Kanadským lekárom sa podaril historický úspech, cez mozgovú bariéru prvý raz dostali liek

NETKY.SK • 11 November 2015, 14:06 • 2 min
Kanadským lekárom sa podaril historický úspech, cez mozgovú bariéru prvý raz dostali liek

OTTAWA - Tímu kanadských lekárov sa po prvý raz v histórii podarilo dopraviť liek skrz ochrannú vrstvu mozgu, takzvanú krvno-mozgovú bariéru. Použili na to drobné bublinky naplnené plynom, ktoré následne s pomocou ultrazvuku pretlačili bariérou spoločne s chemoterapeutickými liekmi. Nová neinvazívna metóda môže pomôcť pacientom s mozgovými tumormi, epilepsiou či trpiacim Parkinsonovým syndrómom alebo Alzheimerovou chorobou.

slovakia

left justify in out

Krvno-mozgová bariéra je ochranná vrstva medzi krvným obehom a centrálnym nervovým systémom, ktorá chráni mozog pred patogénmi a toxínmi. Napriek pozitívnemu prínosu predstavuje pre lekárov prekážku pri liečbe ochorení mozgu, pretože lieky podané do krvného obehu nedokážu touto bariérou prejsť. Lekári zo Sunnybrook Health Sciences Centre v Toronte ale úspešne prekonali túto bariéru, pričom novú metódu otestovali na 56-ročnej Bonny Hall. Žene diagnostikovali nádor na mozgu pred ôsmimi rokmi. Doteraz jej pomáhala bežná liečba, no na jar lekári zistili, že tumor začal rásť. Vyžadoval si preto cielenejšiu liečbu. Hall preto súhlasila s pokusnou metódou.


Žene zaviedli infúziu obsahujúcu chemoterapeutické lieky spoločne s malou dávkou bublín, ktoré s pomocou ultrazvuku vytvorili v krvno-mozgovej bariére priechody. Nimi sa chemoterapeutické lieky dostali k tumoru, čo potvrdil aj sken mozgu. Na druhý deň lekári chirurgicky odstránili časť tumoru, aby zistili, aké množstvo liekov prešlo bariérou. "Výsledky sú v tejto chvíli predbežné, pretože nemáme hodnoty chemoterapie, no podľa magnetickej rezonancie s kontrastnou látkou gadolínium, sme zjavne dokázali otvoriť krvno-mozgovú bariéru neinvazívne, dočasne a, zdá sa, celkom bezpečne," povedal vedúci výskumu Todd Mainprize. Lekár so svojím tímom plánuje testovať novú metódu aj na ďalších pacientoch. Všetci účastníci však po pokuse podstúpia chirurgické odstránenie tumoru. "Pri každej liečbe sa obávame možných nevýhod. Preto robíme tento pokus. Teraz sledujeme úroveň bezpečnosti," upozornil Mainprize.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies