Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. okt. 2020Alojzia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
18.04.2019 09:53 Ekonomika
Kedy od vás môžu žiadať predloženie rodného listu dieťaťa?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.04.2019 09:53 Ekonomika

Kedy od vás môžu žiadať predloženie rodného listu dieťaťa?BRATISLAVA - Rodný list vášho dieťaťa už nie je potrebné predkladať tak, ako v minulosti. Kedy je to ale nevyhnutné?


Po tom, ako sa matke narodí dieťa a žiada o materskú dávku, rodný list dieťaťa predkladať nemusí. Urobiť tak treba len v prípade, že dieťa nebolo narodené na území Slovenska, a tak je nie je zapísané v tunajšej matrike. Táto zmena nastala v súvislosti s tzv. zákonom proti byrokracii.

 

"Ak je rodný list dieťaťa vydaný na území iného členského štátu EÚ, štátu EHP a Švajčiarskej konfederácie, stačí predložiť neoverenú kópiu rodného listu dieťaťa aj bez prekladu do slovenského jazyka. Rovnako to platí i v prípade tzv. 'zmluvných štátov', akým sú napríklad Ukrajina a Srbsko). V prípade ostatných štátov sa vyžaduje overenie pravosti rodného listu a jeho úradného prekladu," radí hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

 

 

Rodný list sa po novom nepredkladá ani v prípade dôchodkového poistenia, ktoré počas starostlivosti o dieťa hradí štát. Netreba tak urobiť ani v tých výnimočných prípadoch, keď sa fyzická osoba poistencom štátu nestáva automaticky (môže ísť napr. o situáciu, keď osoba starajúca sa o dieťa už ukončila pracovný pomer, ale materské poberá). 1. januára 2018 dokonca nastala zmena, v rámci ktorej sa už do Sociálnej poisťovne na dôchodkové poistenie počas starostlivosti o dieťa netreba prihlasovať z vlastnej iniciatívy, deje sa to totiž automaticky. Prihlasuje a odhlasuje ho samotná Sociálna poisťovňa.

 

 

Deti nie sú vedené v Sociálnej poisťovni, týka sa ich len poistenie zdravotné. Preto sa po narodení do Sociálnej poisťovne neprihlasujú. Poistencom v zmysle zákona o sociálnom poistení je fyzická osoba, ktorá je nemocensky poistená, dôchodkovo poistená alebo poistená v nezamestnanosti ako zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba alebo dobrovoľne poistená osoba, pričom dobrovoľne poistiť sa môže až po dovŕšení 16 rokov.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky IK

Foto:  Pixabay/UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok