Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. dec. 2020Bibiána
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
18.10.2018 16:36 Zaujímavosti
Jesenná migrácia vtáctva vrcholí, do exotických krajín však neletia za teplom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.10.2018 16:36 Zaujímavosti

Jesenná migrácia vtáctva vrcholí, do exotických krajín však neletia za teplomBRATISLAVA - Vtáci do exotických krajín neletia za teplom, ale za potravou. Pri príležitosti vrcholiacej jesennej migrácie vtáctva o tom informuje Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).


Jesenné sťahovanie trvá dlhšie, ako to jarné a najrizikovejšie je pre mladé vtáky. Ľudia im môžu pomôcť napríklad tak, že počkajú so zaoraním polí, na ktorých vtáci môžu nájsť zásoby na cestu.

 

"Na cestu sa vtáky pripravujú – mení sa im operenie, tvoria si tukové zásoby. Energiu teraz dopĺňajú tiež bobuľami, najmä bazy či svíbu. Privítajú slnečnicu či strniská po lucerne a obilninách. Zárukou vyššej bezpečnosti pri prekonávaní dlhých vzdialeností sú špeciálne prvky na drôtoch elektrických vedení. Umožňujú operencom úspešný prelet bez rizika nárazu do vedenia, ktoré bolo dovtedy prekážkou," približuje Lucia Deutschová z RPS.

 

Cieľ cesty si operence sa vyberajú podľa toho, čo im chutí. Vyberajú sa tam, kde je takejto potravy dostatok. "Aj z našich končín odlietajú medzi prvými druhy, ktoré to majú najďalej. Ide najmä o subsaharské migranty, zimujúce najmä južne od rovníka. Spravidla sú to hmyzožravé spevavce, niektoré dravce a výnimočne sovy, krakle a včeláriky," hovorí Roman Slobodník z RPS. Neskôr podľa neho nasledujú druhy, v ktorých jedálničku sú častejšie zastúpené semená rastlín - na Slovensku najmä pinkovité vtáky ako pinky alebo stehlíky. Ich cieľová destinácia je južná Európa, respektíve severná Afrika.

 

Niektoré vtáky pri sťahovaní tvoria obrovské kŕdle - minulý víkend (13. - 14. 10.) napríklad návštevníci maďarského národného parku Hortobágy mohli pozorovať rekordný kŕdeľ 160.000 jedincov žeriava popolavého.

 

"Priebeh migrácie dokumentujú aj výsledky z ornitologických staníc, kde odborníci v rámci výskumu tiahnuce vtáky odchytávajú a krúžkujú. Vo Ventes Ragas v Litve bolo 4. októbra okrúžkovaných 7284 jedincov 23 druhov, 10. októbra viac ako 4500 vtákov 33 druhov. Sú to obrovské počty, napríklad v porovnaní s denným maximom slovenských staníc, ktoré je 200 – 300 jedincov," konštatuje Slobodník.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok