Hygiena je dôležitá, netreba to s ňou však preháňať

NETKY.SK • 20 Jún 2012, 22:20 • 2 min
Hygiena je dôležitá, netreba to s ňou však preháňať

Hygiena je dôležitá, netreba to s ňou však preháňať - Radíme Prostredie, v ktorom človek žije, nie je sterilné a imunitný systém si v ňom napriek tomu dokáže poradiť. Odborníci preto varujú pred nadužívaním dezinfekcie, čo môže viesť k ľahšiemu prenikaniu

slovakia

left justify in out

img

Prostredie, v ktorom človek žije, nie je sterilné a imunitný systém si v ňom napriek tomu dokáže poradiť. Odborníci preto varujú pred nadužívaním dezinfekcie, čo môže viesť k ľahšiemu prenikaniu škodlivých vírusov, baktérií či parazitov vyvolávajúcich ochorenia do organizmu. Prirodzené prostredie človeka je plné mikroorganizmov, z ktorých väčšina je neškodná a mnohé z nich sú dokonca užitočné. Na trhu je v súčasnosti množstvo antibakteriálnych krémov či sprejov, no je dôležité vedieť správne posúdiť, kedy je ich použitie zdravé a kedy nie.

"Imunita je, laicky povedané, schopnosť organizmu odolávať patogénom, teda škodlivým organizmom, či už sú to vírusy, baktérie, huby alebo iné neželané organizmy. Imunitný systém je vlastne zložitý komplex reakcií - niektoré sú chemické, iné biologické či fyzikálne, ktoré pomáhajú organizmu prežiť v tomto svete,“ uviedla na dnešnej tlačovej besede viceprezidentka Slovenskej infektologickej spoločnosti Katarína Holečková. "Tento obranný val nášho organizmu sa vyvíjal tisícročia a je súčasťou evolučného vývoja. Úspešnosť imunitného systému je u organizmov, ktoré dnes žijú, vrátane človeka, veľmi vysoká. Ak by nebola, nežili by sme.“ Holečková ďalej vysvetlila, že umývať si ruky po toalete je rozhodne správne, avšak na ich čistotu stačí tečúca teplá voda a obyčajné mydlo. Umývať si ovocie a zeleninu je správne, avšak nie v chemických roztokoch, ale v čistej vode. Najnebezpečnejšími z pohľadu mikrobiológie sú zvyšky hliny na potrave, ktoré môžu obsahovať parazity. Podľa odborníkov je nebezpečné napríklad umývať zdravé malé deti dezinfekčnými prostriedkami, pretože to môže viesť až k ekzémom, precitlivenosti kože či neprimeraným reakciám oslabujúcim imunitný systém.

Zvýšenú pozornosť treba hygiene, predovšetkým čistote rúk, venovať v prípade, keď sa človek stará o chorého pacienta. Vtedy treba dbať na čistejšie prostredie, ktoré sa dá dosiahnuť aj špecializovanými prostriedkami na hygienu. Rovnako je to aj na cestách. Netýka sa to len krajín, kde je úroveň hygieny a dostupnosť bezpečnej vody subštandardná, ale aj cestovania do bežných dovolenkových destinácií. Rizikovými sú vlastne všetky miesta, kde sa križujú tisíce ľudí, napríklad letiská, benzínové pumpy, ale aj hotelové rezorty, pláže či turisticky lákavé miesta. Problémom je, že práve tu dochádza k stretnutiam s mnohými neznámymi, cudzími mikroorganizmami, ktoré imunitný systém nerozpozná a nevyhodnotí ako nebezpečné, čo môže viesť k vzniku infekcie.

Zdroj:SITA



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies