Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2023Alfonz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
14.07.2022 07:31 Domov
Jednej miliarde druhov rastlín a živočíchov vo svete hrozí vyhynutie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.07.2022 07:31 Domov

Jednej miliarde druhov rastlín a živočíchov vo svete hrozí vyhynutieBRATISLAVA – Zachovanie biodiverzity a trvalo udržateľné využívanie je kľúčové na prežitie ľudstva.


Vyplýva to z hodnotiacej správy o trvalo udržateľnom využívaní voľne žijúcich rastlín a živočíchov. Zverejnil ju Medzivládny panel OSN pre biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES), informovalo o tom Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Zachovanie biodiverzity a trvalo udržateľné využívanie voľne žijúcich druhov je podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) životne dôležité pre celé ľudstvo.

 

 

„Hodnotiaca správa musí otvoriť oči politickým predstaviteľom prijímať rozhodnutia a presadzovať opatrenia, ktoré chránia prírodu a životné prostredie a v konečnom dôsledku všetkých ľudí. Zachovanie biodiverzity a ekosystémových služieb je rovnako dôležitá úloha ako boj s klimatickou krízou,“ poznamenal Budaj. Využívanie voľne žijúcich druhov je dôležitým zdrojom príjmov pre milióny ľudí na celom svete.

 

 

Podľa autorov správy predovšetkým ľudia, ktorí žijú na vidieku v rozvojových krajinách, sú najohrozenejší neudržateľným využívaním voľne žijúcich druhov. „Až 70 percent chudobných ľudí na svete je priamo závislých od voľne žijúcich druhov,“ uviedli. Závažným problémom podľa správy je odlesňovanie. Približne 12 percent druhov stromov je ohrozených neudržateľnou ťažbou. Neudržateľný zber je tiež jednou z hlavných hrozieb pre kaktusy, cykasy a orchidey. Neudržateľný lov zase ohrozuje 1 341 voľne žijúcich druhov cicavcov, priblížilo detaily správy ministerstvo.

 

      

Správa sa zaoberá aj nezákonným obchodovaním s voľne žijúcimi druhmi. Najväčší objem a hodnotu nelegálneho obchodu tvoria drevo a ryby. Autori správy ďalej konštatujú, že zmena klímy, rastúci dopyt a technologický pokrok budú predstavovať výzvy pre trvalo udržateľné využívanie. Experti zároveň identifikujú päť kategórií „postupov“ pri využívaní voľne žijúcich druhov. Ide o rybolov, zber, ťažbu dreva, zber suchozemských zvierat vrátane lovu a neextrakčných praktík, ako je napríklad pozorovanie. Určuje aj opatrenia, ktoré pomôžu problémy riešiť. „Napríklad pri ťažbe dreva to znamená využívanie udržateľného hospodárenia a certifikáciu lesov, technologické inovácie na zníženie odpadu pri výrobe výrobkov z dreva,“ poukázalo MŽP.
      

Správa má podľa rezortu význam aj pre nastavenie opatrení, ktoré zabraňujú nelegálnemu obchodu s voľne ohrozenými druhmi a tiež pre vytvorenie nového globálneho rámca biodiverzity na ďalšie desaťročie. Správu schválili zástupcovia 139 členských štátov IPBES v nemeckom Bonne.  

 

Možno vás zaujme: Mesto pripravuje arboristické ošetrenie 100 stromovreklama


reklama


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  Tasr/TwitterNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok