Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. feb. 2021Zlatica
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Bojnický zámok
Bojnický zámok
24.07.2015 11:22 Domov
Kaplnka Bojnického zámku by mala prejsť obnovou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.07.2015 11:22 Domov

Kaplnka Bojnického zámku by mala prejsť obnovouBOJNICE - Priestory kaplnky v Bojnickom zámku, v ktorej sa nachádza vzácny Bojnický oltár, by sa mali v budúcnosti odvlhčiť a zastabilizovať.


Slovenské národné múzeum (SNM), ktoré projekt pripravuje, má ambíciu prostriedky na tento účel čerpať z fondov Európskej únie. Vyplýva to z oznámenia vo vestníku verejného obstarávania.

 

SNM už vysúťažilo dodávateľa na spracovanie realizačného projektu na obnovu priestorov kaplnky, ktorý je základným predpokladom pre uchádzanie sa o nenávratný finančný príspevok z európskych fondov. Zrealizuje ho arch.in, spol. s r.o., so sídlom v Prievidzi za 41.650 eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH) a múzeum ho bude financovať zo svojho Prioritného projektu.

 

Potreba realizácie akcie v národnej kultúrnej pamiatke "vychádza z aktuálneho nevyhovujúceho stavebno-technického stavu kaplnky, nakoľko dlhodobým vplyvom nesprávne riešených stavebných detailov, z dôvodu dožitia niektorých materiálov a konštrukcií, ako aj absencie väčšej údržby, došlo k viacerým poškodeniam objektu a jeho konštrukcií v rôznom rozsahu," odôvodňuje SNM v súťažných podkladoch k verejnému obstarávaniu.

 

Vzácny Bojnický oltár zo 14. storočia - desať doskových obrazov stredovekého florentského majstra Narda di Cione je najcennejšou umeleckou pamiatkou Bojnického zámku. SNM - Múzeum Bojnice ju opätovne umiestnilo do zámockej kaplnky, ktorá je zasvätená sv. Jánovi Kapistránskemu, po ôsmich desaťročiach koncom novembra 2013. Splnilo tak želanie a plán posledného feudálneho majiteľa zámku grófa Jána Pálffyho (1829 – 1908).

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  WikimediaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok