Testovaných na slovensku
13631
Infikovaných na slovensku
471
Infikovaných svetovo
1120256
Úmrtí svetovo
59341
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. apr. 2020Miroslava
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
30.03.2017 10:15 Ekonomika
Indikátor dôvery v priemysle zaznamenal pokles
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.03.2017 10:15 Ekonomika

Indikátor dôvery v priemysle zaznamenal poklesBRATISLAVA - Očakávania priemyselných podnikov na Slovensku sa v marci zhoršili.


Indikátor dôvery v priemysle podľa výsledkov prieskumu Štatistického úradu SR (ŠÚ) totiž v treťom mesiaci tohto roka klesol o 7,3 bodu na štyri body. Vývoj indikátora pritom podľa štatistikov nepriaznivo ovplyvnil očakávaný pokles priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace.

Trend priemyselnej produkcie mal podľa prieskumu v marci stúpajúcu tendenciu, keď oproti februáru vzrástol o 25 bodov na hodnotu 22 bodov. Rast bol najvýraznejší vo výrobe ostatných nekovových výrobkov, drevených a papierových výrobkov a strojov a zariadení. Naopak pokles bol hlavne vo výrobe farmaceutických výrobkov a počítačov, elektronických a optických výrobkov.

Vnímanie celkovej úrovne objednávok zostalo na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom mesiaci. Výraznejší rast objednávok zaznamenali len vo výrobe dopravných prostriedkov. V ostatných odvetviach a to najmä vo výrobe farmaceutických výrobkov, strojov a zariadení a potravín, respondenti uviedli pokles objednávok.

 

Väčšina respondentov, až 86 %, považuje súčasné objednávky za dostatočné. Saldo objednávok na export sa oproti februáru nezmenilo a zostalo na hodnote 1 bod. Výraznejší rast objednávok na export uviedli len vo výrobe dopravných prostriedkov.

 

Pokles objednávok na export uviedli respondenti najmä z výroby farmaceutických výrobkov, ostatnej výroby, opravy a inštalácií a výroby potravín. Podiel respondentov, ktorí považujú súčasnú úroveň objednávok na export za dostatočnú, dosiahol 87 %.

Pri hodnotení zásob hotových výrobkov v marci nastalo zhoršenie o 7 bodov na hodnotu mínus 1 bod. Pokles zásob predpokladajú výraznejšie vo výrobe dopravných prostriedkov. Naopak rast zásob bol zaznamenaný vo výrobe strojov a zariadení a farmaceutických výrobkov. Až 80 % respondentov považuje stav zásob za primeraný.

Saldo priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížilo až o 29 bodov na hodnotu 10 bodov a po troch mesiacoch sa dostalo opäť pod úroveň dlhodobého priemeru. Napriek tomu zníženie produkcie predpokladajú len vo výrobe elektrických zariadení.

 

V ostatných odvetviach očakávajú rast produkcie a to najmä vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, ostatných nekovových výrobkov a strojov a zariadení, podľa veľkosti v podnikoch so 100 až 249 zamestnancami a podľa regiónov najmä v Nitrianskom, Žilinskom a Trnavskom kraji.

Pri očakávanom vývoji cien priemyselných výrobkov v marci hodnotenie vzrástlo o 10 bodov na 18 bodov. So zvyšovaním cien počítajú najmä vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov a kovov a kovových výrobkov. Naopak, znižovanie cien predpokladajú výraznejšie len vo výrobe farmaceutických výrobkov.

Saldo zamestnanosti sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšilo o ďalšie tri body na hodnotu 29 bodov, čím prekonalo vysokú úroveň z minulého mesiaca. Zvyšovanie počtu zamestnancov predpokladajú najmä vo výrobe kovov a kovových výrobkov a dopravných prostriedkov, podľa regiónov najmä v Košickom a Bratislavskom kraji. Mierne znižovanie počtu zamestnancov sa očakáva len vo výrobe farmaceutických výrobkov. So stabilizáciou zamestnanosti počíta 58 % respondentov.
 reklama


reklama


Zdroj: SITA

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok