Kanoistami roka deblisti Škantárovci a kajakárka Dukátová

NETKY.SK • 11 December 2014, 19:18 • 2 min

BRATISLAVA - Najúspešnejšími Kanoistami roku 2014 sa stali premiérovo deblisti Ladislav a Peter Škantárovci, medzi ženami patrí prvenstvo v ankete štvrtýkrát za sebou Jane Dukátovej. Poradie najlepších slávnostne vyhlásil Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode (SZKDV) v priestoroch Pálffyho paláca v Bratislave.

Poradie najvýraznejšie ovplyvnili výsledky na dvoch tohtoročných vrcholoch, na majstrovstvách Európy vo Viedni a na svetovom šampionáte v americkom Deep Creeku, do úvahy sa bral aj seriál Svetového pohára. Novotvorený kanál vo Viedni si podmanili hlavne bratanci Ladislav a Peter Škantárovci (1. miesto C2, 1. miesto 3xC2), o piedestál najúspešnejšej výpravy sa postarali aj bratia Pavol a Peter Hochschornerovci (4. miesto C2, 1. miesto 3xC2), Alexander Slafkovský (1. miesto C1m, 3. miesto 3xC1m), Michal Martikán (2. miesto C1m, 3. miesto 3xC1m) a Martin Halčin (4. miesto K1m).

V celkovom hodnotení seriálu Svetového pohára ICF si Slováci vypádlovali štyri medailové pozície – Martikán a Škantárovci zlato, Dukátová striebro a Beňuš bronz. Len tesne pod stupienkom zostal Slafkovský, ktorý skončil medzi kanoistami štvrtý.

Vrchol sezóny, majstrovstvá sveta v Deep Creeku, doprial bronzovú medailu v individuálnej kategórii bratancom Škantárovcom, ktorí tvorili aj súčasť striebornej hliadky. Nepretržite piaty raz sa z titulu najúspešnejšieho tímu na svete tešili kanoisti v zložení Martikán, Beňuš, Slafkovský, ktorým sekundovali kajakárky Dukátová, Kaliská, Nevařilová bronzom a kajakári Halčin, Grigar, Šajbidor štvrtou priečkou.

Snažila sa aj nastupujúca generácia, na olympijských hrách mládeže v čínskom Nankingu vybojoval kakajár Jakub Grigar striebro, kanoista Marko Mirgorodský bronz a kajakárka Michaela Haššová skončila piata. Na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v austrálskom Penrithe medailovo vynikli juniori Grigar (3. miesto K1m) a Matulániová (3. miesto K1ž), v tímoch kanoisti (1. miesto), v kategórii do 23 rokov kanoisti (2. miesto) a kajakári (3. miesto). Z kontinentálneho vrcholu sezóny v macedónskom Skopje priniesol junior Marko Gurecka bronz.

"Boli momenty, s ktorými som bola spokojná. Skončila som celkovo druhá v Svetovom pohári, čo je výborné. Boli však aj momenty, ktoré mi nevyšli úplne ideálne. Keď si to tak vezmem vo všeobecnosti, vo všetkých vrcholných súťažiach som bola vo finále. Nebolo to zlé, ale stále mám čo vylepšovať," bilancovala sezónu Jana Dukátová, ktorá uplynulý rok zaradila medzi tie úspešnejšie vo svojej kariére: "Mala som dominantné roky ako 2010 či 2011. Vidím veľa vecí, ktoré chcem zmeniť a vylepšiť. V ďalšej sezóne by som mohla ísť vyššie. Keďže v jej druhej polovici štartuje olympijská kvalifikácia, začiatky príprav a vstup do súťaži posunieme na neskôr."

Nadmieru spokojní s uplynulým ročníkom boli deblisti Ladislav a Peter Škantárovci. "Sme radi, že nám vyšla predošlá sezóna. Získali sme veľmi pekné ocenenia v Svetovom pohári, na majstrovstvách Európy aj majstrovstvách sveta. Zo siedmich štartov na vrcholných podujatiach sme získali osem cenných kovov, takže prevláda maximálna spokojnosť," uviedol Ladislav Škantár. Jeho bratranec Peter dodal: "Do všetkých pretekov sme vstupovali s tým, že chceme podať čo najlepší výkon. Ak chceme pomýšľať na olympiádu, každý ročník je pre nás veľmi dôležitý. Je to pre nás veľká výzva. Urobíme všetko preto, aby sme v prvom rade vyjazdili miestenku na OH."

Škantárovci si triumf v tohtoročnej ankete veľmi vážia a v konkurencii 11 individuálnych medailí z Európy a sveta ho radia v kariére veľmi vysoko. "Toto víťazstvo by som zaradil medzi najvýraznejšie. Vyhrať anketu Kanoista roka možno neznie nejako lákavo, ale každý, kto v nej triumfuje, musí zdolať všetkých kanoistov na Slovensku. Náš vodný slalom patrí medzi najlepšie vo svete, preto som rád, že sa nám to podarilo," dodal Peter Škantár.

Najúspešnejší v roku 2014 - hlavné kategórie
      Kanoista roka: Ladislav a Peter Škantárovci – 1. miesto ME Viedeň, 1. miesto celkové hodnotenie SP, 3. miesto MS Deep Creek
      Kanoistka roka: Jana Dukátová – 10. miesto ME Viedeň, 2. miesto celkové hodnotenie SP

Jednotlivé kategórie
      Kajakárka roka: Jana Dukátová
      Kanoista roka: Michal Martikán – 2. miesto ME Viedeň, 1. miesto celkové hodnotenie SP, 1. miesto MS Deep Creek hliadka a Alexander Slafkovský – 1.           miesto ME Viedeň, 4. miesto celkové hodnotenie SP, 1. miesto MS Deep Creek hliadka
      Deblkanoisti roka: Ladislav a Peter Škantárovci
      Kajakár roka: Martin Halčin – 4. miesto ME Viedeň, 4. miesto MS-23 Penrith, 3. miesto MS-23 Penrith hliadka
      Talent roka: Jakub Grigar – 2. miesto OHM v Nankingu, 3. miesto MSJ v Penrithe, 4. miesto MEJ v Skopje a Marko Mirgorodský – 3. miesto OHM v

Nankingu, 7. miesto MEJ v Skopje
      Tréner roka: Juraj Minčik – tréner majstrov Európy, víťazov Svetového pohára a bronzových medailistov na MS deblkanoistov Ladislava a Petra                       Škantárovcov
      Mládežnícky tréner roka: Peter Mráz - reprezentačný tréner juniorských kajakárok, z ktorých si Paulína Matulániová vyjazdila bronz na MSJ v Penrithe a         v hliadke skončili jeho zverenky štvrté
      Rozhodca roka: Iveta Mrázová

Špeciálne kategórie
      Cena za dlhoročný prínos: Miroslav Stanovský st. - zakladateľ vodného slalomu v Dolnom Kubíne, dlhoročný tréner a rozhodca, bývalý tréner                           československej juniorskej reprezentácie na divokú vodu priviedol aj svojho syna, olympionika z Atlanty 1996 a medailistu z majstrovstiev Európy                     Miroslava Stanovského mladšieho, držiteľ bronzového odznaku SOV

Sieň slávy SZKDV:
      In memoriam Marián Havlíček – prvý československý účastník olympijských hier, v Mníchove 1972 skončil na 6. priečke K1m
      In memoriam Dušan Benický - zakladateľ medzinárodného Pieninského slalomu v Červenom Kláštore