Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. mar. 2021Františka
BratislavaBratislava -3°
Biblia
TV program
Moje Netky
Google si pripomína Ignáca Filipa Semmelweisa, ktorý navrhol umývanie rúk ako prevenciu pred šírením chorôb-
Google si pripomína Ignáca Filipa Semmelweisa, ktorý navrhol umývanie rúk ako prevenciu pred šírením chorôb-
20.03.2020 10:18 Zaujímavosti
Ako si umývať ruky podľa uznávaného doktora Ignáca Semmelweisa?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.03.2020 10:18 Zaujímavosti

Ako si umývať ruky podľa uznávaného doktora Ignáca Semmelweisa?Internetový vyhľadávač Google si dnes na svojej domovskej stránke pripomína maďarského lekára Ignáca Filipa Semmelweisa, ktorý ako prvý navrhol umývanie rúk, aby sa predišlo šíreniu chorôb.


Ako si správne umývať ruky?

Animovaný Doodle, ktorý na 48 hodín nahradil logo Googlu, zobrazuje umývanie rúk podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie WHO. Práve umývanie rúk je v súčasnosti jedným z preventívnych krokov, ktoré by mali ľudia podniknúť v snahe zabrániť šíreniu nákazy ochorením COVID-19.

 

Príbeh Ignáca Semmelweisa
Práve v dnešný deň v roku 1847 Semmelweisa menovali primárom pôrodnice vo Všeobecnej nemocnici vo Viedni, kde vyslovil teóriu a neskôr dokázal, že keď si lekári dezinfikovali ruky, značne sa znížil prenos chorôb.

 Ignác Filip Semmelweis sa narodil 1. júla 1818 v Budíne. Vyštudoval na Viedenskej univerzite a špecializoval sa na pôrodníctvo. Keď v polovici 19. storočia začal pôsobiť vo Všeobecnej nemocnici vo Viedni, mnoho rodičiek v pôrodniciach po celej Európe zomieralo na takzvanú horúčku šestonedieľok, ktorej výskumu sa venoval. Po dôslednom vyšetrovaní dospel k záveru, že lekári na rukách prenášajú na náchylné matky nákazu zo skorších operácií a pitiev. Zaviedol preto podmienku, že všetok zdravotnícky personál si medzi jednotlivým vyšetreniami pacientov musí umývať ruky, čoho výsledkom bolo, že sa na jeho oddelení znížil počet infekcií.

 

Uznania sa počas svojho života nedočkal

Napriek poukázateľnému zníženiu infekcií na jeho oddelení sa uznania od svojich kolegov nedočkal. Počas celého svojho života bojoval o odborné uznanie, pričom mal aj pocity viny za smrť niektorých svojich pacientiek. Jeho duševné a psychické zdravie sa zhoršovalo, začal trpieť depresiami a písal agresívne listy svojim oponentom. V priebehu 4 rokov sa jeho správanie stalo neznesiteľným, preto ho previezli do psychiatrickej liečebne, kde za dva týždne zomrel. 

 

Jeho práca spôsobila prevrat v medicíne
Semmelweisovi súčasníci jeho teóriu vnímali skepticky a uznania sa jej dostalo až o niekoľko desaťročí neskôr so všeobecným prijatím teórie choroboplodných zárodkov. V súčasnosti je Semmelweis považovaný za významného lekára, ktorého práca urobila zásadný prevrat nielen v pôrodníctve, ale aj medicíne ako takej.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  Google, WikipediaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok