Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. máj. 2021Blažena
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Jozef Čentéš počas vypočúvania.
Jozef Čentéš počas vypočúvania.
19.11.2020 12:36 Domov
Jozef Čentéš na verejnom vypočúvaní aj o Jánovi a Martine
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.11.2020 12:36 Domov

Jozef Čentéš na verejnom vypočúvaní aj o Jánovi a MartinePočas verejného vypočúvania kandidátov na post Generálneho prokurátora sa Jozef Čentéš vyjadril aj na otázky o povinnosti prokurátora rešpektovať prezumpciu neviny.


Jozef Čentéš, ktorý už v minulosti bol zvoleným kandidátom na Generálneho prokurátora, odpovedal na otázky poslancov. Pýtal sa ho aj podpredseda NR SR Juraj Šeliga. "Pokiaľ ide o rozhodnutie senátu Špecializovaného trestného súdu v kauze poškodených, tak toto rozhodnutie vyvoláva protichodné reakcie,“ povedal s tým, že sa domnieva, že rozhodujúce bude posúdenie od Najvyššieho súdu. Ide totiž o dôveryhodnosť svedka.

 

Pochybnosti sú podľa neho veľmi vážne. „Nepoznám tú vec z hľadiska súdneho spisu, nemôžem sa vyjadrovať k trestnej veci, ktorá nie je právoplatne skončená, je živá,“ povedal s tým, že verí, že sa bude tomu venovať na NS SR veľká pozornosť.

 

„Každý v tomto štáte, či je to prokurátor, policajt, sudca, alebo je to politik, alebo bežný občan“ čaká na rozhodnutie v tejto veci. Šeliga sa pýtal, či tam videl aj pochybenia prokuratúry. Čentéš zdôrazňuje, že na to treba dôkladne poznať celý spis.

 

 

Spomenul aj mediálne zverejnené informácie. „Neviem dnes posúdiť, či to bolo, alebo nebolo dôležité z hľadiska merita veci,“ povedal k záznamom z Tatra banky, ktoré si prokurátori nevyžiadali.

 

Myslí si, že prokurátori urobili maximum, čo bolo možné. Čentéš si želá, aby bolo dostatok dôkazov, aby boli vinníci odsúdení. Podpredseda parlamentu Šeliga si myslí, že záznamy z Tatra banky si prokurátori mali vyžiadať.

 

„Ak vychádzame z právnej úpravy“ tak prokurátori musia byť zdržanliví, myslí si Čentéš, „z hľadiska rešpektovania prezumpcie neviny.“ Niekdajší zvolený kandidát si tiež myslí, že prokurátor sa má vyjadrovať až po právoplatnom rozhodnutí, aby sa nemohol diskvalifikovať z ďalších konaní. „Nikdy by to nemalo prejsť za hranu porušeovania, alebo nerešpektovania princípu prezumpcie neviny,“ zdôraznil Čentéš.

 

 

Šeliga sa nazdáva, že prokurátor by nemal mať prezumpciu neviny. Pýta sa, či prokurátor nemá automaticky vnímať, že vinník je vinný. „Aby som niekoho mohol postaviť pred súd na základe obžaloby,“ oponoval Čentéš s tým, že prokurátor musí mať dôkazy.

 

Musí byť, jednoducho povedané, síce vnútorne presvedčený  o vine, inak by podľa Čentéša musel prokurátor zastaviť trestné stíhanie. „To znamená, že on presvedčený o tej vine vnútorne je, ale nesmie to verejne vyjadriť, že je vinný,“ doplnil s tým, že takéto právo patrí len súdu.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  SITA/Ľudovít Vaniher/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok