Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. okt. 2022Natália
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Katedrála Notre-Dame v Paríži.
Katedrála Notre-Dame v Paríži.
18.09.2021 17:44 Kultúra
Katedrála Notre-Dame je zabezpečená. Na rad prichádzajú reštaurátori
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.09.2021 17:44 Kultúra

Katedrála Notre-Dame je zabezpečená. Na rad prichádzajú reštaurátoriPARÍŽ - Chrám v srdci Paríža pohltil v apríli 2019 požiar, ktorému sa však nepodarilo zničiť celú budovu. Jej opravy naďalej pokračujú. Kompletnú bohoslužbu tam chcú odslúžiť 16. apríla 2024.


Francúzska katedrála Notre-Dame je konečne pripravená na to, aby podstúpila reštaurátorské práce - viac než dva roky po ničivom požiari, ktorý poškodil túto ikonickú parížsku stavbu. Príslušné úrady to oznámili v sobotu s tým, že stále počítajú s jej opätovným otvorením v roku 2024.

 

 

Veľkolepý stredoveký chrám síce prežil 15. apríla 2019 ohnivé inferno, plamene však zničili drevenú štíhlu vežu a väčšinu strechy. Úsilie sa doteraz zameriavalo na to, aby bola katedrála bezpečná, než sa začne jej samotná obnova. Zahŕňalo to i namáhavú úlohu odstrániť 40 000 kusov lešenia, ktoré požiar poškodil. 

 

Finálna fáza zabezpečenia budovy zahŕňala vystuženie požiarom poškodených klenieb drevenými oblúkmi, dopĺňa tlačová agentúra Reuters. "Katedrála stojí pevne na svojich stĺpoch, jej steny sú pevné, všetko drží pohromade," uviedol podľa tlačovej agentúry AFP Jean-Louis Georgelin, vedúci verejného úradu povereného opätovným obnovením chrámu. "Sme rozhodnutí vyhrať túto bitku do roku 2024 a katedrálu znova sprístupniť pre návštevníkov". 

 

Prečítajte si tiežZačal sa súd so strojcami teroristických útokov v Paríži. Vybudovali špeciálnu sieň!

 

Cieľom je odslúžiť v katedrále prvú kompletnú bohoslužbu 16. apríla 2024, teda 5 rokov a 1 deň po požiari. Plánu sa držia napriek oneskoreniu, ktoré spôsobila pandémia a znečisteniu olovom, ktoré požiar rozšíril do okolia chrámu. 

 

Sľub prezidenta 

 

Úrady teraz vypíšu súťaž na výber firiem, ktoré vykonajú reštaurátorské práce. Ešte počas septembra dôkladne očistia vnútorné steny a dlážky katedrály. Jej slávny Veľký organ už revitalizujú – 8 000 píšťal demontovali a rozoslali na obnovu staviteľom organov po celom Francúzsku. Predpokladá sa, že chrámový organ opätovne zostavia v októbri 2023.

 

 

Francúzsky prezident Emmanuel Macron krátko po požiari prisľúbil, že katedrálu Notre-Dame, ktorej začiatky siahajú do 12. storočia, opravia do roku 2024, keď bude francúzske hlavné mesto Paríž dejiskom letných olympijských hier.

 

Katedrálu obnovia do jej pôvodnej podoby, vrátane 96 metrov vysokej drevenej veže, ktorú koncom 19. storočia navrhol francúzsky architekt Eugene Viollet-le-Duc.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  Unsplash, TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok