VIDEO Slovan vyhral v Chabarovsku 3:2 po nájazdoch, play-off má na dosah

NETKY.SK • 4 Február 2016, 13:26 • 2 min

CHABAROVSK - Hokejisti Slovana Bratislava sú blízko postupu do play off KHL. Vo štvrtok zvládli ďalší dôležitý zápas na Ďalekom východe, keď si z ľadu Amuru Chabarovsk odviezli cenné dva body za víťazstvo 3:2 po samostatných nájazdoch. Rozhodujúci nájazd premenil v tretej sérii Andrej Šťastný.

Zverenci trénera Miloša Říhu v Chabarovsku dvakrát viedli, na góly Tomáša Kundrátka a Andreja Šťastného však zakaždým našli domáci odpoveď. O svojom triumfe, štvrtom v siedmich vzájomných dieloch s Amurom, napokon rozhodli hostia v napínavom záverečnom rozstrele. Slovanisti si tak v tabuľke Západnej konferencie upevnili ôsmu priečku zaručujúcu účasť vo vyraďovačke, svoj náskok na deviate Dinamo Minsk zvýšili už na deväť bodov. Slovan odohrá do konca základnej časti ešte tri stretnutia, bieloruský konkurent štyri, takže teoreticky môže získať ešte 12 bodov.

Jediný slovenský účastník v nadnárodnej súťaži zakončil v Chabarovsku štvorzápasový trip na klziskách súperov, na ktorom získal osem z možných 12 bodov. V pondelok 8. februára o 19.00 h ho čaká záverečný domáci duel v základnej časti, keď privíta Dinamo Riga. Po reprezentačnej prestávke zakončí dlhodobú časť sezóny súbojmi na ľade HK Soči (utorok 16. februára o 17.30 SEČ) a Lokomotivu Jaroslavľ (vo štvrtok 18. februára o 17.00).

KHL - základná časť:

Amur Chabarovsk - Slovan Bratislava 2:3 pp a sn (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 5. Skladničenko (Čerepanov, Bergfors), 21. Zohorna (Bergfors) - 3. Kundrátek (Nedorost, Kašpar), 20. Šťastný (Jeglič, Tičar), rozhodujúci sam. nájazd Šťastný. Rozhodovali: Beliajev, Bukin - Misjur, Otmachov, vylúčení: 4:6 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 6900 divákov.

zostavy:

Amur Chabarovsk: Pečurskij – Ibragimov, Aťušov, Čerepanov, Kolář, Zub, Stalnov, Kurbatov – Železnov, Gračov, Litovčenko – Skladničenko, Zohorna, Bergfors – Vladislav Ušenin, Vjačeslav Ušenin, Byvaľcev – Pervušin, Wandell, Dedunov

Slovan Bratislava: Garnett - Barker, Kundrátek, Rosandič, Švarný, Sersen, Mihálik - Kašpar, Viedenský, Nedorost - Jeglič, Tičar, Šťastný - Miklík, Surový, Bartovič - Nagy, Lušňák, Skalický

Priebeh prvej tretiny ovplyvnili časté vylúčenia, ktoré rozkúskovali hru. Slovan sa ujal vedenia už v 3. minúte po presilovkovom góle Kundrátka, domáci o necelú minútu a pol odpovedali zásluhou Skladničenka, ktorý rovnako využil početnú výhodu. Diváci boli v ďalších minútach svedkami zápasu plného osobných súbojov, veľa gólových šancí nevideli. "Belasí" si v závere tretiny vypracovali tlak, nasťahovali sa do útočného pásma a ich aktivita slávila tesne pred odchodom do šatní úspech. Slovinské duo v drese hostí zamotalo zadákom Chabarovska hlavy, puk z hokejky Jegliča vyrazil brankár Pečurskij iba pred seba, kde ho Šťastný pohodlne poslal do siete - 1:2.

Slovanisti nezachytili úvod druhého dejstva, keď sa domácim už po 49 sekundách hry podarilo vyrovnať zásluhou Zohornu. Říhovi zverenci hrali potom dvakrát v oslabení, ale dokázali sa ubrániť. Sami mali potom niekoľko vyložených šancí, v 27. min. Pečurskij vyrazil pokus Šťastného a vo výstroji potom ukryl aj strelu Tičara. O pár minút neskôr si poradil so šancou Nagya, na druhej strane Platinum Arena zahučala, keď Garnett zneškodnil strelu Kolářa. Veľkú príležitosť dostať hostí do vedenia mal v 36. min. Nedorost, ktorý unikol vo vlastnom oslabení, Pečurskij však jeho nájazdu odolal.

V 3. tretine pokračoval vyrovnaný hokej. Hneď v jej úvode pohrozil príklepom opäť Nedorost, brankár Amuru však schoval puk v lapačke. Hra dostala spád, v 46. min. Garnetta zamestnal Byvaľcev, na druhej strane Pečurskij zastavil Bartovičovu strelu. Dobrú možnosť na vrátenie tesného náskoku nevyužil Kundrátek počas ďalšej presilovky, keď "belasí" zavreli domácich v ich obrannom pásme. Aktivita hostí neutíchala, v 52. min. Kašpar z priestoru pravého kruhu ohrozil Pečurského, ktorý si poradil s jeho pokusom i následnou nebezpečnou dorážkou. Na opačnej strane podržal slovanistov Garnett, keď vyrazil puk z hokejky Litovčenka a vyrážačkou potom zlikvidoval dorážku Kurbatova, ktorá smerovala do odkrytej časti bránky. Necelé tri minúty skomplikoval situáciu hosťom Miklík, bývalý hráč Amuru dostal 2 minúty za podrazenie, "belasí" sa však s vypätím všetkých síl ubránili.

Súboj tak dospel do predĺženia. V ňom mal rozhodnutie na hokejke Tičar, jeho strelu z medzikružia ale vyrazil spoľahlivý Pečurskij. Ten v závere predĺženia nedovolil skórovať ani Surovému. Na rad tak prišli samostatné nájazdy, v ktorých za domácich skóroval iba Zohorna, kým za hostí Kašpar a Šťastný.

Miloš Říha, tréner Slovana (zdroj: hcslovan.sk): "Záver ťažkého tripu sme zvládli takticky veľmi dobre, nikam sme sa netlačili. Teší nás triumf v nájazdoch, v ktorých náš hlavný tromf gól nestrelil, no napriek tomu zabrali ostatní hráči. Domov vezieme dva body, z náročného výjazdu celkovo osem."