Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. aug. 2022Milica
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Viktor Orbán
Viktor Orbán
03.07.2013 14:52 Zahraničie
Jaroslav Paška: Orbán dostal na pôde Európskeho parlamentu výprask
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.07.2013 14:52 Zahraničie

Jaroslav Paška: Orbán dostal na pôde Európskeho parlamentu výpraskBRUSEL - Maďarský premiér Viktor Orbán "dostal výprask" v Európskom parlamente (EP).


Tak vníma búrlivú utorkovú rozpravu v europarlamente o situácii v oblasti základných práv v Maďarsku slovenský europoslanec Jaroslav Paška (SNS), ktorý ako jediný zo slovenských zástupcov v EP počas rozpravy kritizoval maďarského premiéra za jeho nedemokratické spôsoby vládnutia.

Paška vo vyjadrení pre TASR upozornil, že rečníci z prevažnej väčšiny poslaneckých klubov v EP poukazovali na zneužívanie politickej moci vládnucim hnutím FIDESZ v Maďarsku a na postupnú demontáž ústavného a právneho rámca legislatívnymi úpravami, ktoré sú nezlučiteľné s hodnotami uvedenými v článku 2 Zmluvy o Európskej únii, a ktoré sa odkláňajú od zásad uvedených v článku 4 ods. 3 tejto zmluvy. 

Podpredseda parlamentnej politickej skupiny Európa slobody a demokracie (EFD) skonštatoval, že na porušovanie medzinárodných záväzkov Maďarska opakovane poukázala vo svojich posudkoch nielen Benátska komisia, ale svojimi rozhodnutiami ich potvrdil aj Súdny dvor EÚ. A dodal, že obavy o demokratický vývoj v Maďarsku v súvislosti s prijatím štvrtej novely základného zákona vyjadril aj Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva.

Paška v príhovore pred europoslancami, predstaviteľmi Európskej komisie a pred Orbánom, prítomným na rozprave, uviedol, že poslanci EP hovoria o opakovanom a pretrvávajúcom porušovaní základných ľudských práv a práve EÚ, ako aj o pošliapaní medzinárodných záväzkov zo strany Maďarska preto, lebo doteraz sa ani Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva, ani Rade Európy, Súdnemu dvoru EÚ, Benátskej komisii a ani Európskej komisii nepodarilo dosiahnuť obnovenie fungovania základných demokratických mechanizmov, ktoré boli v Maďarsku od roku 2011 postupne znehodnocované.

"Spravovanie krajiny štýlom Alexandra Lukašenka, či novodobých afrických vládcov však nemôže európske spoločenstvo v našom kultúrnom a civilizačnom prostredí dlhodobo tolerovať," povedal Paška na adresu Orbána. Zároveň dodal, že mocenským ovládnutím justície, či mediálneho priestoru prispel k strate práv občanov tejto krajiny, ktorí prišli o právo na nestranné a objektívne posúdenie ich sporov, či o slobodný necenzurovaný prístup k informáciám.

"Demokratický štát, vážený pán Orbán, patrí všetkým jeho občanom, nie len hŕstke tých, čo vyhrali posledné voľby," uviedol Paška v závere svojho príhovoru. O správe Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE), ktorú spracoval portugalský poslanec Rui Tavares, a ktorá po prvý krát v histórii EÚ navrhuje spustenie rozsiahlych kontrolných, monitorovacích a donucovacích mechanizmov voči členskému štátu únie z dôvodu porušovania základných ústavných práv, sa bude hlasovať dnes v poludňajších hodinách.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok