Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. nov. 2020Henrieta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
03.06.2020 08:25 Literatúra
Jedna chyba ju vylúčila zo spoločnosti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.06.2020 08:25 Literatúra

Jedna chyba ju vylúčila zo spoločnostiKeby sa človek nedopustil chyby, nebol by viac ľudskou bytosťou.


Jedna je iná
Nie je ani dôvod písať, že ten, kto by nikdy neurobil nič zlé (či už zámerne alebo nie), nechodí po zemi. Nie je to možné a ani sa nedá žiť takým spôsobom, ktorý by sa dal nazvať dokonalým. Keby to tak bolo, neexistoval by rozvod, nijaká matka by neopúšťala svoje dieťa, nezaľúbilo by sa a nevstúpilo do vzťahu, ktorý je od začiatku určený na krach a zničenie rovnováhy. Nevera by nebola súčasťou slovníka, nehovoriac o tom, že by sa nepoznala ani choroba, ani fyzická či vnútorná bolesť. Toto je miesto, kde sa chybuje. Jedna chyba je ale iná. Predovšetkým je to taká, o ktorej vie každý a proti tomu, kto sa jej dopustil, je zdvihnutý odsudzujúci prst. Hovorí sa jej osudná.

 

Dilógia
Do témy sa pustila aj Cecelia Ahern, ktorá je známa vďaka romanticko ladenej literatúre. Jej najnovší knižný počin, ktorý sa dočkal slovenského prekladu, je úplne iný. Je to dilógia skladajúca sa z kníh Chybná a Dokonalá. Je to distopický román, no i napriek tomu je taký drsný, taký aktuálny, že to až vyráža dych.


Logika
Celestine je sedemnásťročné dievča. Má rada poučky, pravidlá a vo všetkom hľadá logiku. Pohybuje sa v spoločnosti, ktorá je založená na priamosti. Kto raz vybočí a urobí niečo, čo v krajine nie je legálne, označí sa za Chybného. Na telo sa mu vypáli znamenie a bude naveky vylúčený z civilizácie. Chybný má stanovenú večierku, má neustále v pätách akýsi dozor, ktorý na neho dohliada. Má v autobuse vyhradené miesto, ktoré je oddelené od zvyšku cestujúcich, a ak je náhodou obsadené, musí stáť. Dostáva sa mu opovrhnutia, nikto sa s ním nechce rozprávať, ani sa na neho neminie jediný úsmev.
Celestine odsúdencov vída, ale vyhýba sa im. Hnusia sa jej.

 

Rebelka
Rebelskú časť v rodine zastupuje jej sestra. Tá má vždy nejaký opačný názor a nebojí sa ho dať najavo. Celestine ju preto napomína, nesmie vytŕčať.


Kým sa označenie týkalo kohosi vzdialeného, dalo sa umlčať svedomie a prehovárať samého seba, že je to v poriadku. No keď je za Chybnú považovaná jej učiteľka klavíra, začína aj Celestine nahlodávať otázka. Čo ak to takto byť nemá?
A odtiaľ je už len krok k zdvihnutiu hlasu.


Vinná alebo nevinná

Celestine sa postaví za Chybného. Sedí v autobuse a hľadí na to, ako označený starý muž kašle, priam sa dusí a hrozí mu najhoršie. Nikto sa nedvíha, aby mu pomohol, má iba znechutenie a pohoršenie. Lenže ona tam nemôže nečinne byť, vstane, zasiahne, odmietne sa podriadiť. Než sa nazdá, sirény hučia, prichádzajú k nej, berú ju a zatvárajú do väzenia. Ak sa rozhodne o vine, aj ona bude Chybná.


Autorka do príbehu vložila emócie, zamotaný dej a celou líniou sa nesie silný filozofický náboj. Je správne, aby jedno pochybenie navždy zničilo jeden život? Prečo sa spoločnosť delí na rovných a rovnejších a ako sa v takom usporiadaní nájsť?
Na to nie je všeobecná odpoveď, je iba individuálny kompas. Ním sa treba riadiť.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok