Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. jún. 2023Medard
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
08.03.2023 13:00 Domov
Investor chce ponad obec Donovaly postaviť zipline dráhu za 1,5 milióna eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.03.2023 13:00 Domov

Investor chce ponad obec Donovaly postaviť zipline dráhu za 1,5 milióna eurDONOVALY - Ponad obec Donovaly by mohla viesť nová gravitačná lanová kĺzačka, štartovacia stanica takzvanej zipline dráhy by sa mala nachádzať pod vrcholom Nová hoľa. Za zámerom stojí spoločnosť GOIMPEX Bratislava, prevádzkujúca tunajšie lyžiarske stredisko. Vyplýva to z materiálov predložených na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).


Predmetom zámeru je vybudovanie gravitačnej lanovej kĺzačky, predpokladané náklady odhaduje investor na 1,5 milióna eur. "Tvoriť ju bude oceľové lano napnuté medzi nástupnou a výstupnou stanicou, po ktorom sa budú spúšťať lanové kĺzačky. Súčasťou bude aj podporné lano, ktoré slúži na prenos dát a sú na ňom inštalované signalizačné balóny a zviditeľňovacie prvky, takzvané odkloňovače vtákov," uvádza sa v materiáloch. 

 

Zipline dráha by mala vzájomne prepájať dve časti tunajšieho lyžiarskeho strediska. Nástupná stanica je plánovaná pod vrcholom Nová hoľa pri vrcholovej stanici sedačkovej lanovky. Výstupná stanica by mala byť umiestnená v časti Záhradište pri ceste v blízkosti rekreačných objektov v nadmorskej výške 981 metrov nad morom. "Pasažieri sa usadia do sedacieho úväzu, ktorý bude vyvinutý z paraglidingového úväzu, ibaže vylepšený a doplnený. Na rôzne váhové kategórie medzi 30 a 125 kilogramov sa použijú štyri veľkosti kĺzačky s rôznou brzdnou silou," približuje navrhovateľ s tým, že atrakcia bude vybavená brzdným systémom.

 

Investor v rámci výstavby nástupnej a výstupnej stanice zipline dráhy neuvažuje nad výrubmi vysokej zelene. Lokalita výstavby zasahuje do Chráneného vtáčieho územia Veľká Fatra a územia európskeho významu Zvolen, navrhovateľ však nepredpokladá významnejšie ovplyvnenie stavu chránených území. S výstavbou zipline dráhy by chcela spoločnosť GOIMPEX Bratislava začať do troch mesiacov od právoplatnosti stavebného povolenia, práce by mali trvať približne dva mesiace. Termín začatia prevádzky bude závisieť od získania potrebných povolení.

 reklama


Zdroj: TASR / KB Netky

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok