Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. aug. 2022Ľubomíra
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Do kanadských obchodov sa dostáva prvá geneticky upravovaná ryba
Do kanadských obchodov sa dostáva prvá geneticky upravovaná ryba
10.08.2017 10:34 Zahraničie
Kanadské regály sa plnia geneticky upraveným losom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.08.2017 10:34 Zahraničie

Kanadské regály sa plnia geneticky upraveným losomTORONTO – Nový geneticky upravený losos z USA už zapĺňa regály v kanadských obchodoch. Ide o prvé geneticky modifikované zviera, ktoré vstúpi do potravinového zásobovania. Avšak niektorí odborníci sa domnievajú, že riziká takýchto potravín sú privysoké a prinášajú viac nevýhod ako výhod.


Po dlhých rokoch sa spoločnosti AquaBounty Technologies podarilo vybaviť povolenia na predaj geneticky upravených losov v Kanade.  V roku 2016 získali schválenie na predaj, čo viedlo k ďalším a novším vývojom tejto ryby.

 

Spoločnosti sa darí vypestovať dva-krát tak veľkého lososa ako sa bežne v prírode nachádza. Zrýchlený rast znamená, že ryby dosiahnu veľkosť dospelých za 18 mesiacov, a nie za 30 mesiacov. Tento proces je založený na zmene a zlúčení geénov atlantického lososa a lososa Chinook.

 

Spoločnosť tiež tvrdí, že ich losos konzumuje o 20 až 25% menej jedla, ako klasické lososy. "Predaj a diskusia s potenciálnymi kupujúcimi jasne ukazujú, že zákazníci chcú naše ryby a tešíme sa na zvýšenie výrobnej kapacity, aby sme uspokojili dopyt," uviedol vo svojom vyhlásení Ronald Stotish, výkonný riaditeľ spoločnosti AquaBounty.

 

Napriek pozitívnym ohlasom, tento losos vyvolal odpor u viacerých organizácií, ktoré jednoznačne nesúhlasia s myšlienkou predaja geneticky modifikovaných potravín. Niektoré siete supermarketov dokonca uverejnili na svojich internetových stránkach, že nemajú v úmysle predávať takéhoto lososa svojim zákazníkom. Organizácia GMO Vigilance v Montreale uviedla, že predaju geneticky upraveného lososa brániť nebude, no na obale požaduje náležité označenie.  

 

Lucy Sharratt z kanadskej siete pre biotechnológiu je pobúrená zistením, že kanadskom trhu sa predáva takýto losos a, že vôbec došlo k schváleniu predaja. Environmentálne skupiny, ktoré bojujú proti tokémuto rozhodnutiu sa najviac obávajú toho, že GM losos sa pomieša s voľne žijúcimi rybami.

 

"Myslíme si, že opatrenia na zamedzenie miešania s voľne žijúcim atlantickým lososom sú nedostatočné a akonáhle vznikne genetická kontaminácia, voľne žijúci losos sa navždy zmení. Bol by to síce obrovský živý experiment a no zatiaľ sa nedajú predpokladať dôsledky, "povedal aktivista Mark Butler z organizácie, ktorá bojuje za stiahnutie ryby z trhu.

 

Spoločnosť AquaBounty sa bráni tým, že ich ryby sú sterilné a navyše ich udržujú vo vnútrozemských nádržiach. Prvá veľká dodávka do Kanady prišla z Panamy, kde má spoločnosť nádrže na chov losov, pričom zvažuje svoje rozširovanie.

 

Kanadské regulačné orgány tvrdia, že lososy boli štyri roky testované a počas celej tejto doby nevykazovali žiadne negatívne nutričné hodnoty. Práve naopak sú také isté ako u konvenčného lososa, čo ich viedlo k záveru, že ide o 100% bezpečnú rybu, vhodnú na pravidelnú konzumáciu. Regulačné orgány uviedli aj to, že nie je nutné žiadne osobitné označovanie GM lososa.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok