Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
14.09.2017 15:17 Ekonomika
Inflácia v auguste ďalej zrýchľovala, rastú najmä ceny mlieka a masla
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.09.2017 15:17 Ekonomika

Inflácia v auguste ďalej zrýchľovala, rastú najmä ceny mlieka a maslaBRATISLAVA - Dôvodom zrýchľujúcej inflácie v posledných mesiacoch sú najmä rastúce ceny potravín (najmä mlieka a masla) a zvýrazňujúce sa dopytové tlaky na infláciu prichádzajúce zo silnejúcej domácej spotreby, ktorú nahor tlačí silný trh práce. V auguste sme však opätovne mohli pozorovať aj zdraženie pohonných hmôt, uviedol v komentári k augustovej inflácii Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.


Hlavným ťahúňom inflácie v posledných mesiacoch sú podľa neho jednoznačne ceny potravín. Tie síce v auguste v porovnaní s júlom v priemere zlacneli o 0,4 %, toto zlacnenie však ide výlučne na vrub sezónneho poklesu cien ovocia a zeleniny. Po zohľadnení tradičnej sezóny ceny potravín v auguste medzimesačne vzrástli o 0,6 %, opäť najmä v dôsledku rastúcich cien masla.

 

"K zrýchľovaniu inflácie v posledných mesiacoch prispieva aj silnejúca domáca spotreba, ktorá sa začína postupne prejavovať na zvyšovaní dopytových tlakov na infláciu. Na rozdiel od minulých rokov už sekundárne efekty nižších cien energií nebrzdia rastúce tlaky na ceny prichádzajúce zo silnejúcej spotreby, a tak oživeniu dopytovej inflácie nič nebráni," poznamenal.

 

"K inflačnému cieľu ECB (tesne pod 2 %) sa inflácia v SR bude približovať len pomaly a tohto roku ho pravdepodobne zatiaľ nedosiahne. Inflácia by sa mala držať na úrovni okolo 1,5 %, respektíve tesne nad touto úrovňou aj počas ostávajúcich mesiacov roka. Rast cien by mali nahor tlačiť najmä rastúce ceny potravín a zotavujúca sa dopytová inflácia, keď silný trh práce a zlepšujúca sa spotrebiteľská dôvera budú ďalej tlačiť na rast spotreby slovenských domácností. Na rozdiel od minulých rokov pritom už zotavujúci sa spotrebiteľský dopyt netlmia sekundárne efekty klesajúcich cien energií, ktoré v minulosti absorbovali časť dopytových tlakov na ceny. Naopak, ceny pohonných hmôt už v druhej polovici roka nebudú medziročnú infláciu zdvíhať až tak výrazne, ako tomu bolo v úvode roka, keďže štatistický vplyv bázického efektu už z veľkej časti odznel," dodal Koršňák.

 

"Aj keď očakávame v jeseni mierne zrýchlenie medzimesačného tempa rastu cien, na medziročnej úrovni sa tento rast prejaví len slabo, ak vôbec. Do konca roka by sa medziročná miera inflácie mala pohybovať v okolí 1,5 %, s celoročným priemerom mierne nad 1 %," doplnil Tibor Lörincz, ekonomický analytik Tatrabanky.

 

Štatistický úrad SR dnes informoval, že spotrebiteľské ceny sa v auguste 2017 v porovnaní s júlom 2017 v úhrne nezmenili. V auguste 2017 v porovnaní s augustom 2016 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 1,5 %. V priemere za osem mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2016 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 1,1 %.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok