Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. okt. 2020Dobromila
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
01.07.2011 09:31 Doprava
Inšpektorát práce chce prísnejšie pokuty pre nezodpovedných vodičov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.07.2011 09:31 Doprava

Inšpektorát práce chce prísnejšie pokuty pre nezodpovedných vodičov
Národný inšpektorát práce (NIP) chce presadiť sprísnenie sankcií voči vodičom kamiónov a autobusov za porušovanie predpisov. Inšpektori práce vykonajú v priebehu roka stovky kontrol zameraných na dodržiavanie sociálnej legislatívy v doprave.
      Podobnú kontrolu realizovali pracovníci prešovského inšpektorátu práce aj dnes na diaľnici medzi Prešovom a Košicami. Hovorca NIP Igor Holéczy informoval, že od 09.00 do 11.00 h skontrolovali sedem vodičov kamiónov, pričom odhalili sedem nedostatkov. V jenom prípade uložili vodičovi pokutu 120 eur. Vozidlá a vodičov okrem nich kontrovali aj príslušníci dopravnej polície a mýtni policajti.  
      Podľa generálnej riaditeľky NIP Jany Popovičovej nízke pokuty, nedostatočné kompetencie inšpektorov, ale aj zlú vymožiteľnosť pokút zneužívajú nezodpovední zahraniční vodiči, ktorí si Slovensko vyberajú ako tranzitnú krajinu.
      "Problémy sociálnej legislatívy v doprave opakovane riešime s ministerstvom dopravy. Máme záujem zvýšiť pokuty, pretože oproti európskym krajinám a V4 tie pokuty sú niekoľkonásobne nižšie. S ministerstvom sme zatiaľ nedospeli k zhode pri zvýšení pokút a kompetencií inšpektorov práce, ktoré sú naozaj veľmi nízke," konštatovala Popovičová.
      Slovenskí inšpektori môžu v súčasnosti napríklad za použitie magnetu na odstavenie kotúča alebo digitálnej karty uložiť pokutu 165 eur, v zahraničí je to až 1600 eur. Popovičová upozornila, že zjednotenie pokút odporučil aj Európsky parlament.
      Hovorca NIP Igor Holéczy vysvetlil, že vodiča, ktorý na Slovensku od inšpektorov dostal pokutu, najbližších 28 dní za rovnaký priestupok nemôžu pokutovať nikde v Európskej únii.
      "Práve preto vyhľadávajú Slovensko a stáva sa pre nich tranzitnou krajinou. Takíto vodiči, ktorí sú napríklad neoddýchnutí, môžu spôsobiť tragické nehody na našich cestách," pripomína hovorca. Pracovník Inšpektorátu práce v Prešove Ladislav Mudrik, ktorý sa dnes zúčastnil kontrolnej akcie na diaľnici, uviedol, že medzi najčastejšie zistenia porušení predpisov patrí nedodržanie limitov jazdy a prestávok počas jazdy, ale stretávajú sa aj s používaním viacerých kariet do záznamových zariadení.
      Popovičová potvrdila, že rokovania s Prezídiom Policajného zboru, ktoré prebehli tento rok, boli úspešné a sú základom pre prípravu zmeny legislatívy. Tá by mala umožniť odstavenie problémového kamióna.
      Inšpektori práce v roku 2010 skontrolovali na slovenských cestách spolu 2566 zahraničných vodičov vozidiel nad 3,5 tony. Zistili pritom 2594 porušení predpisov.

Zdroj: TASRreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok