Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. sep. 2020Vladislav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Nový seriál Vojnoví špióni má premiéru už dnes.
Nový seriál Vojnoví špióni má premiéru už dnes.
10.12.2019 16:06 Film
Hrdinovia čo zločinci? Ako najvýznamnejší vojnoví špióni zmenili dejiny
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.12.2019 16:06 Film

Hrdinovia čo zločinci? Ako najvýznamnejší vojnoví špióni zmenili dejiny



Štvordielny mini-seriál Vojnoví špióni (Spies of War) odhaľuje činnosť špiónov, skrytú v pozadí rozhodujúcich historických udalostí. Ponorte sa do tajných operácií a plánov, ktoré zmenili svet,


Montague, Garbo, Fuchs, Penkovsky... Pre nás sú to možno neznáme mená, napriek tomu by sme však mali vedieť, že nositelia týchto mien pozmenili chod dejín. Boli to najvýznamnejší tajní agenti dvadsiateho storočia. Seriál Vojnoví špióni má priemiéru už desiateho decembra a rozpovie tie najtajnejšie príbehy 20. rokov minulého storočia. 

 

 

Najznámejšia špiónka prvej svetovej vojny

Exotická tanečnica a kurtizána holandského pôvodu bola údajne jednou z najznámejších ženských špióniek na svete. Margaretha Geertruida Zelle bola zo špionáže pre Nemecko počas 1. svetovej vojny obvinená pravdepodobne neprávom a skončila svoj život pred popravnou čatou vo Francúzsku. Špióni boli oddávna predmetom záujmu verejnosti a spájali sa s nimi mnohé romantické predstavy. Neohrození muži a ženy mali získavať tajné alebo dôverných informácie a prinášať ich nepriateľom.

 

 

Dejiny špionáže sú staré ako ľudstvo samo

Špionáž, ako aj ďalšie spravodajské aktivity, existujú už od staroveku. Prvé dôkazy o využívaní špionáže ako súčasť vojenskej stratégie pochádzajú od čínskeho generála a teoretika vojny Sun'c zo 6. storočia p. n. l., ktorý bol autorom diela Umenie vojny, veľmi vplyvnej čínskej knihy o vojenskej stratégii  a jedným z prvých realistov v teórii medzinárodných vzťahov.

 

 

Ďalšie nachádzame v Indii, starovekom Egypte, Grécku či Rímskej ríši. Množstvo moderných špionážnych metód zaviedol Francis Walsingham, ktorý žil v alžbetínskom Anglicku. Obrovský rozmach špionáže nastal v 18. storočí vo Francúzsku. Samostatnou kapitolou v dejinách výzvedných aktivít je 20. storočie, v ktorom dve svetové vojny poskytovali nepreberné príležitosti pre rozvoj tajných činností zameraných na získavanie informácií s cieľom získať prevahu nad nepriateľom.

 

 

V láske a vojne je dovolené všetko

Pohľad do zákulisia novodobých tajných služieb ponúka aj seriál Vojnoví špióni, ktorý na obrazovky prináša televízna stanica Spektrum. Zoznámte sa s človekom, ktorý sám prijal dvadsaťštyri rôznych identít, aby udržoval ilúziu existencie špiónskej siete. Spoznajte vedcov v úlohe tajných agentov, ktorí získali pre Sovietsky zväz supertajné plány k atómovej pume. Vstúpte do sveta šifrovaných odkazov, neviditeľných atramentov a mikrofilmov a spoznajte odvážne a neuveriteľné taktiky, používané na vyzrádzanie a odovzdávanie prísne tajných informácií. Seriál čerpá z analýzy odtajnených dokumentov, archívov a rekonštruovaných udalostí. Tvorcovia nakrútili aj množstvo rozhovorov s expertmi a bývalými tajnými agentmi, ktoré nám umožňujú spoznať skryté myšlienky a metódy účastníkov utajených akcií.

 

 

Špióni boli doslova všade

Ak ste zvedaví na to, akú úlohu zohrali britskí agenti MI-5 pri vylodení v Normandii 6. júna 1944, čo obsahoval najkomplikovanejší tajný plán na odklonenie Nemcov od Sicílie v roku 1943, či ako jeden z najväčších špiónov 20. storočia pomohol Kennedymu postaviť sa proti Chruščovovi počas Kubánskej raketovej krízy, seriál Vojnoví špióni vám poskytne odpoveď. 

 



reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: AMC Networks International/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  AMC Networks International



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok