Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. máj. 2022Gertrúda
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Bankovky
Bankovky
10.06.2021 13:26 Domov
K opatrovateľskému možno budú prirátané príspevky na stravu a rekreáciu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.06.2021 13:26 Domov

K opatrovateľskému možno budú prirátané príspevky na stravu a rekreáciuBRATISLAVA - Asociácia na ochranu práv pacientov Slovenskej republiky žiada prehodnotiť výšku opatrovateľských príspevkov.


Opatrovatelia by podľa asociácie nemali byť znevýhodnení v porovnaní s inými skupinami zamestnancov a skupinami obyvateľov, ktoré štát podporuje vyššími finančnými príspevkami.

 

 

Asociácia to uviedla ako zásadnú pripomienku počas pripomienkového konania k návrhu nariadenia vlády o výške sadzby na jednu hodinu osobnej asistencie a výške peňažného príspevku na opatrovanie.

 

Prečítajte si: Životné minimum má od júla stúpnuť, zvýši to sociálne príspevky a zníži dane

Pacientska asociácia upozorňuje na to, že v súčasnosti opatrovatelia nemajú nárok na nemocenské, dávku v nezamestnanosti ani materskú dávku. „Bolo by potrebné zadefinovať nároky na uvedené dávky a obdobia pri opatrovateľoch, resp. pri asistencii," uviedla asociácia.

 

Opatrovanie totiž nie je považované za pracovný pomer ale za sociálnu dávku. Pri súčasných sumách príspevkov podľa asociácie nie je možné žiadať o vyšší úver, napríklad na bývanie, keďže z pohľadu banky je vysoké riziko smrti u opatrovaného. „Možné riešenie by bolo rozšíriť možnosť úverového financovania aj pre opatrovateľov zo Štátneho fondu rozvoja bývania tak, ako to je to pri ZŤP," navrhuje asociácia.

 

Za každý odpracovaný deň v súlade so Zákonníkom práce žiada asociácia priznávať opatrovateľom aj asistentom stravné lístky, resp. zvýšiť sumu o stravné za každý deň. Asociácia tiež požaduje, aby štát opatrovateľom vyplácal rekreačný príspevok.

 Opatrovateľom v produktívnom veku a opatrovateľom, ktorí dostávajú dôchodkovú dávku, sa má od začiatku júla tohto roka zvýšiť príspevok na opatrovanie. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády, ktorý predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania.

 

Príspevok pre poberateľov v produktívnom veku pri celodennom opatrovaní jednej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím má stúpnuť takmer o 32 eur na 508,44 eura mesačne. Ak poberateľ príspevku dostáva nejaký druh dôchodku a celodenne opatruje jednu osobu s ŤZP, príspevok má ísť nahor takmer o 16 eur na 254,22 eura. Od začiatku budúceho mesiaca má vzrásť aj sadzba za jednu hodinu osobnej asistencie, a to o 64 centov na 4,82 eura.Táto sadzba slúži na výpočet výšky peňažného príspevku na osobnú asistenciu.

Peňažný príspevok na opatrovanie štát poskytuje priamo osobe, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanú na opatrovanie. Jeho výška je stanovená v závislosti od toho, či opatrovateľ poberá, resp. nepoberá niektorú zo zákonom ustanovených dôchodkových dávok, od počtu opatrovaných fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím a od rozsahu poskytovaného opatrovania. Navrhovaným nariadením sa majú zvýšiť všetky mesačné výšky peňažného príspevku na opatrovanie u opatrovateľov v produktívnom veku, ako aj u opatrovateľov poberajúcich dôchodkovú dávku.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky KP/ SITA

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok