Johaugová v behu na lyžiach suverénna na 10 km klasicky

NETKY.SK • 30 November 2014, 13:03 • 2 min

KUUSAMO - Nórka Therese Johaugová suverénnym spôsobom triumfovala v nedeľňajších pretekoch na 10 km klasicky v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach v rezorte Ruka vo fínskom Kuusame.

Obhajkyňa veľkého glóbusu deklasovala konkurenciu, keď časom 25:47,2 min vyhrala s náskokom 42,2 s na krajanku Marit Björgenovú, tretia skončila Švédka Charlotte Kallová (+44,1). Slovenská reprezentantka Alena Procházková obsadila nebodované 50. miesto so stratou vyše troch minút.

Johaugová v nedeľu nemala v intervalových pretekoch konkurenciu a vyhrala systémom štart-cieľ. Už na medzičase na 1,4 km mala pred druhou Poľkou Justynou Kowalczykovou náskok takmer desať sekúnd a odstup od súperiek potom neustále zvyšovala. Nórsky triumf podčiarkla druhým miestom Björgenová, ktorá v sobotu vyhrala šprint klasicky a po úvodnom víkende SP sa so 180 bodmi usadila na čele celkového poradia seriálu. "Forma i technika dnes boli na mojej strane a som šťastná, že som sa presadila aj v klasike. V šprinte som včera vypadla už vo štvrťfinále, tak som sa sústredila na druhé preteky a vyšlo to," povedala v cieli víťazná Johaugová.

Slovenka Procházková po nevydarenom vystúpení v šprinte nedosiahla na popredné priečky ani v nedeľu. Po pomalšom začiatku sa z priebežnej pozície v šiestej desiatke štartového poľa posúvala dopredu až do polovice trate, v závere ale tempo nedokázala vystupňovať a skončila napokon na 50. priečke s mankom 3:04,5 min na víťazku.

Svetový pohár pokračuje ďalším podujatím na budúci víkend v nórskom Lillehammeri.

SP v behu na lyžiach, Ruka:
      ženy - 10 km klasicky: 1. Therese Johaugová (Nór.) 25:47,2 min, 2. Marit Björgenová (Nór.) +42,2, 3. Charlotte Kallová (Švéd.) +44,1, 4. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +1:03, 5. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +1:08,5, 6. Julia Čekalevová (Rus.) +1:13,2, 7. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) +1:16,1, 8. Heidi Wengová (Nór.) +1:20,1, 9. Kateřina Smutná (Rak.) +1:23,1, 10. Kerttu Niskanenová (Fín.) +1:24,4,... 50. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR) +3:04,5
      Poradie v SP (po 2 z 27): 1. Björgenová 180 b., 2. Johaugová 110, 3. Östbergová 95, 4. Kowalczyková 86, 5. Katja Višnarová (Slovin.) 80, 6. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) 66, 7. Kallová 60, 8. Wengová 52, 9. Pärmäkoskiová 50, 10. Ida Sargentová (USA) 45