Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. júl. 2020Milslav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
V slovenskom nákladnom aute našli mŕtvych utečencov
V slovenskom nákladnom aute našli mŕtvych utečencov
27.08.2015 19:09 Zahraničie
FOTO Hrozný nález blízko Bratislavy: V dodávke sa udusili desiatky utečencov!
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.08.2015 19:09 Zahraničie

FOTO Hrozný nález blízko Bratislavy: V dodávke sa udusili desiatky utečencov!BRATISLAVA - Štvrtok ráno na diaľnici A4 medzi obcami Parndorf a Neusiedl am see sa stala tragédia.


Rakúska polícia kontrolovala dnes dopoludnia na úseku diaľnice A4 neďaleko Bratislavy nákladné auto, v ktorom sa mohlo nachádzať 20 až 50 mŕtvych utečencov.  

 

Niekoľko desiatok utečencov, ktorých našli dnes dopoludnia mŕtvych na rakúskej diaľnici A4 v aute so slovenskými nápismi, zrejme zomrelo už dávnejšie. Informoval o tom riaditeľ polície v spolkovej krajine Burgenland Hans Peter Doskozil, ktorého citovala verejnoprávna stanica ORF. Polícia uviedla, že v aute sa nachádzalo 20 až 50 mŕtvych osôb, o ktorých sa predpokladá, že sa udusili. K podozrivému vozidlu privolal políciu pracovník diaľničnej správy, ktorý v jeho blízkosti kosil porasty. Po príchode na miesto okolo 11.30 h však našli už len bezvládne telá, ktoré sa podľa ORF dokonca začínali rozkladať. "Prípad vyšetruje Krajinské policajné riaditeľstvo v súčinnosti so Spolkovým kriminálnym úradom vo Viedni. Takýto tragický prípad, kedy zahynulo také veľké množstvo migrantov, sa v Rakúsku nestal, aspoň ja taký prípad neevidujem," dodala hovorkyňa.


Na ceste východnej diaľnice A4 v blízkosti obce Parndorf na území spolkovej krajiny Burgenland, približne 20 kilometrov juhozápadne od Bratislavy si nákladné auto všimli zamestnanci diaľničnej spoločnosti ASFINAG, ktorým sa auto v odstavnom pruhu zdalo byť nápadné.

 

 

Personál nakoniec zavolal políciu, ktorej sa naskytol hrozný pohľad. Tragédiu potvrdila aj rakúska ministerka vnútra Johanna Mikl-Leitnerová. 

 

 

Nákladné auto, v ktorom dnes rakúska polícia našla niekoľko desiatok mŕtvych migrantov, malo na sebe logo spoločnosti HYZA a slovenské nápisy. Potvrdzujú to videozábery zverejnené na internetovom portáli denníka Kronen Zeitung.  

 

Nákladné auto, v ktorom dnes rakúska polícia našla niekoľko desiatok mŕtvych migrantov a ktoré malo na sebe logo spoločnosti HYZA a slovenské nápisy, zaregistroval občan Rumunska v maďarskom Kecskeméte. Napísal to dnes spravodajský server Hvg.hu s odvolaním sa na údaje maďarskej polície.

 

Táto skutočnosť potvrdzuje úvahy, že na rakúskej diaľnici A4 pri Parndorfe našli obete organizovaného prevádzačstva, povedal dnes v Budapešti minister riadiaci úrad vlády János Lázár. Ako dodal, rakúske orgány sa už v tejto záležitosti spojili s maďarskými partnermi. Vozidlo podľa polície mohli kúpiť od slovenskej firmy.

 

"Potvrdzujem, že auto malo síce slovenské nápisy, ale maďarskú štátnu poznávaciu značku. V aute nebol žiaden vodič, bolo otvorené a o prevádzačoch nie je zatiaľ nič známe. Nákladné auto naďalej skúmajú experti a nie je zatiaľ možné presne určiť, koľko sa v ňom nachádzalo obetí," informoval dnes TASR hovorca Krajinského policajného riaditeľstva v Burgenlande Gerald Pangl. Dodal, že v budove Krajinského policajného riaditeľstva v Eisenstadte sa dnes o 18.00 hodine uskutoční tlačová konferencia.

 

Maďarská polícia poskytne rakúskym orgánom pomoc pri ich vyšetrovaní prípadu mŕtvych migrantov nájdených v nákladnom aute na rakúskej diaľnici A4, oznámila dnes v Budapešti Kinga Fügediová-Bognárová z komunikačnej služby Celoštátneho veliteľstva polície (ORFK).

 

Podľa agentúry MTI ďalej povedala, že šéf maďarskej polície Károly Papp popoludní konzultoval so šéfom rakúskej polície a ponúkol mu pomoc prostredníctvom Národnej vyšetrovacej kancelárie Pohotovostnej polície, ktorá by mala spolupracovať s rakúskymi orgánmi v záujme čo najrýchlejšieho odhalenia páchateľov.

Fügediová-Bognárová dodala, že vyšetrovanie vedú rakúske orgány, preto ďalšie informácie nemôže poskytnúť.

 

Minister riadiaci úrad vlády János Lázár popoludní potvrdil, že vozidlo s pozostatkami migrantov malo maďarské evidenčné číslo. Zaregistroval ho občan Rumunska v Kecskeméte, vozidlo bol zrejme kúpené od slovenskej firmy. "Obeťami sú zrejme ilegálni migranti, ktorí sa pokúšali dostať do západnej Európy cez Maďarsko, prípadne prostredníctvom maďarských sprostredkovateľov," dodal Lázár.

 

"Tento mimoriadny prípad poukazuje na to, že situácia prisťahovalectva sa v uplynulých týždňoch vo veľkej miere zhoršila," zdôraznil maďarský minister.

 

 

Na mimoriadnej tlačovej konferencii v Eisenstadte o tom hovoril riaditeľ burgenlandskej krajinskej polície Hans Peter Doskozil.

 

Podľa jeho slov sa podarilo zistiť, že vozidlo odišlo z Budapešti, respektíve jej okolia v stredu v skorých ranných hodinách a do Rakúska sa dostalo v nočných hodinách cez cestný hraničný priechod Hegyeshalom-Nickelsdorf (neďaleko Bratislavy).

 

Vozidlo s mŕtvymi utečencami odtiahli medzičasom na niekdajšie pracovisko veterinárov v Nickelsdorfe, kde sú dané predpoklady pre postupné vyloženie obetí. Tento proces by mal byť ukončený do piatka, odznelo pri tejto príležitosti. Následne telá prepravia na súdnu medicínu vo Viedni.

 

 

Doterajšie poznatky z obhliadky nešťastníkov naznačujú, že by mohli byť už jeden a pol až dva dni po smrti. Mnohé hovorí pre to, že pri prekračovaní štátnej hranice boli už mŕtvi.

 

Všetko to však upresnia až súdni lekári a špecialisti z ďalších odborov. V súčasných klimatických podmienkach to však nebude jednoduché, pripustil policajný predstaviteľ.

 

Nákladné auto s logom firmy HYZA, v ktorom boli v Rakúsku objavené telá mŕtvych utečencov, nepatrí tomuto topoľčianskemu hydinárskemu podniku. Ako pre TASR uviedol hovorca HYZA, a.s., Mikuláš Šranko, vozidlo nájdené pri rakúskej obci Parndorf je jedno z áut, ktoré firma vyradila zo svojho vozového parku v priebehu rokov 2013 a 2014.

 

"Žiaľ, niektoré z nich sa zrejme dostali do nesprávnych rúk. Všetky autá, ktoré v súčasnosti používa naša spoločnosť, sú monitorované signálom GPS a sú na Slovensku," uviedol Šranko. Spoločnosť Hyza v uplynulých rokoch vyradila zo svojho vozového parku 21 nákladných áut, ktoré boli následne predané siedmim súkromným spoločnostiam v rámci Slovenska.

 

Ako dodal Šranko, nový vlastník na predmetnom aute neodstránil branding spoločnosti na vozidle a predal ho ďalej do Maďarska spoločnosti MASTERMOBIKER KFT. "Naďalej aktívne spolupracujeme s políciou Slovenskej republiky," konštatoval.

 

Rakúska polícia dnes našla v chladiarenskom vozidle s maďarským evidenčným číslom na úseku diaľnice A4 niekoľko desiatok mŕtvych migrantov.

Ako oznámila rakúska polícia na dnešnej tlačovej konferencii v budove Krajinského policajného riaditeľstva v Eisenstadte, kabína vodiča nebola uzamknutá. Auto malo prekročiť rakúsku hranicu dnes ráno. Polícia vychádza z predpokladu, že smrť migrantov nastala pred dvomi dňami.

 

Keďže vozidlo ešte v plnej miere neotvorili, nevedia špecifikovať presný počet obetí. Môže tam byť od 20 do 50 ľudí, pričom nie je vylúčené, že sú medzi nimi aj ženy a deti.

 

Agrofert sa dištancoval od vozidla, v ktorom sa našli desiatky mŕtvych

Chladiarenské vozidlo, v ktorom dnes rakúska polícia objavila bezduché telá desiatok migrantov, bolo jedným zo siedmich vozidiel slovenskej spoločnosti HYZA, ktoré firma predala v období rokov 2013-2014. Keďže je HYZA súčasťou koncernu Agrofert podnikateľa slovenského pôvodu, aktuálne ministra financií ČR Andreja Babiša, vyjadril sa k prípadu dnes aj hovorca koncernu Karel Hanzelka.

 

"S najväčšou pravdepodobnosťou ide o vozidlo, ktoré v minulosti patrilo spoločnosti HYZA, ale v roku 2014 sme ho predali. Následne došlo k ďalšiemu predaju tretiemu subjektu v Maďarsku. Noví majitelia neodstránili pôvodné nápisy na vozidle, čo bola ich povinnosť," cituje hovorcu server Novinky.cz. HYZA vlastní v súčasnosti šesť vozidiel rovnakého typu, ako je to, v ktorom našli smrť utečenci. "Podľa údajov satelitného monitoringu sú všetky na Slovensku," dodal hovorca.

 

 

Prevádzačov sa zatiaľ dolapiť nepodarilo a polícia po nich vyhlásila rozsiahle pátranie. "Pri objasňovaní tejto smutnej udalosti je slovenská polícia, samozrejme, pripravená v prípade potreby poskytnúť rakúskym kolegom súčinnosť a spoluprácu," uviedol dnes hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka. Podľa jeho slov s bližšími otázkami k prípadu je však potrebné sa obrátiť na príslušné orgány v Rakúsku, ktoré sa mu venujú.

 

Rakúska polícia zatiaľ neoslovila slovenský rezort diplomacie v súvislosti s úmrtím niekoľkých desiatok migrantov pri rakúskej obci Parndorf. Pre TASR to uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.

 

"Ani nepožaduje našu asistenciu. Náš zastupiteľský úrad vo Viedni však nezávisle od toho preveruje všetky relevantné informácie," dodal Stano.

 

 

 

Rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová o prípade informovala na špeciálnej tlačovej konferencii, pričom úmrtie utečencov označila za veľkú tragédiu.

 

Ministerka vnútra označila dnešok za temný deň.  Na tlačovej konferencii v Eisenstadte ministerka vnútra Johanna Mikl-Leitnerová pašerákov označila za kriminálnikov a prehlásila, že treba proti nim bojovať. "Títo ľudia patria za mreže!", prehlásila na tlačovej konferecii. 

 

Na mieste je v súčasnosti približne desať policajných áut a dvaja experti v ochranných bielych oblekoch i množstvo novinárov. Diaľnica A4 je v oboch smeroch prejazdná.

 

 

 

Vyšetrovanie smrti migrantov je v plnom prúde, polícia hľadá svedkov

Rakúska polícia hľadá možných svedkov odstavenia chladiarenského vozidla, v ktorom sa dnes našli mŕtve telá desiatok migrantov.

Kriminalisti sa už kontaktovali s partnermi v susedných krajinách a potvrdili aj pre rakúske médiá známe fakty o predaji inkriminovaného automobilu zrejme tretej strane s tým, že na ňom zostalo označenie pôvodného vlastníka a pribudlo maďarské evidenčné číslo.

 

Ako informoval rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF s odvolaním sa na šéfa Centrálneho pracoviska pre boj proti prevádzačskej kriminalite a obchodovaniu s ľuďmi v Spolkovom kriminálnom úrade so sídlom vo Viedni Geralda Tatzgerna, práce na mieste nálezu vozidla si vyžiadajú niekoľkodňovú precíznu prácu špecialistov. Nielen samotný automobil, ale i celé okolie musia byť detailne kriminálno-technicky preskúmané nielen v záujme zhromaždenia dôkazového materiálu, ale aj s ohľadom na to, aby sa predišlo zničeniu čo i len jedinej stopy.

 

 

Hovorca burgenlandskej krajinskej polície Helmut Marban dnes popoludní potvrdil, že obete nebudú z vozidla vykladať na mieste nálezu, pretože to tam nie je možné. Automobil preto odtiahli popoludní do neďalekej haly, ktorú poskytla diaľničná spoločnosť ASFINAG. Práve tam bude chladiarenské vozidlo otvorené, potvrdil predstaviteľ prokuratúry Eisenstadt Johann Fuchs. Súčasne poznamenal, že pri momentálnej teplote presahujúcej hranicu 30 stupňov Celzia sa treba ponáhľať, a to znamená, že ani kriminalisti, ani súdny lekár nebudú mať priveľa času na vykonanie nevyhnutných krokov.

 

Ako píše tlačová agentúra APA, predbežne sa nedá ani odhadnúť, aký čas si vyžiada postupné vykladanie a obhliadka tiel nešťastníkov.

 

Až po istom čase bude možné zodpovedať otázky nielen o presnom počte obetí, ale aj o ich identite a čase úmrtia.

 

Podľa zdrojov z prokuratúry sa vyšetrovanie rozbehlo viacerými smermi, pričom siaha od prevádzačstva cez všeobecné ohrozenie až po viacnásobnú vraždu.

 

 

Na summite o Balkáne držali minútu ticha za mŕtvych utečencov

Rakúsky kancelár Werner Faymann a nemecká kancelárka Angela Merkelová sú podľa vlastných slov zhrození nálezom niekoľkých desiatok mŕtvych utečencov v nákladnom vozidle na rakúskej diaľnici A4.

 

"Všetci sme touto hroznou správou otrasení," povedala Merkelová popri konferencii o západnom Balkáne, ktorá sa dnes koná vo Viedni. "Boli to ľudia, ktorí boli na ceste, aby hľadali väčšiu bezpečnosť a ochranu, a pritom museli zomrieť takou tragickou smrťou," citovala ju tlačová agentúra DPA.

"Znova to ukazuje, že proti prevádzačstvu sa musí bojovať," povedal Faymann.

 

Rakúsky prezident Heinz Fischer na konferencii o západnom Balkáne, ktorej dominuje téma prílevu migrantov do Európy, vyzval zúčastnených predsedov vlád a ministrov na minútu ticha po "šokujúcej udalosti", informovala agentúra APA.

 

Tragédia podľa Merkelovej zdôraznila Európe potrebu riešiť migračné problémy rýchlo a v európskom duchu solidárnosti. Európska únia je zaviazaná zasadzovať sa za mier v krajinách, v ktorých panuje vojna, a musí pomáhať ľuďom, ktorých život je ohrozený a ktorí sú v bezvýchodiskovej situácii. "Európa ako bohatý kontinent je podľa môjho pevného presvedčenia schopná zvládnuť to," dodala kancelárka.

 

 

Odstavené auto, v ktorom našli mŕtvych migrantov.

 

Za tragicky zosnulých migrantov sa uskutoční omša v Dóme sv. Štefana vo Viedni

Spomienková bohoslužba za migrantov, ktorí našli smrť v chladiarenskom vozidle v odstavnom pruhu diaľnice A4 pri rakúskom Parndorfe, sa v pondelok o 19.00 h uskutoční v Dóme sv. Štefana v srdci Viedne. Celebrovať ju bude viedenský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn. 

 

Nielen viedenský arcibiskup, rodák zo Skalky v okrese Litoměřice, ktorý požiadal dnes správcov kostolov, aby rozozvučali zvony, ale aj biskup z Eisenstadtu Ägidius Zsifkovics netajili šok z prípadu, ktorý otriasol regiónom.

 

Kardinál, ktorý je i predsedom rakúskej biskupskej konferencie, vyjadril spoluúčasť všetkým zainteresovaným a súčasne sa pozastavil aj nad konaním prevádzačov a ich opovrhnutiahodnými aktivitami.

 

Podľa jeho slov by Európa mala konečne postupovať jednotne, aby týmto zločincom nasadila putá s využitím všetkých prípustných prostriedkov.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITA, krone.at, orf.atNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok