Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. dec. 2020Oto
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Jozef Banáš
Jozef Banáš
15.03.2018 14:08 Domov
Jozef Banáš: Nekydajme hanebne na svoju vlasť!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.03.2018 14:08 Domov

Jozef Banáš: Nekydajme hanebne na svoju vlasť!BRATISLAVA - Jeden z najúspešnejších slovenských spisovateľov Jozef Banáš zareagoval na svojej internetovej stránke na súčasnú situáciu. Celý život prichádzal do styku so zahraničím a vždy sa snažil, aby naša vlasť vyzerala dobre. Preto vyzýva všetkých, aby nekydali na svoju krajinu a problémy sa snažili vyriešiť doma.


"Tieto dni mám hektické - sotva som sa vrátil z Turecka, idem do Indie. Ale hektické dni prežíva celé Slovensko. Máme problémy, ktoré si musíme vyriešiť sami a chcem veriť, že to dokážeme," píše Jozef Banáš na svojej stránke jozefbanas.sk.

 

Po celý profesionálny život - viac ako štyridsať rokov, bol v zamestnaniach, kde bol konfrontovaný s cudzincami. "Či už ako pracovník zahraničného obchodu, neskôr diplomat, riaditeľ rakúsko – slovenskej firmy, ako riaditeľ priemyselnej politiky slovensko – nemeckej firmy, poslanec, alebo teraz ako najprekladanejší slovenský spisovateľ. A vždy, aj v časoch socializmu, som sa snažil prispieť svojou troškou k tomu, aby moja vlasť v zahraniční vyzerala dobre," vysvetľuje. 

 

 

Jozef Banáš dôverne pozná prostredie politiky a diplomacie. Foto: TASR

 

 

"Áno, doma sme škrípali zubami, ale nikdy som sa neznížil k tomu, aby som na svoju vlasť brýzgal. Mnohí zahraniční novinári, diplomati a politici, ktorých som v živote stretol, mi jasne dávali najavo svoje opovrhnutie ľuďmi, ktorí sa znížili k nadávaniu na svoju vlasť, nech mala akékoľvek problémy a nech to bola ktorákoľvek vlasť. Ak totiž voláme na pomoc cudzinu, svedčí to o jedinom – že nie sme schopní si problémy riešiť sami."

 

Aj teraz je v styku s priateľmi za hranicami a nad tými, ktorí natešení vykrikujú do sveta o tom, akých máme neschopných a skorumpovaných politikov, vraj nechápavo krútia hlavami.

 

"Mám nedobrý pocit, že aj naši europoslanci namiesto toho, aby pokojne vysvetľovali o čo ide, štrébersky „hecujú“ proti Slovensku. Keď som videl niektorých z vás – chlapci a dievčatá, ako sa predbiehate v hanobení svojej krajiny, tak som sa za vás prudko hanbil! Ak si myslíte, že si vás za to budú vaši kolegovia v Štrasburgu vážiť, ste na veľkom omyle. Zažil som takých situácií v Parlamentnom zhromaždení rady Európy niekoľko. Na oficiálnom fóre vás pochvália, dokonca aj v bufete si s vami pripijú, ale čo si o vás myslia skutočne, vám nepovedia, pretože v politike sa úprimnosť nenosí."

 

Skorumpovaných a neschopných politikov a úradníkov majú všade, Európsky parlament nevynímajúc, tvrdí Banáš, ale nespokojní politici, novinári a občania, ktorí majú k svojej vlasti zodpovedný vzťah, riešia problémy vo svojej kuchyni. "Ešte aj namiesto hesla: „Všetci za Jána“ bojujete pre istotu za pravdu pod anglickým heslom „All for Jan“. Spomínam si, ako vlani v lete demonštrovali slovenské učiteľky za zvýšenie platov pod anglickými heslami..."

 

Napriek všetkej tragike zavraždenia dvoch mladých ľudí si nemyslí, že Slovensko je katastrofálna krajina, kde vládne mafia a korupcia. "Myslím si, že stojí za to, napriek problémom (ale kto ich nemá) snažiť sa prezentovať Slovensko za hranicami ako krajinu kultúry, kultivovanosti, moderny, dynamického rozvoja a slušnosti."

 

Boj o moc a umenie sú podľa neho večné, ibaže na rozdiel od politikov umelci pretrvávajú. O Lorenzovi Medicejskom – neoficiálnom vládcovi Florencie, dnes vie málokto, ale o Michelangelovi a Leonardovi, ktorí žili a tvorili pod jeho vládou a robili svojej vlasti skvelé meno, vie celý svet. "Snažím sa aj ja svojou tvorbou, komunikačnými a jazykovými schopnosťami, prezentovať Slovensko za hranicami v dobrom svetle."

 

Banáš sa nedávno z Turecka, kde mal dve prednášky na univerzitách v Istanbule a v Ankare. Práve v týchto dňoch dostal e-mail od tureckého čitateľa, ktorý píše: „Čítal som Vašu knihu (Za oponou – Zóna nadšenia) a odteraz ste mojim obľúbeným spisovateľom. Budem Vaše knihy čítať naďalej a stanú sa v budúcnosti dedičstvom mojich detí a mojich študentov. Best wishes, P. Urundul"

 

"V nedeľu odlietam do Indie, kde uvedieme román „Kód 1“ v jazyku hindi pod názvom „Z Jeruzalema do Kašmíru“. Budem mať opäť prednášky v Dillí na Indrapasthe College a v Jaipúre na Bansthali University. Urobím všetko preto, aby tie/tí, ktoré/í si ma vypočujú, odchádzali s pocitom, že to malé, pre nich neznáme Slovensko je krajina slušných a kultúrnych ľudí. Ubezpečujem vás, že ak dostanem otázky na situáciu u nás, vysvetlím im ju, ale s istotou viem, že na moju vlasť kydať nebudem.Držte mi palce," uzatvára svoj zaujímavý príspevok spisovateľ Jozef Banáš.

 

Kniha Jozefa Banáša, ktorá vyjde v Indii. Foto: Facebookreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky.sk/cik

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok