Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. jún. 2022Melánia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
29.04.2019 16:38 Relax
IT expertka: V kybernetickej bezpečnosti zaostávame
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.04.2019 16:38 Relax

IT expertka: V kybernetickej bezpečnosti zaostávameBRATISLAVA - Kybernetická bezpečnosť na Slovensku má podľa nej problém najmä v nedostatočnej koordinácii medzi Úradom podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a Národným bezpečnostným úradom.


Dva najväčšie problémy slovenskej kyberbezpečnosti sú nedostatočný výskum a absencia koordinácie medzi štátnymi orgánmi. Uviedla expertka na kyberbezpečnosť Melissa Hathaway.

 

„Tie zodpovedajú za civilné a vojenské zložky kyberbezpečnosti, avšak nedostatočná koordinácia projektov znamená potenciálne riziko,“ uviedla Hathaway, niekdajšia poradkyňa pre kybernetickú bezpečnosť Georga H. Busha aj Baracka Obamu. Pripravenosť Slovenska na kybernetické hrozby prezentovala v pondelok v rámci prednášky neziskovej organizácie Globsec v Bratislave.

 

Pre harmonizovaný systém, kedy obe tieto zložky spolupracujú, poukázala na Veľkú Britániu a Izrael. Ďalším veľkým problémom sa podľa jej slov zdá byť nedostatok investícii do kyberbezpečnosti a inovácie v oblasti IT. Hathaway odcitovala číslo štyroch percent využitia eurofondov k januáru 2018.

 

 

Generálny riaditeľ Sekcie kybernetickej bezpečnosti na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Jan Majtan priznáva, že takéto číslo mohlo zodpovedať v minulosti realite. Do budúcnosti sa však plánuje so zásadným zvýšením.

 

„To nielen v oblasti ochrany infraštruktúry, ale aj v oblasti vzdelávania v kybernetickej bezpečnosti, ako aj v oblasti posilnenia schopností a kapacít pri kritickej infraštruktúre, pri ochrane utajovanej skutočnosti a to v spolupráci s NBÚ, tak aj so spravodajskými službami a národnym CIRT-om.“

 

Dôvodom pre nízke využitie eurofondov je podľa účastníkov diskusie najmä nedostatok kvalifikovaných pracovníkov v danej oblasti, ktorých viac láka práca v zahraničí. Tým pádom sa realizuje menej projektov. To potvrdil aj bezpečnostný konzultant firmy Aliter Technologies Tomáš Bartek. V tomto dôsledku sa tak v minulosti museli vracať milióny eur, ktoré sú pre Slovensko alokované z Európskej únie.

 

Súkromie mobilu zanedbávame

 

Pre mladú generáciu je smartfon každodennou súčasťou života. Mladí ľudia sú na internete prakticky neustále a je pre nich úplne bežné všetko riešiť cez telefón. Od mailov, komunikáciu na sociálnych sieťach, nákupov v e-shope až po internetové bankovníctvo.

 

Dnešné mobilné telefóny sú v podstate malé vreckové počítače. Z prieskumu však jasne vyplýva, že na rozdiel od počítačov zabezpečenie svojich telefónov zanedbávame.

 

Len necelá polovica oslovených má mobilný telefón nejako chránený. Výstražný signál je, že 41% ľudí vlastne nevie, či má mobil zabezpečený. Možno teda predpokladať, že ho zabezpečený nemajú, rovnako ako pätina oslovených, ktorá to na rovinu priznala.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok