia
TV program
Moje Netky
Prezident Andrej Kiska pri dnešnom prijatí 81 zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska
Prezident Andrej Kiska pri dnešnom prijatí 81 zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska
11.01.2017 15:54 Domov
Kiska: Primátori a starostovia sú zdrojom inšpirácie pre moju prácu
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.01.2017 15:54 Domov

Kiska: Primátori a starostovia sú zdrojom inšpirácie pre moju prácuBRATISLAVA – Primátori a starostovia na Slovensku sú pre prezidenta SR Andreja Kisku inšpiráciou pre jeho vlastnú prácu a poslanie, pretože vďaka stretnutiam s nimi a ľuďmi v mestách i obciach môže lepšie rozumieť, čo trápi Slovensko. Prezident to uviedol pri dnešnom prijatí 81 zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Prezidentskom paláci v Bratislave.


Mnohé problémy, s ktorými musia primátori a starostovia zápasiť majú podľa Kisku už charakter chronického ochorenia. "Väčšina z nich súvisí s tým, že v histórii rozhodnutí o decentralizácii bol len málokedy rozsah právomocí a povinností pre samosprávy sprevádzaný adekvátnym finančným zabezpečením ich výkonu. Platí to pre mnohé oblasti od vzdelávania našich detí až po starostlivosť o našich seniorov," povedal prezident.

 

Na cestách po Slovensku vidí ale veľa pozitívnych príkladov ako je možné riešiť aj tie najvypuklejšie problémy. Podľa Kisku je obdivuhodné, ako niektorí starostovia dokážu pracovať s rómskou komunitou. "Nepoznám prakticky obec alebo mesto, kde by za pozitívnymi a dlhodobými výsledkami vo vzťahu k Rómom nestál v prvom rade starosta alebo primátor," podotkol.

 

Zástupcov miest a obcí upozornil prezident aj na oblasť školstva, keďže podľa jeho slov bude rok 2017 rokom pravdy o tom, čo z ambicióznych plánov sa podarí naozaj urobiť. "Som presvedčený, že veľmi dôležitý bude váš kritický a praktický hlas. Vo verejnej diskusii, ale najmä pri politickej podpore tých opatrení, ktoré naozaj dokážu vzdelávanie našich detí posunúť do 21. storočia," skonštatoval. Ako podotkol, oveľa hlasnejšie a viac bude potrebné hovoriť o nákladoch a finančných dlhoch v slovenskom zdravotníctve, ale aj o primeranej kvalite a porovnateľnej dostupnosti zdravotnej starostlivosti vo všetkých regiónoch.

 

"V roku 2017 by sme sa nemali báť otvárať naozaj veľké a dôležité témy, ktoré nás spoločne trápia. O školstve, zdravotníctve, zlepšení situácie v rómskych komunitách, pomoci ľuďom v regiónoch, ktoré trápi vyľudňovanie, odchode mladých, nedostatku pracovných príležitostí i nedostatku možností na kvalitný a plnohodnotný život," povedal prezident. ZMOS považuje za jeden z najdôležitejších hlasov vo verejnej diskusii o výzvach, ktorým Slovensko čelí a o riešeniach problémov, ktoré už neznesú ďalší odklad.

 

Predseda ZMOS a starosta obce Štrba Michal Sýkora požiadal prezidenta, aby počas svojich výjazdov stále viac zdôrazňoval i oceňoval inovatívne nápady a vyzdvihoval príklady dobrej praxe zavedenej v jednotlivých mestách a obciach na Slovensku. "Vysielajme aj takto spoločnosti signály, že máme byť načo hrdí, že máme stovky miest a tisíce obcí, ale pritom nespočetné množstvo jedinečností," uviedol.

 

Na pracovnom obede sa dnes zástupcovia ZMOS-u stretli aj s predsedom vlády Robertom Ficom (Smer-SD).

 

 

 

 

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok