Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. apr. 2023Hugo
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
29.04.2019 16:38 Relax
IT expertka: V kybernetickej bezpečnosti zaostávame
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.04.2019 16:38 Relax

IT expertka: V kybernetickej bezpečnosti zaostávameBRATISLAVA - Kybernetická bezpečnosť na Slovensku má podľa nej problém najmä v nedostatočnej koordinácii medzi Úradom podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a Národným bezpečnostným úradom.


Dva najväčšie problémy slovenskej kyberbezpečnosti sú nedostatočný výskum a absencia koordinácie medzi štátnymi orgánmi. Uviedla expertka na kyberbezpečnosť Melissa Hathaway.

 

„Tie zodpovedajú za civilné a vojenské zložky kyberbezpečnosti, avšak nedostatočná koordinácia projektov znamená potenciálne riziko,“ uviedla Hathaway, niekdajšia poradkyňa pre kybernetickú bezpečnosť Georga H. Busha aj Baracka Obamu. Pripravenosť Slovenska na kybernetické hrozby prezentovala v pondelok v rámci prednášky neziskovej organizácie Globsec v Bratislave.

 

Pre harmonizovaný systém, kedy obe tieto zložky spolupracujú, poukázala na Veľkú Britániu a Izrael. Ďalším veľkým problémom sa podľa jej slov zdá byť nedostatok investícii do kyberbezpečnosti a inovácie v oblasti IT. Hathaway odcitovala číslo štyroch percent využitia eurofondov k januáru 2018.

 

 

Generálny riaditeľ Sekcie kybernetickej bezpečnosti na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Jan Majtan priznáva, že takéto číslo mohlo zodpovedať v minulosti realite. Do budúcnosti sa však plánuje so zásadným zvýšením.

 

„To nielen v oblasti ochrany infraštruktúry, ale aj v oblasti vzdelávania v kybernetickej bezpečnosti, ako aj v oblasti posilnenia schopností a kapacít pri kritickej infraštruktúre, pri ochrane utajovanej skutočnosti a to v spolupráci s NBÚ, tak aj so spravodajskými službami a národnym CIRT-om.“

 

Dôvodom pre nízke využitie eurofondov je podľa účastníkov diskusie najmä nedostatok kvalifikovaných pracovníkov v danej oblasti, ktorých viac láka práca v zahraničí. Tým pádom sa realizuje menej projektov. To potvrdil aj bezpečnostný konzultant firmy Aliter Technologies Tomáš Bartek. V tomto dôsledku sa tak v minulosti museli vracať milióny eur, ktoré sú pre Slovensko alokované z Európskej únie.

 

Súkromie mobilu zanedbávame

 

Pre mladú generáciu je smartfon každodennou súčasťou života. Mladí ľudia sú na internete prakticky neustále a je pre nich úplne bežné všetko riešiť cez telefón. Od mailov, komunikáciu na sociálnych sieťach, nákupov v e-shope až po internetové bankovníctvo.

 

Dnešné mobilné telefóny sú v podstate malé vreckové počítače. Z prieskumu však jasne vyplýva, že na rozdiel od počítačov zabezpečenie svojich telefónov zanedbávame.

 

Len necelá polovica oslovených má mobilný telefón nejako chránený. Výstražný signál je, že 41% ľudí vlastne nevie, či má mobil zabezpečený. Možno teda predpokladať, že ho zabezpečený nemajú, rovnako ako pätina oslovených, ktorá to na rovinu priznala.reklama


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok