FOTO Ženu, ktorá zabila brata severokórejského lídra Kim Čong-una, zadržali na letisku

NETKY.SK • 15 Február 2017, 09:22 • 2 min
FOTO Ženu, ktorá zabila brata severokórejského lídra Kim Čong-una, zadržali na letisku

SOUL - Malajzijská polícia zadržala dnes na medzinárodnom letisku v Kuala Lumpure ženu s vietnamským pasom, ktorá je podozrivá z vraždy nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-una. Informovala o tom agentúra AP.

slovakia

left justify in out

Polícia ďalej pátra po "niekoľkých" ďalších podozrivých cudzincoch, ktorí sa mohli podielať na vražde.

 

Kim Čong-nam zomrel v pondelok po tom, ako skolaboval na medzinárodnom letisku v Kuala Lumpure, odkiaľ mal cestovať do Macaa, kde žil v exile.

 

Malajzijská polícia má na základe analýzy záznamov z bezpečnostných kamier na letisku podozrenie, že Kima zavraždili dve ženy. Zatiaľ zadržala a vypočúvala vodiča taxíka, ktorý ich z letiska v pondelok odvážal.

 

Nemenovaný zdroj malajzijskej polície uviedol, že ženy by mohli byť agentkami tajných služieb cudzej krajiny. Odmietol špekulovať, či boli najaté bratom zavraždeného muža - najvyšším predstaviteľom KĽDR Kim Čong-unom, o ktorom sa v médiách píše, že vraždu nariadil.

 

Malajzijská polícia analyzuje záznam z bezpečnostných kamier na medzinárodnom letisku v Kuala Lumpure so zábermi na ženu, ktorá by mohla mať niečo spoločné so smrťou nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-una.


Kimov starší nevlastný brat Kim Čong-nam žil v Macau, osobitnej administratívnej oblasti Čínskej ľudovej republiky, a venoval sa podnikaniu. Atentát naňho bol spáchaný v pondelok na letisku v Kuala Lumpure, odkiaľ sa vracal do Macaa, kde žil s rodinou.

Vyšetrovatelia sa domnievajú, že atentát na Kima spáchali dve ženy, ktoré z miesta činu ušli taxíkom. Juhokórejská tajná služba sa domnieva, že predpokladané páchateľky ešte neopustili územie Malajzie. Japonskí špecialisti však tvrdia, že podozrivé ženy už môžu byť po smrti.

Malajzijské zdravotnícke úrady ešte stále zisťujú príčinu Kim Čong-namovej smrti. Kimovo telo dnes previezli do inej nemocnice, kde sa uskutoční pitva. Do nemocnice prišli aj predstavitelia severokórejského veľvyslanectva. KĽDR žiada o okamžité vydanie tela Kim Čong-nama, nevlastného brata vodcu Kim Čong-una, a neželá si, aby v Malajzii vykonali jeho pitvu. Malajzijské úrady to odmietajú, informovala dnes spravodajská televízia Sky News.


Hovorca juhokórejského ministerstva pre zjednotenie medzičasom na brífingu v Soule potvrdil Kimovu smrť, keď na otázku novinárov odpovedal: "Áno, ako som povedal, je to potvrdené".

Juhokórejské tajné služby predpokladajú, že telo bude po pitve vydané Kimovej rodine v Macau.

O spôsobe zavraždenia Kim Čong-nama sa medzičasom objavili rôzne hypotézy: mohli ho smrteľne zraniť otrávenými ihlami, vyliať naňho jedovatú látku, alebo otrieť tvár tampónom napusteným neznámou látkou.

Predstaviteľ malajzijskej polície Fadzil Ahmat pre agentúru Reuters uviedol, že v čase, keď sa Kim nachádzal na termináli nízkonákladovej leteckej spoločnosti, aby nastúpil do lietadla do Macaa, niekto ho odzadu chytil alebo zdrapil za tvár. Následne pocítil nevoľnosť a musel vyhľadať pomoc. Zomrel počas prevozu z letiska do jednej z miestnych nemocníc.

Reuters napísal, že USA sú presvedčené, že Kim Čong-nama zavraždili agenti severokórejských tajných služieb.

Nemenovaní juhokórejskí poslanci s odvolaním sa na informácie od juhokórejských tajných služieb pre Reuters uviedli, že vodca KĽDR Kim Čong-un vydal "trvalý príkaz" na zavraždenie svojho nevlastného brata, pričom v roku 2012 sa už odohral jeden neúspešný pokus.

Kim Čong-nam je najstarším synom bývalého severokórejského diktátora Kim Čong-ila. Narodil sa v roku 1970 z jeho vzťahu s herečkou Song Hje-rim.

Kim Čong-nam bol v rokoch 1998-2001 považovaný za nástupcu svojho otca. Ten možné nástupníctvo prehodnotil po tom, ako Kim Čong-nama v roku 2001 zadržali na letisku v Japonsku, keď cestoval na falošný pas. Tvrdil vtedy, že chcel navštíviť tokijský Disneyland. Otcovým favoritom sa po tomto incidente stal Kim Čong-namov nevlastný brat Kim Čong-un.

Kim Čong-nam, ktorý bol známy ako prívrženec reforiem v KĽDR, vystupoval aj proti dynastickému nástupníctvu v KĽDR.

Juhokórejský premiér Hwang Kjo-an v utorok na mimoriadnom zasadaní bezpečnostného kabinetu, zvolanom po prvých správach o Kimovej smrti, uviedol, že "ak sa potvrdí, že vraždu Kim Čong-nama spáchal severokórejský režim, jasne to dokáže jeho brutalitu a neľudskosť".

Južná Kórea mimoriadne citlivo vníma a reaguje na každý náznak nestability v Severnej Kórei, s ktorou je "technicky" stále vo vojnovom stave.

Americký expert na KĽDR a jej vedenie Michael Madden však podľa Reuters vyjadril pochybnosť, že by Kim Čong-un bol vydal príkaz na zavraždenia svojho nevlastného brata. Keby to totiž bol urobil, posilnil by dojem, že jeho vládnutie je "hrôzovládou", i dohady o tom, že sa cíti byť neistý. Rozhneval by si tým aj Čínu a Malajziu, s ktorými má relatívne dobré vzťahy, domnieva sa Madden.

Podľa Maddena by táto vražda nijako neposlúžila Kimovým politickým záujmom. "Je pravdepodobné, že ak bol (Kim Čong-nam) zavraždený severokórejskými agentmi, spustil to niekto iný", uviedol Madden.

Malajzia je jednou z mála krajín sveta, ktoré majú blízke vzťahy so Severnou Kóreou. Oba štáty majú bezvízový styk.

Medzičasom sa objavila informácia, že príbuzných Kim Čong-nama, ktorí žijú v Pekingu a v Macau, si vzali pod ochranu čínske úrady. V Macau žije Kimova druhá manželka a v Pekingu jeho prvá manželka a syn.

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie vyzvalo všetkých Severokórejčanov, ktorým sa z KĽDR podarilo ujsť a žijú v Južnej Kórei alebo inde zahraničí, aby boli opatrní.




twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
pracovnik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies