Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Veľká časť miest a podnikov pri Gange vypúšťa odpadovú vodu bez prečistenia priamo do nej
Veľká časť miest a podnikov pri Gange vypúšťa odpadovú vodu bez prečistenia priamo do nej
21.03.2017 18:40 Zahraničie
India udelila riekam Ganga a Jamuna ľudské práva, znečisťovateľov bude tvrdo tresať
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.03.2017 18:40 Zahraničie

India udelila riekam Ganga a Jamuna ľudské práva, znečisťovateľov bude tvrdo tresaťNAÍ DILLÍ - Súd v indickom štáte Uttarákhand vyhlásil v pondelok veľrieku Ganga a jeden z jej najväčších prítokov Jamuna za živé tvory, čo má zabrániť ďalšiemu nárastu ich znečistenia. Obe rieky týmto rozhodnutím získali rovnaké práva ako ľudia, čo znamená, že k ich poškodzovaniu by sa malo pristupovať ako ku spôsobovaniu ujmy človeku.


Novopriznaný štatút sa vzťahuje aj na menšie prítoky Gangy a Jamuny, považované takmer miliardou indických hinduistov za posvätné rieky. Podľa vyjadrenia environmentálneho aktivistu Šechara Pathaka pre denník Times of India bol takýto rozsudok potrebný pre záchranu ohrozených riečnych ekosystémov. Iný aktivista Vimlendu Jha, ktorý už viac ako desať rokov bojuje za očistenie Jamuny, však tvrdí, že samotné rozhodnutie súdu nestačí a samosprávy i občania musia konať, aby zastavili ďalšie znečisťovanie.

Ganga je pre stovky miliónov Indov dôležitá nielen pre vykonávanie náboženských obradov, ale aj ako zdroj vody pre poľnohospodárstvo. Ľudia žijúci pozdĺž tejto rieky k nej zväčša prejavujú hlbokú úctu a veria, že jej voda je vždy čistá. Veľká časť miest a podnikov pri Gange však vypúšťa odpadovú vodu bez prečistenia priamo do nej.

Súd vo svojom rozhodnutí spomenul príklad novozélandskej rieky Whanganui, uctievanej domorodými Maoriami, ktorú tamojšia vláda minulý týždeň takisto vyhlásila za živý prvok s príslušnými právami. Ako osoby zodpovedné za dohľad nad Gangou a Jamunou boli určení traja oblastní predstavitelia. Súd zároveň nariadil zriadenie príslušnej komisie, ktorá má začať pracovať v priebehu troch mesiacov.

 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok