KHL: Predĺženia vo všetkých dueloch, rekord v Prahe

NETKY.SK • 22 Marec 2014, 07:07 • 2 min

MOSKVA - Hokejisti Salavatu Julajev Ufa zvíťazili v piatkovom prvom zápase semifinále play-off Západnej konferencie KHL na ľade Barysu Astana 3:2 po predĺžení.

Napokon nepykali za to, že po priebežnom obrate z 0:1 na 2:1 dostali vyrovnávajúci gól necelé štyri minúty pred koncom tretej tretiny. V 62. min totiž rozhodol o triumfe hostí Nikita Filatov. Za domácich odohral 19:35 min Kristián Kudroč. Ufa nastúpila bez Tomáša Záborského.

Až v predĺžení sa rozhodlo o víťazovi aj v súboji Metallurgu Magnitogorsk proti Sibiru Novosibirsk. Domáci viedli už 2:0, ale hráči Sibiru v rozpätí necelých dvoch minút vyrovnali a vynútili si predĺženie. V ňom zabezpečil triumf pre Magnitogorsk Moziakin, ktorý predtým zaznamenal dve asistencie.

Lokomotiv Jaroslavľ vyrovnal stav série proti SKA Petrohrad na 1:1, keď v piatkovom druhom stretnutí zvíťazil na ľade súpera 5:4 po predĺžení. Hostia pritom ešte v 53. min prehrávali o dva góly. V 11. min predĺženia rozhodol o ich triumfe Vladislav Kartajev.

Ani v zápase pražského Leva s Donbasom Doneck sa nerozhodlo v riadnom hracom čase. V stretnutí sa strelecky presadil aj Slovák v drese domácich Lukáš Cingeľ, ktorý v 35. min v súboji s obrancom Petrom Podhradským dopravil puk do bránky ukrajinského tímu. Pre 21-ročného odchovanca žilinského hokeja ide o štvrtý tohtosezónny gól v KHL, z toho druhý v play-off. Duel až vo štvrtom predĺžení rozhodol Beluchin. Súboj trval takmer 127 minút, čo je nový rekord KHL. Séria sa teraz sťahuje do Bratislavy, kde sa uskutočnia nasledujúce tri zápasy. Dvakrát v nich bude domácim tímom Doneck, raz Lev Praha.

Súhrn výsledkov piatkových zápasov play-off Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL):

semifinále Východnej konferencie - 1. zápasy (hrá sa na štyri víťazstvá)
Barys Astana - Salavat Julajev Ufa 2:3 po predĺžení (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1) - stav série: 0:1
Góly: 3. Lundin (Bochenski, Gavrilin), 57. Antropov (Semionov) - 34. D. Makarov (Kirill Koľcov, Hartikainen), 43. Kajgorodov (Kirill Koľcov, Pihlström), 62. Filatov

Metallurg Magnitogorsk - Sibir Novosibirsk 3:2 po predĺžení (1:0, 0:0, 1:2 - 1:0) - stav série: 1:0
Góly: 7. Jan Kovář (Moziakin), 42. Zaripov (Moziakin), 67. Moziakin (Jan Kovář) - 52. Alexejev, 53. Lekomcev (Enlund)

semifinále Západnej konferencie - 2. zápasy (hrá sa na štyri víťazstvá)
SKA Petrohrad - Lokomotiv Jaroslavľ 4:5 po predĺžení (1:1, 3:1, 0:2 - 0:1) - stav série: 1:1
Góly: 20. Červenka (Maartensson, Thoresen), 22. Kablukov (Ponikarovskij, Kovaľčuk), 27. Kovaľčuk (Dallman, Kablukov), 31. Červenka (Chafizulin, Thoresen) - 2. Koňkov (Galimov, Kartajev), 25. Koňkov (Platt, Gorochov), 53. S. Kronwall (Galimov), 59. Apaľkov (S. Kronwall, Plotnikov), 71. Kartajev (S. Kronwall)

Lev Praha - Donbas Doneck 3:4 po štvornásobnom predĺžení (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0, 0:0, 0:0, 0:1) - stav série: 1:1
Góly: 18. Vrána (Oystrick, Mäenpää), 20. Vrána (Mäenpää), 35. CINGEĽ (Matai) - 5. Dadonov (Fedotenko, Jakuceňa), 35. Beluchin (Bartulis), 55. Jakuceňa (Beluchin, Dadonov), 127. Beluchin (Jakuceňa)

V Prahe prekonali rekord KHL v dĺžke zápasu

Hráči tímov HC Lev Praha a Donbas Doneck sa v piatok postarali o rekord Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) v dĺžke zápasu. Druhý duel semifinále play-off Západnej konferencie trval 126 minút a 14 sekúnd, čiže 5685 divákov sledovalo akoby dve stretnutia a ďalších 6:14 min. V riadnom hracom čase sa súboj skončil nerozhodne 3:3 a muselo sa predlžovať. Obaja brankári, Petri Vehanen aj Michael Leighton, si v prvých troch nastavených dvadsaťminútovkach udržali čisté konto, v závere tretej padol rekord KHL.

Doterajšie maximum patrilo duelu Severstaľ Čerepovec - Lokomotiv Jaroslavľ, ktorý 26. februára 2013 trval spolu 118 minút aj 48 sekúnd. Záverečnú bodku piatkovému rekordnému stretnutiu dal 9 minút po polnoci miestneho času hosťujúci Beluchin.

Stav série medzi HC Lev Praha a Donbasom Doneck je po piatku 1:1, jej pokračovanie je v nedeľu 23. marca v bratislavskej Slovnaft Arene Zimného štadióna Ondreja Nepelu, kde sa uskutočnia aj štvrtý a piaty zápas 24. a 26. marca.

Už v boji o Gagarinov pohár 2014 dve mužstvá atakovali maximum KHL v dĺžke zápasu, duel Admiral Vladivostok - Metallurg Magnitogorsk sa skončil v 117. minúte. Absolútny rekord v dĺžke hokejového stretnutia držia Detroit a Montreal Maroons, súboj NHL sa v roku 1936 hral celkovo 176:30 min. Jediný gól súboj, ktorý strelili hráči Detroitu, padol až v závere šiesteho predĺženia. V novodobej histórii NHL drží maximum súboj Philadelphie s Pittsburghom z mája 2000, ktorý sa skončil v čase 152:01 víťazstvom Flyers 2:1.

Brankár Donecka Michael Leighton už absolvoval počas kariéry aj dlhší zápas ako piatkový. V apríli 2008 stál v bránke Albany River Rats v rekordnom súboji AHL, keď ho prekonal až v čase 142:58 min hráč Philadelphie Phantoms.