Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. sep. 2020Ľuboš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Robert Kaliňák
Robert Kaliňák
29.12.2014 11:38 Domov
Kaliňák: Elektronické trhovisko prinieslo doteraz úsporu takmer 280-tisíc eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.12.2014 11:38 Domov

Kaliňák: Elektronické trhovisko prinieslo doteraz úsporu takmer 280-tisíc eurBRATISLAVA - Za prvé tri mesiace fungovania Elektronického trhoviska - prvého nástroja projektu Elektronického kontraktačného systému (EKS) bolo zazmluvnených 163 obchodov v hodnote 1,179 milióna eur a úspora z nich je až 276.000 eur. Uviedol to v rozhovore pre TASR minister vnútra a podpredseda vlády SR Robert Kaliňák.


"Pre mňa je elektronické trhovisko jedným z najväčších nástrojov, ako vylepšiť míňanie štátnych prostriedkov v rámci Slovenska. Prvé mesiace preukázali, že je tam veľký potenciál nielen v úsporách, ale aj v transparentnosti. Boli obchody, kde bolo dokonca 14 až 15 súťažiacich, ktoré výrazne znížili cenu, za ktorú doteraz obstarávali jednotliví objednávatelia a čo je dôležité, že nás donútili, alebo skôr presvedčili o tom, že myšlienka rozšírenia elektronického trhoviska aj na nadlimitné obchody je viac ako aktuálna. Niektoré prípady káuz, konkrétne predražené CT prístroje naznačujú, že musíme mať odvahu ísť aj do týchto komplikovanejších obchodov, pretože viacej súťažiacich má šancu priniesť ďaleko nižšie ceny a ďaleko väčšiu úsporu a popri transparentnosti podporu lokálnych dodávateľov. To má aj význam ekonomický, čo znamená, že môžeme nakúpiť viac alebo kvalitnejšie za lepšie ceny," zdôraznil šéf rezortu vnútra. Doteraz bolo v priemere 8,8 ponuky na zazmluvnenú zákazku.
      

Podľa Kaliňáka však je množstvo zákaziek, kde je len jeden jediný uchádzač a preto s reklamou a rozširovaním vlastného elektronického trhoviska chce zabezpečiť, aby počet týchto obchodov bol čo najmenší. "Spomínaná úspora 276.000 eur je veľmi dobré číslo, pretože vychádzame predovšetkým z úspory, ktorá ide od prvej ponuky, nie od odhadnutej ceny objednávateľom, ktorá býva obyčajne omnoho, omnoho vyššia. Čiže to je cena, ktorú má bežne obchodník na trhu a za ktorú jednoducho predáva a to je úspora, ktorá je naozaj slušná," povedal ďalej Kaliňák. Spresnil, že momentálne je prihlásených 3300 dodávateľov.
      

"Chceme ísť výrazne ďalej a chceme presviedčať, že sa oplatí byť prihlásený do Elektronického trhoviska, pretože nepotrebujem žiadneho známeho, nepotrebujem sa s nikým radiť. Jednoducho svoj produkt, ktorý vyrábam, dám do ponuky a tak je automaticky v katalógu ponúkaných tovarov a ak štátna inštitúcia chce niečo podobné nakupovať, systém podnikateľa vyzve, aby sa zapojil do elektronickej aukcie," dodal minister.   

   

Ministerstvo vnútra SR spustilo prvý nástroj projektu Elektronického kontraktačného systému - Elektronické trhovisko, teda systém plne elektronizovaného zadávania ponúk a nákupov tovarov, stavebných prác alebo služieb, ktoré sú bežne dostupné na trhu, 1. júla tohto roku. Vtedy sa začal vytvárať katalóg tovarov a služieb a do systému sa začali prihlasovať prví dodávatelia a odberatelia. K prvým obchodom došlo v októbri 2014.
      

Elektronický kontraktačný systém bude mať okrem Elektronického trhoviska aj ďalšie dva nástroje. Ide o Dynamický nákupný systém, ktorý má zabezpečiť, aby sa do verejných súťaží mohlo zapojiť čo najviac dodávateľov. Tretím nástrojom je Elektronická podpora procesov, teda poskytovanie informácií, vysvetľovanie či publikovanie dobrej praxe. Dodávateľom EKS pre ministerstvo vnútra je konzorcium Anasoft, Slovak Telekom a Tlačová agentúra Slovenskej republiky.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok