Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
03.08.2018 11:50 Zahraničie
Holandsko hlási v dôsledku sucha celoštátny nedostatok vody
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.08.2018 11:50 Zahraničie

Holandsko hlási v dôsledku sucha celoštátny nedostatok vodyBRUSEL/AMSTERDAM - Holandsko kvôli pretrvávajúcemu suchu a poklesu hladiny riek oficiálne hlási celoštátny nedostatok vody.


Ministerstvo po sérii konzultácií s vodohospodárskymi inštitútmi, meteorologickými stanicami a predstaviteľmi provinčných samospráv vydalo vyhlásenie, že deficit vody sa netýka len niektorých vymedzených oblastí, ale stal sa problémom celoštátnym.

 

Bol zostavený špeciálny krízový tím, ktorý vyhodnocuje, aké opatrenia treba prijať na zvládnutie tejto situácie. Ministerstvo vo svojej správe upozornilo, že v dôsledku poklesu hladiny riek nastáva úhyn rýb a hrozí rozšírenie botulizmu; premnožili sa aj riasy.

 

Pokles hladiny riek komplikuje situáciu v lodnej doprave, vlečné a prepravné lode nemôžu byť plno naložené a problémy hlási aj priemysel, keďže niektoré továrne nie sú schopné zabezpečiť dostatok vody používanej na chladenie. Vláda musí rozhodnúť, ako na celoštátnej úrovni prerozdeliť vodné zdroje pre lodnú dopravu, poľnohospodárstvo, priemysel, vnútrozemský rybolov a rekreačné účely.

 

Dodávky pitnej vody zatiaľ nie sú ohrozené, ministerstvo však spotrebiteľov vyzvalo, aby neplytvali pitnou vodou.

 

Ďalším problémom v spojitosti s pretrvávajúcim suchom predstavujú vodné hrádze. Keď sa v dôsledku nižších stavov vody stanú príliš suchými, hrozí riziko vzniku prasklín a ich trvalého poškodenia.

 

Podľa odborníkov môže nedostatok vody prekonať situáciu z roku 1976. Poľnohospodári z provincií Limbursko, Brabantsko, Gelderland, Overijssel a Drenthe dostali zákaz používať povrchovú vodu na zavlažovanie plodín. Ministerstvo poľnohospodárstva zároveň farmárov upozornilo, že za škody na úrode v dôsledku sucha nebudú odškodnení, pretože mohli proti takýmto prípadom uzavrieť poistenie.

 

Holandskí meteorológovia vo štvrtok pripomenuli, že v nasledujúcich dňoch bude viac dažďa, avšak ten súčasné problémy spôsobené dlhotrvajúcim suchom nezvráti.

 reklama


reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok