Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Jozef Oklamčák a jeho aktivity
13. apr. 2021Aleš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Jozef Oklamčák a jeho aktivity. Otvorte časovú os udalostí.
JOZEF OKLAMČÁK a finalistky ČESKEJ MISS
JOZEF OKLAMČÁK a finalistky ČESKEJ MISS
17.03.2017 06:22 Osobnosti
Jozef OKLAMČÁK a jeho skúsenosti a názory, na súťaže krásy MISS, po škandále v ČESKEJ REPUBLIKE
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.03.2017 06:22 Osobnosti

Jozef OKLAMČÁK a jeho skúsenosti a názory, na súťaže krásy MISS, po škandále v ČESKEJ REPUBLIKEBRATISLAVA - V poslednej dobe, sa najmä u našich susedov v ČESKEJ REPUBLIKE, mnohokrát písalo a hovorilo o súťažiach krásy veľmi nelichotivo.


A tak sme oslovili odborníka na ženskú krásu, zakladateľa novodobej tradície súťaže krásy "MISS" v ČESKOSLOVENSKU v roku 1988 a MISS SLOVENSKO v roku 1993 JOZEFA OKLAMČÁKA, ktorý posledné 3 ročníky je aj členom výberovej poroty ČESKEJ MISS, aby nám povedal svoje skúsenosti, postrehy a  názory, na súťaže krásy MISS na Slovensku,  v Čechách, ale i vo svete.


Jozef Oklamčák, vzhľadom na jeho dobre vzťahy, zo súčasnými majiteľmi ČESKEJ MISS, odmietol reagovať na problémy, ktoré v Čechách majú, ale dal nám možnosť, prezentovať svoje odpovede a názory k problematike "MISS", ktoré poskytol v poslednom období pre týždenník ŽIVOT.

 

A vzhľadom nato, že sú nich veľmi zaujímavé a podnetné názory, tak Vám ich ponúkame v plnom znení:

 

Keď sa povie organizátor súťaže miss, tak mnohým napadne meno Oklamčák. Ako ste sa k misskám dostali?

Tak, že som zorganizoval súťaž miss ešte v bývalom Československu v roku 1988 počas Medzinárodného výstupu mládeže na Rysy.

 

Vy ste vtedy pracovali v SZM. Organizovali ste výstupy na Rysy?

Nie, bol som šéfom tlačového odboru SÚV SZM. Študoval som žurnalistiku a mal som vtedy na výber – buď ísť za redaktora do denníka Smena, alebo za vyšší plat na SÚV SZM. Išiel som za platom. Na Rysoch som mal na starosti novinárov. V Eurokempe v Tatranskej Lomnici počas akcie vznikol spontánne nápad urobiť súťaž krásy dievčat, ktoré prišli na Rysy. Bolo tam asi päťtisíc mladých ľudí, z toho polovica dievčat. Prihlásili sa hádam všetky. Predtým bola posledná miss v roku 1967, na ktorej zvíťazila Alžbeta Štrkulová, takže sme ju urobili po vyše dvadsiatich rokoch.

 

Čo na to komunistická strana?

Vyhodili ma z práce. No na druhý deň si to nejako prehodnotili, a že to bol super nápad, takže po 24 hodinách som mal prácu naspäť. Veľmi mi pomohla Izabela Pažítková, ktorá mala vtedy službu v spravodajstve ČST a rozhodla, že reportáž z miss odvysielajú v hlavnom spravodajskom bloku.

 

Pamätáte sa, kto vtedy vyhral?

Bola to Češka, z Litoměříc, ale neviem, čo bolo s ňou ďalej. O rok bola revolúcia, roztočil sa kolotoč, založil som firmu Rocklet, čo bola prvá agentúra na Slovensku. Začal som okrem iných aktivít organizovať rôzne súťaže miss, napríklad stredných škôl, vysokých škôl, MISS A BOY a ďalšie. Miss vysokých škôl vyhrala aj Erika Judínyová, ktorá je teraz tvárou a moderátorkou Smotánky. Pribudla súťaž o najkrajšiu Slovensku sveta, kde vyhrala Gabriela Haršányová, neskoršia priateľka Alexandra Rezeša staršieho. Po rozdelení Československa som sa stal prezidentom Miss Slovensko a súčasne organizátorom oficiálnej súťaže Miss Slovensko, ktorú spoluorganizujem dodnes.

 

Súťaží je viac a ľudia sa v tom akosi už nevyznajú. Koľko je v súčasnosti celoslovenských súťaží miss?

Oficiálna a najstaršia je súťaž Miss Slovensko, ktorej prvý ročník sa konal v roku 1993 a dodnes ju spoluorganizujem s Forzou a televíziou Joj.

Predtým ste boli s Forzou konkurentmi, organizovali ste si každý svoju?

To bolo len v istom krátkom období, už skoro dvadsať rokov sme spolu. Zhodli sme sa, že na Slovensku by mala existovať iba jedna súťaž krásy.

 

Nie je ešte súťaž Miss Universe, ktorú organizuje Silvia Lakatošová?

Je, získala licenciu, ktorú predtým mala Forza. Takže kým my sme sa s Forzou dali dokopy, ona začala organizovať ďalšiu súťaž krásy. Ideálna by bola jedna súťaž, ale ideál neexistuje, ako hovorí moja manželka, a tak beriem nechcenú konkurenciu ako motiváciu. Mám pocit, že okrem Českej republiky neexistuje v súčasnosti štát, v ktorom by bola iba jedna národná súťaž miss, skoro všade ich je viac.

 

Pre niekoľko generácií je zrejme dodnes najznámejšie meno zo súťaží miss Ivana Christová. Alebo?

Asi áno, lebo bola prvou ofi­ciálnou Miss Československo, ktorá sa uskutočnila po viac ako 20. rokoch „nútenej" prestávky. A bola vysielaná v priamom televíznom prenose. Mojou prvou oficiálnou Miss Slovensko po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993 sa stala Karin Majtánová, ktorá je dnes moderátorkou RTVS.

 

V minulosti boli súťaže miss ohromne populárne, ľudia sedeli pri televízoroch a sledovali priamy prenos. Sleduje to dnes ešte niekto?

Samozrejme, v súčasnosti je súťaž omnoho profesionálnejšia ako v minulosti a o záujme ľudí svedčí fakt, že súťaž sa stále vysiela v priamom prenose. Na svete je už len niekoľko krajín, kde to tak je. V Európe, pokiaľ viem, je to okrem Slovenska iba Poľsko, Francúzsko, Česká republika a ešte sú krajiny ako USA, Čína a niektoré štáty v Ázii a Južnej Amerike. Televízia by nevysielala v priamom prenose niečo, o čo by nebol záujem, na čo by nedokázala zohnať reklamu.

 

Necítite ani nejaký úpadok záujmu?

Na Slovensku zatiaľ necítim, no v zahraničí vidím, že popularita miss sa presunula do iných krajín. Bol som v porote v 109 národných a medzinárodných súťažiach krásy na celom svete a cítim, že v súčasnosti sa najviac aktivít zbieha do Číny, Vietnamu, Kórey, na Filipíny, Taiwan, kde je boom súťaží. Tam sa orientuje hlavný „missácky" biznis aj veľké akcie. Keď je v Číne miss, po cestách ide sprievod, každá finalistka vo svojom Mercedese, okolo je v uliciach 100-tisíc ľudí a v hale ďalších 20-tisíc.

 

Toto asi už na Slovensku nikdy missky nezažijú.

To nie, ani nemáme takéto veľké priestory. Na Slovensku je však naozaj záujem o miss stále veľký. Stačí si porovnať aktivity sponzorov – keď vyhrala súťaž Ivana Christová, dostala šijací stroj za 3-tisíc korún, svadobné šaty, dáždnik CKM a kyticu. V roku 1993 už dostala Majtánová Škodu Favorit a asi pred šiestimi rokmi víťazka Miss Slovensko získala ceny v hodnote 100-tisíc eur. Tento rok to bude menej, pretože z Miss Slovensko robíme stále väčšiu šou, takže viac peňazí investujeme do programu. Súťaž má stále vyššiu úroveň.

 

Prečo sa vlastne dievča prihlási do súťaže miss? Je to nejaký narcizmus alebo exhibicionizmus, že pozerajte sa na mňa, som krásna a oceňte ma za to?

Niektoré si účasťou v súťaži plnia detské sny, lebo keď boli malé, túžili sa stať misskou. Od detstva sledovali súťaže krásy v televízii. Vývojom niektoré zistia, že na to nemajú, iné to prestane zaujímať, no mnohé stále túžia stať sa miss, lebo pochopili, že ako známe tváre môžu viac pomôcť trebárs aj v oblasti charity.

 

Malí chlapci sa hrajú na vojakov, chcú byť bojovníci, dievčatá zasa chcú byť „cice"? A sociálnym tlakom sa vyvinie, že z niektorých chlapcov sa naozaj stanú bojovníci a z niektorých žien „cice", ktoré si chcú cez krásu zabezpečiť budúcnosť?

Je to možné, že chcú ukázať svojej ulici, dedine, mestu, že na to majú. V mnohých prípadoch to však nie je len o dievčatách, ale aj rodičoch, kamarátoch, ktorí na dievčatá tlačia – veď si krásna, prihlás sa. Možno aj preto, že v našej miss sme nikdy nemali žiadne škandály, tak sa rodičia aj priamo na mňa obracajú, že majú peknú dcéru, aby som sa pozrel, či má na to, aby sa prihlásila do súťaže miss. Píšu mi e­­maily, píšu na sociálne siete. Tak im poviem, že keď bude mať dievča 18, nebude potetovaná, nebude mať chirurgické zásahy, nech príde na kasting. Dievčatá prihlasujú aj priatelia, mamy, babky. Ja som rád, že nás oslovujú, boli aj niektoré, ktoré sa nakoniec dostali do finále. Na druhej strane je veľmi veľa pekných dievčat, no nemajú odvahu prihlásiť sa. Súťaž krásy je totiž aj o odvahe. A správna dávka exhibicionizmu je tiež potrebnou výbavou každého dievčaťa, ktoré chce v tejto branži uspieť.

 

Sú dievčatá, ktoré si všimnete na ulici a cítite, že by mohli mať úspech na miss, ale neprihlásia sa?

Samozrejme, aj vlani sa stalo, že som videl videl krásnu 26-ročnú dievčinu, Júliu Kokoruďovú, ktorá mala posledný rok na to, aby sa mohla zapojiť do súťaženia. Hovorila, že jej celoživotným snom bolo ísť na miss, ale nenašla odvahu. Vo svete je asi 25 rôznych svetových súťaží miss a ja som majiteľom viacerých licencií pre Slovenskú a Českú republiku na tieto súťaže, takže môžem rozhodnúť, ktoré dievča zo Slovenska a Česka kam pošlem. Júliu som nakoniec poslal na súťaž do Číny a stala sa Miss Európy. Obdobne to bolo v minulom roku aj s českou modelkou Jankou Kopeckou, ktorú som delegoval na svetovú súťaž Miss Model of the World do Číny a tam získala titul Miss Model of Best Photogenic .

 

V Číne bola Miss Európy?

V Číne bola Miss turizmu, v rámci ktorej vybrali najkrajšiu Ázijčanku, najkrajšiu Európanku, najkrajšiu Američanku. Miss turizmu je len názov, tak sa súťaž volá. Ako je Miss World, Miss Universe, Miss International, Miss Supranational, tak je aj Miss Tourism. Kokoruďová vyhrala bez toho, aby niekedy absolvovala súťaž krásy na Slovensku. Jednoducho som videl, že je krásna, že má potenciál uspieť, trošku sme popracovali na jej sebavedomí a poslal som ju tam. Podobne to bolo aj s českou modelkou Kopeckou. Preto hovorím, že som rád, keď mi aj iní ľudia dajú tipy na dievčatá, alebo keď sa ich rodičia pýtajú, keď ich babky alebo priatelia prihlásia. Lebo je veľa dievčat, ktoré by samy na kasting neprišli. Keby som Júliu Kokoruďovú nestretol, nikdy by na súťaž nešla. A na základe skúsenosti môžem povedať, že titul miss posúva každé dievča spoločensky inde, ako keď je iba bežné dievča z dediny, mesta a nik by o nej nevedel.

 

Vlani boli informácie, že ste „vyfúkli" Silvii Lakatošovej licenciu na Miss Intercontinental, ktorú mala predtým ona. Je to pravda?

Mne tú licenciu ponúkli, takže som nič nevyfúkol. Z Miss Slovensko už dlhodobo posielame tri najlepšie umiestnené finalistky na tri veľké svetové súťaže krásy – Miss World, Miss International, Miss Supranational. Na Miss Supranational som bol vlani aj v porote, vtedy naša slovenská delegátka Lenka Tekeljaková skončila v Top 10. Pri zvyšných súťažiach, na ktoré mám licenciu, je voľný režim, takže je na mne, koho vyberiem. Môžem vybrať z našich finalistiek, alebo vyberiem, koho chcem. Je to aj vec dôvery. Keď som nastupoval do biznisu, väčšinou v ňom boli 65- až 70-roční ľudia, ja som medzi nich prišiel ako človek po tridsiatke. A som v ňom dodnes. Medzitým väčšina zomrela, alebo biznis predali a teraz patrím medzi posledných päť ľudí vo svete, ktorí v biznise pracovali ešte v raných deväťdesiatych rokoch. Za tie roky už som si vybudoval pozíciu, že mi dôverujú.

 

Tie licencie pre Slovensko si musíte od svetových organizátorov kúpiť?

Sú to platené veci, ale ide, samozrejme, aj o vzťahy, o veľkosť trhu, takže úplne iné peniaze platí majiteľ licencie napríklad v USA, Japonsku, Rumunsku a iné na Slovensku. Každý štát platí inak, záleží však aj na tom, či niekto v tom štáte má záujem. Ak nemá, tak licenciu ponúknu lacnejšie. V minulosti sa za licencie neplatilo, postupne sa začalo.

 

Niektoré dievčatá z konkurenčnej Miss Universe sa akousi zhodou okolností stali pravými rukami politikov, hlavne zo Smeru. Napríklad aj Ficova asistentka Mária Trošková. Čo na to hovoríte?

O slovenských dievčatách sa vo všeobecnosti hovorí, že patria medzi najkrajšie na svete. A tak sa pýtam, prečo by premiér Fico ako reprezentant štátu nemohol reprezentovať štát aj peknými Slovenkami po svojom boku? Ja osobne túto slečnu nepoznám, a to, že bola finalistkou miss, nevylučuje, že môže byť mimoriadne šikovná a schopná. Verím, že aj keby bola najkrajšia na Slovensku, no neschopná a hlúpa, bez znalosti cudzieho jazyka, tak by u premiéra nemala šancu. Hovorí sa však aj to, že náhody neexistujú. Možno to bolo tým, že scenárista Miss Universe (Pavol Chovanec, manžel Silvie Lakatošovej, pozn. red.) práve v tom čase zastával funkciu hovorcu predsedu parlamentu Pavla Pašku. No napriek všetkému, ja od začiatku stále tvrdím, že súťaž miss otvára dievčatám dvere ku kariére. Záleží len a len na nich, ako túto príležitosť využijú. Na druhej strane nemôžem poprieť fakt, že aj na mňa osobne sa často obracajú ľudia na vysokých miestach z rôznych odvetví, aby som im pomohol nájsť šikovné dievčatá na rôzne pracovné miesta. A s tým, že budú pekné, už automaticky počítajú. Či sa nám to páči, alebo nie, šikovné a pekné majú a zrejme vždy budú mať väčšiu šancu v živote ako šikovné a neatraktívne.

 

Keď idete do zahraničia do poroty miss, znamená to, že oni vám úlohu porotcu ponúkli, alebo ste sa ponúkli vy?

Oni oslovujú mňa. A som jeden z mála zo strednej Európy, ktorých si do porôt ešte volajú. Asi to bola vec šťastia alebo náhody, že si ma v roku 1994 vytipoval a obľúbil prezident Miss Európy a odvtedy ma pozývajú na rôzne národné aj svetové súťaže krásy.

 

Keď ste v porote svetovej súťaže, je tam sto dievčat a vy sa máte za pár hodín zorientovať, zahlasovať za najkrajšiu. Dá sa to?

Organizátori zvyčajne dajú tipy, povedia – všímajte si týchto dvadsať alebo týchto tridsať. Oni akýmsi predvýberom pomôžu porotcom. Tipy sú dôležité, lebo za dva-tri dni nemám šancu spoz­nať všetky dievčatá tak, aby som vedel vybrať poradie. Do Číny idem zvyčajne na mesiac a tam si vybrať viem, ale všade inde som rád, keď pomôžu. Po toľkých rokoch už dnes na 90 percent správne tipujem, ktorá vyhrá, ale nezabudnem, keď som bol prvýkrát v porote Miss Intercontinental, kde boli čierne, biele, žlté a ja som nevedel definovať, ktorá je najkrajšia. Je však fakt, že súťaž krásy nikdy nebola a nikdy ani nebude objektívna. Je to o subjektívnych pocitoch, každý má inú predstavu o kráse. Ale na Slovensku už dvadsať rokov v porote nie som, iba sa podieľam na výbere 12 finalistiek a výber najkrajšej nechávam na iných.

 

Aký je systém hodnotenia poroty? Každý porotca určí poradie a potom sa spočítajú body?

Tak. Na medzinárodných súťažiach porotca dostane zoznam približne sedemdesiat až sto dievčat a najskôr sa vyberá Top 30, Top 15, Top 5 a nakoniec sa vyberie miss. Každý dá svoje poradie, hlasy sa spočítajú a vyhodnotia.

 

Aký je rozdiel medzi slovenskými súťažami miss kedysi a v súčasnosti?

V minulosti sme vyberali čisto podľa krásy, nezaujímalo nás, čo dievča dokáže, aké je, kto je, aký má charakter, jazykové znalosti. Potom sa stalo, že sme vybrali nádherné dievča z Oravy, ktoré sme chceli poslať na medzinárodnú súťaž, ale museli sme najskôr zaplatiť odborníčku na etiku, aby ju naučila úplne základné veci. Aj ako má držať príbor. To sa dnes už nestane, pekná tvár a postava je vstupenkou, no dôležitá je aj ochota spolupracovať, povaha dievčaťa, komunikácia v cudzích jazykoch. Proste snažíme sa nájsť kráľovné krásy, ktoré by mohli byť vzorom pre generáciu mladých ľudí na Slovensku.

 

Keby bola nádherná žena najkrajšia, ale mala by sedem tried základnej školy a nevedela by jazyky, nevybrali by ste ju?

Nemala by vôbec šancu dostať sa do finále. Ako by nás reprezentovala vo svete bez znalosti jazyka? Dnes už naozaj hľadáme komplexnú krásu, resp. krásu harmónie tela a duše.

 

Na rozdiel od zahraničia pri Miss Slovensko stále platí, že dievčatá nesmú mať chirurgický zásah, nesmú byť upravené. Prečo, keď v cudzine je to už bežné?

Sme možno posledná súťaž, v ktorej nie sú povolené zásahy plastických chirurgov, netolerujeme tetovania, dievčatá sa musia prezentovať len tým, čím ich pánboh obdaril. Keď dievča vyhrá slovenskú súťaž a skončí jej zmluva, potom je to už len jej vec, čo so sebou urobí. Boli pokusy, či by sme nepovolili aspoň malé zásahy, no tlak sme udržali a doteraz sa nestalo, aby naše dievčatá išli na svetové súťaže „vymodelované". Je pravda, že hlavne v americkom svete krásy stále viac bodujú umelé dievčatá, no kým som spoluorganizátorom Miss Slovensko ja, budem stále proti. A keď sa ma porotcovia pýtajú na môj názor, tak zvyknem hovoriť – nevyberajte najkrajšiu, ale najlepšiu.

 

Hlas ulice je, že mnohé dievčatá sú schopné urobiť absolútne všetko, aby uspeli v súťaži. Že sú aj povoľné k ľuďom, ktorí rozhodujú o úspechu. Sú také?

Nezmysel, venujem sa súťaži miss 27 rokov a v našej súťaži to tak nefunguje. Úvahy, že dievča, ktoré vyhralo, muselo určite niekoho „pretiahnuť", sú úplne scestné. Už ste niekedy počuli, alebo čítali v súvislosti so súťažou Miss Slovensko alebo s mojimi inými aktivitami o nejakom podozrení? Nemohli ste čítať ani počuť. Viete prečo tieto fámy vznikli? Lebo je to problém iných súťaží.

 

Ktorých?

Rôznych regionálnych, ktorých je množstvo a odkiaľ prichádzajú signály, že v nich podobné praktiky naozaj mnohokrát sú. Niekto si vymyslí regionálnu súťaž s cieľom atakovať dievčatá a mne to veľmi prekáža. Počul som o nich a škodia súťažiam miss. Lenže čo s tým? Každý má právo zorganizovať si Miss Hornej Dolnej alebo čohokoľvek iného. Veľké signály o zneužívaní dievčat sú aj z modelingového biznisu, lenže my nie sme číry modelingový biznis.

 

Za tie roky sa naozaj nestalo, že by sa dievčatá snažili ovplyvniť organizátorov nejakými návrhmi?

Ku mne nikdy, žiadna, nedovolili si. Vedia, že by to nedopadlo dobre. Mám usporiadanú rodinu, s manželkou sme spolu takmer 40 rokov. Veď novinári ani nemajú o mne čo napísať.

 

Bola aj informácia, že nejaké dievča malo na ktorejsi miss úspech a nakoniec sa zistilo, že bola milenkou generálneho partnera súťaže.

O súťažiach miss som už počul všeličo, no neviem nič dokázať. Isté je len to, že takéto fámy súťažiam krásy určite nepros­pievajú. Možno to spôsobuje fakt, že porota mnohých súťaží krásy, či už regionálnych, ale aj celoslovenských, je sponzorská, čiže sponzori sú v porote a vyberajú víťazku. V našej Miss Slovensko je to neprípustné, neexistuje, aby bol sponzor alebo partner členom poroty.

 

Aké sú vzťahy medzi dievčatami v súťaži?

Tak toto je otázka skôr na našu riaditeľku súťaže ako na mňa. Tá je s dievčatami od ich postupu do finále až po finálový večer. Pokiaľ však viem, sú konkurentky, no žiadne ťažkosti či sťažnosti na nich som v posledných rokoch nepočul. Je to o vývoji dievčat, ale aj o ich výbere. Snažíme sa vyberať rozumné a nekonfliktné.

 

Dostáva sa do súťaží politika? Napríklad že politici by chceli niečo ovplyvňovať?

Tak s týmto som sa ako organizátor nestretol. Myslím, že s pokojným svedomím môžem súťaž Miss Slovensko označiť za apolitickú.

 

Sledujete politiku?

Áno, ale nie je to moja priorita. Mnohokrát ma oslovili rôzne strany, aby som sa pridal k nim, no zatiaľ ma nezlomili. Už roky mám len jednu orientáciu – pekné ženy. Krajšia práca, akú mám ja, na svete neexistuje. A kto vie, možno raz v budúcnosti založím stranu krásy. (Smiech.)

 

Ktoré boli najúspešnejšie slovenské missky vo svete?

Minulý rok bol asi najlepší, čo sa týka umiestnení na svetových súťažiach. Na Miss World v USA bola Kristína Činčurová v Top dvadsiatke, na Miss Supranational v Poľsku bola Lenka Tekeljaková na ôsmom mieste a na Miss International v Japonsku sa stala Michaela Meňkyová ambasádorkou, respektíve tvárou firmy Panasonic na celý rok. Z minulosti sme najväčšie úspechy mali na Miss Europe, kde Miroslava Luberdová skončila ako 1. vicemiss a Tatiana Krčméryová ako 2. vicemiss, a aj Karolína Chomisteková – štrnásta na Miss World. A potom sú menšie tituly, ako už spomínaná Júlia Kokoruďová Miss Európy turizmu, niektoré ďalšie dievčatá sa tiež dostali do „topky". Na veľkých súťažiach naše dievčatá zatiaľ nevyhrali, no organizátori zvyčajne oceňujú, že sa dokážeme udržať s čistou krásou, bez zásahov chirurgov. Ani raz som nedostal odozvu, že sme delegovali zlé dievčatá.

 

Aký je osud missiek po súťažiach? Sledujete ich?

Ako u každého, aj vo svete missiek to predovšetkým závisí od nich samých. Ja missky delím na „jednoročky" a trvalky. „Jednoročka" je taká, na ktorú sa po zvolení novej miss už zabudne, tých je väčšina. Trvalky sú dievčatá, o ktorých to, že existujú, sa vie roky. To sú typy ako Majtánová, Lakatošová, Verešová, Christová, nebohá Jančová, z novších missiek Luberdová, Sláviková, Šebestová, Chomisteková. A verím, že ňou bude aj Činčurová. No stále aj trochu zo žartu hovorím, že skoro každá finalistka sa dobre vydala, mnohé mali možnosť cestovať po svete, mali sme missku, ktorá vďaka nám prvýkrát išla do zahraničia, prvýkrát letela lietadlom. Dievčatá sú po súťaži úplne iné, je to pre nich veľká životná skúsenosť.

 

Čomu sa okrem missiek venujete?

Tým, že som navštívil mnohé krajiny sveta a zoznámil som sa v nich s mnohými podnikateľmi a mám ohromné množstvo kontaktov, tak tie v súčasnosti využívam na pomoc iným. Zabezpečujem cez moje kontakty ľuďom biznis, pomáham iným, aby zarábali.

 

Povedzte detail, v čom pomáhate.

Vo všetkom, čo treba, jednoducho robím lobing.

 

Mali ste rôzne ďalšie aktivity, ako Slovenský slávik, organizovali ste súťaže krásy pre mamičky, babičky, mužov. Prečo to už nerobíte?

Budete sa diviť, ale aj organizovanie eventov je záležitosť ekonomiky. Niektoré akcie sú však v útlme pre nezáujem. Nebudeme predsa organizovať Slávika, v ktorom hudobná skupina vyhrá s päťtisíc hlasmi. To je hanba, ľudia jednoducho prestali hlasovať, a tak sme anketu stopli. Rozmýšľali sme aj nad obnovením Česko-Slovenského slávika, no zatiaľ sme v Česku nenašli pochopenie. V súčasnosti sa podieľam iba na Miss Slovensko.

 

Založili ste organizáciu Československý lev. Čo to je?

Je to zoskupenie známych a úspešných ľudí, športového, kultúrneho a spoločenského života – osobnosti z Česka a zo Slovenska, známi a úspešní športovci, herci, speváci, umelci, ale aj ľudia, ktorí vo svojej profesii dosahujú významné úspechy, známi podnikatelia, politici, právnici, lekári, riaditelia a majitelia firiem. Naším cieľom je navštevovať rôzne miesta v Česku a na Slovensku, zahrať si pre potešenie hokej, futbal, hádzanú, basketbal a ďalšie olympijské športy a okrem toho zabávať divákov, zviditeľňovať a podporiť dobré veci. Heslom leva je – ponáhľajme sa len a len za zábavou, pretože všetko ostatné spôsobuje stresy, infarkty a mozgové porážky.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: RICHARD FILIPKO, netky.sk

Foto:  HONZA KRÁLNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok