Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. jan. 2021Kristína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
14.08.2018 12:00 Domov
Inflácia v júli neprekvapila, spomalili ju potraviny a ropa
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.08.2018 12:00 Domov

Inflácia v júli neprekvapila, spomalili ju potraviny a ropaBratislava- Inflácia v júli neprekvapila, potraviny a ropa prispeli k jej spomaleniu.


Uviedol to v komentári k júlovým spotrebiteľským cenám Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

 

K spomaleniu medziročnej inflácie prispelo najmä zvoľnenie medziročného rastu cien potravín, či korekcia cien ropy na svetových trhoch (a cien pohonných látok).

 

Naopak, infláciu podľa očakávaní ďalej podporujú zvýrazňujúce sa dopytové tlaky v ekonomike (dopytová inflácia).

 

K rastu cien nepatrne prispela aj úprava regulovaných cien vodného (0,5 %) a stočného (1,1 %), ich celkový príspevok k inflácii sa však pohyboval len na úrovni stotín percentuálneho bodu.

Hlavný dôvod spomalenia medziročného rastu cien v júli však podľa neho neležal v cenách ropy, ale v cenách potravín. Tie už tradične v úvode leta klesajú, keď lacnejú ceny sezónnych potravín (zeleniny a ovocia). Inak tomu nebolo ani v tomto roku, sezónny efekt bol však výraznejší ako pred rokom (minulý rok bol efekt posunutý viac na august, ceny v júli dokonca mierne rástli pod vplyvom vyšších cien mlieka), čo sa prejavilo aj na citeľnejšom spomalení dynamiky medziročného rastu cien potravín.

 

"Očakávame, že medziročná inflácia by sa mala v auguste stabilizovať. Pretrvávajúci dynamicky rast miezd a spotreby domácností by mal naďalej tlačiť na dopytovú infláciu, naopak, ďalej by sa mohla mierne spomaľovať dynamika rastu cien pohonných látok. V prípade cien potravín očakávame, že na rozdiel od minulého roka sme gro sezónneho poklesu cien už pozorovali v mesiacoch jún a júl," dodal Koršňák.

 

Podľa Kataríny Muchovej, analytičky Slovenskej sporiteľne, na druhej strane, ceny služieb v júli zrýchlili svoje tempo rastu, k čomu prispeli ceny leteniek a dovoleniek.

 

Celkovo v tomto roku vidieť nárast cien služieb, ktorý odzrkadľuje zlepšujúcu sa situáciu na trhu práce a následne vyšší disponibilný príjem domácností.

 

"Očakávame, že inflácia by v tomto roku mohla dosiahnuť priemer 2,5 %," dodala Muchová.

 

"V nasledujúcich, respektíve najbližších mesiacoch očakávame ešte mierne doznievanie efektov tzv. maslovej a fipronilovej krízy, ktoré rezonovali a na rast cien začali vplývať počas uplynulého roka," doplnila Eva Sadovská, analytička Slovenského farmárskeho, družstva. Postupné vyprchávanie či "zanikanie" efektov spomínaných káuz bolo podľa nej evidentné už v júli 2018.

 

Štatistický úrad (ŠÚ) SR informoval, že v júli 2018 v porovnaní s júlom 2017 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 2,6 %. Spotrebiteľské ceny v júli v porovnaní s júnom v úhrne klesli o 0,1 %.

 

V priemere za sedem mesiacov 2018 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2017 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 2,6 %.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PIXABAYNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok